Cestovatelé, pozor! Komáří bodnutí může být i smrtelné
Tento hmyz způsobuje více lidského utrpení než jakékoliv jiné zvíře na světě. Každý rok zemře na jím přenesené nemoci více než milion osob. A trpí nejen člověk, komáři jsou rizikem například i pro koně či pro psy. Jejich štípnutí může navíc vyvolat i nebezpečnou alergickou reakci.
Ve vlhkých tropických oblastech jsou podmínky pro život komárů více než příznivé. Rozumný cestovatel by se tedy před nimi měl co nejúčinněji bránit. Každé štípnutí totiž hrozí jak virovými, tak parazitickými onemocněními. Nejznámějším z nich je malárie, rozhodně ale není jediné.
Horečka, jež může končit smrtí
Horečka dengue se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, Africe i v Asii. Ačkoliv se nejedná o primárně smrtelné onemocnění, jeho projevy dokážou být velmi nepříjemné. V posledních letech se navíc zvyšuje jak závažnost nemoci, tak počet případů. Onemocnění přenášejí komáři Aedes aegypti a Aedes albopictus, kteří nechávají svá vajíčka v blízkosti lidských obydlí a dobře odolávají standardním protikomářím postřikům. Důsledkem adaptace a přemnožení se tito komáři dostali v posledních 16 letech i do dříve bezpečných oblastí. Například v roce 1999 bylo evidováno 55 nemocných v Texasu a z toho jeden případ byl smrtelný. Ve Venezuele pak v roce 2004 onemocnělo 11 600 lidí. Během epidemie v Indonésii roku 1999 podlehlo horečce dengue přes 600 lidí.
Léčba neexistuje
Žlutá zimnice má přes 400 let dlouhou historii, ale nyní se objevuje jen v tropických oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Nevyhýbá se městům ani džungli. Mezi cestovateli se ale jedná o již téměř vymizelé onemocnění, zejména díky povinnému očkování, které zavedla většina postižených zemí. Nebezpečné oblasti jsou zejména v subsaharské Africe a v Jižní Americe. To, zda se chystáte do potencionálně nebezpečného území, zjistíte na této mapce: http://www.cdc.gov/yellowfever/maps/index.html. Proti žluté zimnici zatím neexistuje žádná léčba, jedinou ochranou je vakcinace. Z neočkovaných cestovatelů jich zemře přibližně polovina.
Hlavní je obrana
Pokud se tedy chystáte do míst ohrožených výskytem nebezpečných komárů, věnujte pozornost některým důležitým opatřením:
- Noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.
- Chraňte zbylou kůži kvalitním repelentem.
- V noci instalujte moskytiéry.
V případě oblastí ohrožených malárií nezapomínejte na pravidelné užívání správných antimalarik a před cestou se informujte o možnostech očkování proti žluté zimnici.
(jez)
Zdroj:
www.mosquito.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul