Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!
Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.
Vliv na frekvenci nočního močení má více faktorů.
- Pitný režim. Příjem tekutin je lepší několik hodin před ulehnutím omezit. Také se vyhýbejte nápojům s kofeinem či alkoholem. Těsně před spaním použijte toaletu.
- Infekce. Záněty močových cest zvyšují frekvenci močení a též mohou být příčinou nočních návštěv WC. Infekci mohou signalizovat bolesti při močení, bolesti břicha a zad, případně zvýšená teplota.
- Věk. S přibývajícími léty se zvyšuje potřeba nočního vyprázdnění měchýře.
- Léky. Některé preparáty mohou působit močopudně a zvyšovat tvorbu moči. Zeptejte se lékaře, zda vaše medikace nemá tyto účinky. Pokud ano, problém se řeší například užitím přípravku v jinou denní dobu nebo jeho změnou.
Neklidné spaní
Příčinou častého nočního močení nemusí být jen samotný měchýř. Za potížemi mohou být i poruchy spánku – když se vzbudíte, přirozeně máte potřebu na močení. Přerušovaný odpočinek může být způsobován:
- syndromem neklidných nohou,
- návaly horka,
- chronickou bolestí,
- depresemi,
- spánkovou apnoe.
Je-li případná porucha spánku správně léčena, většinou ustupuje i nykturie.
Pozor na nemoci!
Za nadměrným nočním močením mohou stát také rozmanité choroby. Pokud je srdce nemocné, nepumpuje krev do těla tak, jak by mělo – tím dochází k městnání tekutin. Otoků si lze všimnout často nejprve kolem kotníků. Po ulehnutí se navíc zvyšuje prokrvení ledvin, a tvoří se tak více moči. Nykturii pak mohou vyvolat také:
- nádory močového měchýře,
- tumory prostaty,
- hyperaktivní močový měchýř,
- záněty měchýře,
- těhotenství,
- obezita,
- cukrovka,
- žíznivka (diabetes insipidus),
- selhání jater,
- neurologická onemocnění (např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba).
Jestliže se podaří vyřešit základní příčinu, obvykle odezní i problém s častým nočním močením. Je ale možné, že bude zapotřebí farmakoterapie.
Nebojte se poradit
Pokud se v noci kvůli potřebě močení často budíte, může to mít nepříznivé důsledky i během dne. Často se dostavuje mimo jiné únava a snížená schopnost koncentrace. Obtěžují-li vás tedy tyto potíže a snižují kvalitu vašeho života, neváhejte se obrátit na lékaře.
(cean)
Zdroj:
www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul