#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Chřipka ohrožuje i pacienty se střevními záněty

15. 5. 2019

Chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené chřipkovými viry. V poslední době jsme nuceni věnovat této nemoci čím dál větší pozornost, hrozba chřipkové epidemie na nás totiž doléhá ze všech stran.

Chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené chřipkovými viry. V poslední době jsme nuceni věnovat této nemoci čím dál větší pozornost, hrozba chřipkové epidemie na nás totiž doléhá ze všech stran. Onemocnění může probíhat nejen mírně, ale i velmi komplikovaně. A skončit může i smrtí.

Staří lidé, děti a také lidé s oslabeným imunitním systémem se nacházejí ve větším nebezpečí a jsou ohroženi i komplikacemi chřipky.
Mezi ohrožené patří i pacienti s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Ke zvýšenému riziku přispívá také oslabení imunity imunosupresivními léky (kortikoidy, biologická léčba, metotrexát). Proto je dobré poradit se s lékařem o možnostech očkování, o jeho výhodách, ale i rizicích, které může konkrétně ve vašem případě přinést.

Lidé s crohnem a kolitidou se také mohou řídit následujícími doporučeními. Před chřipkou vás sice nedokážou uchránit na sto procent, mohou ale významně snížit riziko, že se nakazíte.

  • Důležitá je prevence. Otužujte se, dbejte na svůj dobrý zdravotní stav, dopřejte si dostatek spánku, odpočinku i pohybu. Vyhněte se nadměrné fyzické i psychické zátěži, poslouchejte své tělo, a když je unavené, nenuťte se k dalšímu výkonu. Dbejte na vyváženou stravu i dostatek vitamínů.
  • Vyhněte se místům, kde se můžete nakazit. V době chřipkové epidemie je dobré vyhnout se místům, na kterých se shromažďuje větší množství lidí. Jde zejména o hromadnou městskou dopravu, společenské místnosti, nákupní centra, kina, koncerty. Umyjte si ruce pokaždé, když přijdete domů, i před jídlem. Nedotýkejte se rukama ani očí, nosní sliznice nebo úst. Pokuste se vyhnout kontaktu s nemocnými lidmi.
  • Včas se informujte o možnostech očkování. Vakcíny proti sezónní i mexické chřipce jsou účinnou ochranou, doporučenou zejména u lidí s chronickým onemocněním, o jejich vhodnosti právě ve vašem případě by měl ale rozhodnout lékař.
Pokud jste již onemocněli a lékař zjistí, že se nacházíte ve větším riziku, může vám předepsat antivirotika – léky účinné proti virům chřipky. Antivirotika mohou zastavit množení chřipkových virů a tím i ovlivnit průběh chřipky.

Zdroj:

(hak)


Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#