Chcete zhubnout? U střevních zánětů s redukční dietou raději opatrně
Dlouhodobé užívání léků potlačujících zánětlivý proces, zejména pak kortikosteroidů, může vést u některých nemocných s Crohnovou chorobou k přibývání na váze. Přesto se tělu nemusí dostávat dostatek důležitých živin. Každé „zaškrcení“ jídelníčku s cílem hubnutí je proto vhodné konzultovat s odborníkem.
Dlouhodobé užívání léků potlačujících zánětlivý proces, zejména pak kortikosteroidů, může vést u některých nemocných s Crohnovou chorobou k přibývání na váze. Přesto se tělu nemusí dostávat dostatek důležitých živin. Každé „zaškrcení“ jídelníčku s cílem hubnutí je proto vhodné konzultovat s odborníkem.
Když děti nerostou
Nemocné s Crohnovou chorobou nezřídka ohrožuje nedostatečný stav výživy. Organismu se nedostává potřebné množství živin tak, aby mohl správně fungovat. Nižší příjem cukrů, tuků a bílkovin je nebezpečný zejména u dětí, jejichž růst a vývoj může být takovým strádáním zpomalen. Dospělí trpící střevními záněty bojují spíše s nedostatkem vitamínů a minerálů, který má za následek zhoršení celkového zdraví.
Řada překážek
Důvodů nedostatečné výživy při Crohnově chorobě je hned několik. Řada z nich přitom souvisí s momentální aktivitou onemocnění. Každé vzplanutí choroby ve smyslu zánětu a příznaků s ním spojených, jako jsou bolesti břicha a průjmy, obvykle vede ke zhoršení výživy. Tělu ve vytvoření dostatečných zásob základních živin, minerálů a vitamínů brání:
- zvýšená spotřeba energie při probíhajícím zánětu,
- ztráta důležitých látek střevem následkem průjmů,
- omezení příjmu potravy při nechutenství, bolestech břicha a nadýmání,
- zhoršený průchod některých látek postiženou střevní stěnou,
- ztráta části střeva po chirurgickém zákroku.
Co tělu může chybět
Lidem, kteří trpí Crohnovou chorobou, se často nedostává dostatečné množství zejména:
- bílkovin,
- železa,
- vitamínu B12,
- kyseliny listové,
- vápníku,
- vitamínů rozpustných v tucích.
Následkem takového strádání může být vedle hubnutí také snížený počet červených krvinek neboli anémie či osteoporóza. Proto jsou takto nemocní často nuceni přijímat tyto látky ve formě doplňků stravy.
V případě, že vaším problémem není hubnutí, ale naopak nárůst váhy v důsledku užívaných léků, je vhodné zamýšlenou redukční dietu probrat s lékařem. A to právě z toho důvodu, že ačkoliv organismus uchovává vyšší množství tuků, ostatních pro zdraví nezbytných látek může mít výrazný nedostatek – bylo by tak chybou ho o tyto živiny nepatřičnou dietou dále připravovat.
(veri)
Zdroj: www.uptodate.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40