Buprenorfin v těhotenství
Vzhledem k narůstající prevalenci užívání opioidů těhotnými ženami a z toho pramenících zdravotních rizik jak pro samotné budoucí matky, tak pro vyvíjející se organismus dítěte je zajištění efektivní zdravotní péče pro tuto specifickou skupinu prioritou systému veřejného zdraví.
Vzhledem k narůstající prevalenci užívání opioidů těhotnými ženami a z toho pramenících zdravotních rizik jak pro samotné budoucí matky, tak pro vyvíjející se organismus dítěte je zajištění efektivní zdravotní péče pro tuto specifickou skupinu prioritou systému veřejného zdraví.
Nedávno byla proto publikována studie kriticky sumarizující 3 randomizované studie žen léčených buprenorfinem ve srovnání s metadonem a 44 podobných nerandomizovaných a případových studií. Výsledky byly hodnoceny z pěti hlavních hledisek: účinek u samotné matky, účinky na fétus, perinatální účinky, účinky na mateřské mléko a dlouhodobější účinky na vývoj dítěte.
Autoři neshledali signifikantní rozdíl mezi buprenorfinem a metadonem z hlediska opuštění terapie matkami ani jejich analgetického efektu. Ze studií, které hodnotily účinek buprenorfinu a metadonu na fétus, nicméně vyplývá, že buprenorfin výrazně méně suprimoval fetální tepovou frekvenci a její reaktivitu; občas zaznamenané případy intrauterinní růstové retardace nebylo možné kauzálně spojit s podáváním samotného buprenorfinu.
Buprenorfin vyvolal signifikantně méně výrazný neonatální abstinenční syndrom (NAS) ve srovnání s metadonem – např. novorozenci z randomizovaných studií MOTHER a PROMISE byli hospitalizováni statisticky významně kratší dobu a vyžadovali kratší dobu léčby NAS.
Ani jedna z randomizovaných studií nezkoumala přímo hladinu buprenorfinu v mateřském mléce. Data z 5 dalších studií ukazují, že koncentrace buprenorfinu závisí na obsahu proteinu a tuku v mateřském mléce, nicméně obecně je nízká a srovnatelná s koncentrací v plazmě.
Hodnocení parametrů neurobehaviorálního a kognitivního
vývoje od novorozeneckého věku do raného dětství rovněž neprokázalo
žádné nežádoucí účinky expozice buprenorfinu. Navíc u některých,
především novorozeneckých parametrů (hypertonicita, excitabilita) bylo
zřejmé, že potomci matek léčených buprenorfinem vykázali klinicky
příznivější profil.
(onse)
Zdroj: Jones H. E. et al. Buprenorphine treatment of opioid-dependent pregnant women: a comprehensive review. Addiction. 2012 Nov; 107 Suppl 1: 5–27; doi: 10.1111/j.1360-0443.2012.04035.x
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul