Cestování s nespecifickými střevními záněty – několik rad na cesty
Nenechte si ujít toto léto příjemnou dovolenou, během které si můžete dopřát potřebný odpočinek, pouze proto, že trpíte Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou.
Nenechte si ujít toto léto příjemnou dovolenou, během které si můžete dopřát potřebný odpočinek, pouze proto, že trpíte Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou. Praktické rady vám cestování mohou usnadnit. A je jedno, zda cestujete po České republice, nebo se chystáte vyrazit do zahraničí.
Zjistěte si, kde najdete lékaře
Zeptejte se svého lékaře, zda by vám nemohl doporučit nějakého lékaře v místě, kam máte namířeno. Seznam mezinárodních organizací, které by vám mohly být nápomocny, najdete zde. (International Organizations).
Nezapomeňte na předepsané léky
- Vezměte si s sebou dostatečné množství léků, které vám vystačí po celou dobu pobytu.
- Léky mějte u sebe i pokud cestujete letadlem nebo autobusem.
- Léky uchovávejte v originálním balení. Pokud si s sebou během dne berete menší dávku léků, uschovejte léky do krabičky k tomu určené.
- Pokud se dostanete do nouzové situace, může se vám hodit i písemné vyjádření lékaře o vašem stavu a o lécích, které berete.
- Vezměte si s sebou kopie svých receptů, sepište si generické názvy léků, které užíváte. V zahraničí mohou mít některé léky jiný obchodní název, jméno účinné látky ale zůstává stejné.
Jak se zachovat v kritické situaci?
- Pořádejte svého lékaře, aby vám předem poradil, co dělat v případě zhoršení zdravotního stavu během cesty.
- Zjistěte si předem, kde jsou ve vlaku, v autobuse nebo v letadle toalety. Když si rezervujete letenky, snažte se rezervovat si sedadla v blízkosti toalety.
- Předem informujte personál o vašich požadavcích na dietu, v případě potřeby si s sebou přivezte jídlo z domova, které si budete moct sami připravovat.
- Mějte u sebe stále kontakt na svého lékaře a kartičku zdravotní pojišťovny.
- Informujte se o možnostech připojištění, před cestou zjistěte, na jaké situace se vaše pojištění vztahuje.
Výstražné signály pro cestovatele s Crohnovou nemocí a kolitidou:
- Vysoká horečka a zimnice mohou ohlašovat bakteriální infekci, která vyžaduje podání antibiotik.
- Déletrvající průjem s příměsí krve může signalizovat ulcerace (narušení sliznice) střeva způsobené bakteriemi, parazity nebo dalším vzplanutím zánětlivého onemocnění.
- Kruté bolesti břicha a pocity tlaku a napětí, někdy doprovázené nevolností a zvracením, mohou být známkou komplikací vašeho onemocnění
- Pokud se vám motá hlava a cítíte se malátní, může být na vině nízký krevní tlak. To může být způsobeno špatnou funkcí nadledvinek – jde o signál, že by dávka steroidů, které užíváte, měla být lékařem poupravena.
- Páchnoucí a koncentrovaná moč může být známkou dehydratace.
- Pokud na sobě zpozorujete jakýkoliv z následujících příznaků, vyhledejte okamžitě lékaře.
(hak)
Zdroj:
- CCFA: Traveling with IBD
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40