Chcete snížit riziko vzplanutí kolitidy? Zvládněte stres!
Únava, vyčerpání a křeče v břiše – podobné pocity zažívají (nejen) lidé s ulcerózní kolitidou ve chvílích, kdy jsou vystaveni velkému tlaku. Stres sice není přímou příčinou střevních zánětů, výzkumy ale prokazují, že významně zvyšuje riziko jejich vzplanutí.
Únava, vyčerpání a křeče v břiše – podobné pocity zažívají (nejen) lidé s ulcerózní kolitidou ve chvílích, kdy jsou vystaveni velkému tlaku. Stres sice není přímou příčinou střevních zánětů, výzkumy ale prokazují, že významně zvyšuje riziko jejich vzplanutí.
Jak stres ovlivňuje imunitu
Na stresující podnět má naše tělo připravenou odpověď – připraví se na útěk nebo útok. Tato reakce byla po tisíciletí tím nejlepším řešením situace. V organismu se začnou tvořit různé hormony včetně adrenalinu a látek zvaných cytokiny. Tyto molekuly pak ovlivňují imunitní systém, který spouští zánětlivou reakci.
Špatný směr
U lidí s ulcerózní kolitidou, která patří mezi autoimunitní onemocnění, je obranný systém „přecitlivělý“. Za normálních okolností rozpoznávají imunitní buňky škodlivé „vetřelce“ (bakterie, viry, ale i nádorové buňky) a ty pak likvidují. U autoimunitních onemocnění je ale imunita namířená proti tkáním vlastního těla – buňky napadají na různých místech mateřský organismus. V případě ulcerózní kolitidy jde o sliznici tlustého střeva a konečníku, což vede k následujícím nepříjemným příznakům:
- křečovité bolesti břicha,
- průjmy často i s příměsí krve,
- horečka a únava.
Vzplanutí obtíží
Ulcerózní kolitida je dlouhodobá nemoc s cyklickým průběhem, kdy se střídají klidové a akutní fáze. Pokud se onemocnění nachází v klidové fázi (remisi) a dotyčný je vystaven stresu, dojde často ke znovuobjevení obtíží – mluvíme o tzv. vzplanutí (relapsu) choroby. Stres ale není zdaleka jedinou příčinou obnovení problémů. Mezi další faktory patří potrava i některé léky, konkrétně:
- antibiotika,
- orální antikoncepce,
- přípravky proti bolesti a zánětu (např. ibuprofen).
Pevná psychika jako doplněk léčby
Léčba mírné až středně těžké formy ulcerózní kolitidy obvykle začíná léky, které tlumí zánět a pomáhají předcházet opakovaným vzplanutím (např. mesalazin). Jestliže účinek těchto léků není dostatečný, může lékař předepsat další medikamenty. Přestože metody pomáhající vyrovnat se se stresem nejsou náhradou farmakologické léčby, mohou pomoci překonat úzkost a psychickou nevyrovnanost, která je s tímto onemocněním často spojená.
Stresu jsme vystaveni všichni a v dnešní době je nemožné (a ani by to nebylo dobré) se všem zátěžovým situacím vyhnout. Lidé s ulcerózní kolitidou jsou ale často náchylnější k tomu, aby tlaku podlehli a jejich imunitní systém byl neadekvátně podrážděn. Pro tyto jedince je velmi přínosné naučit se stres vhodným způsobem zvládnout.
(hak)
Zdroj: www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40