Boceprevir a telaprevir v léčbě chronické hepatitidy C
Cílem nepřímé srovnávací metaanalýzy bylo ověření bezpečnosti a účinnosti 2 inhibitorů proteáz, bocepreviru a telapreviru, jsou-li užity v kombinaci s pegylovaným interferonem alfa a ribavirinem.
Cílem nepřímé srovnávací metaanalýzy bylo ověření bezpečnosti a účinnosti 2 inhibitorů proteáz, bocepreviru a telapreviru, jsou-li užity v kombinaci s pegylovaným interferonem alfa a ribavirinem. Obě účinné látky brání replikaci viru hepatitidy C blokádou aktivity proteázy NS3/4A.
Zhodnocení vycházelo z randomizovaných placebem kontrolovaných studií (fáze II a III). Tři byly zaměřeny na boceprevir a šest na telaprevir. Ve všech se testovala účinnost na dospělých adeptech trpících hepatitidou typu C, genotyp 1. Primární výsledky se zaměřily na trvalou virologickou účinnost, výskyt relapsů a nutnost vysazení účinných látek v porovnání s terapií hepatitidy C bez použití inhibitorů proteáz. Sekundární vyhodnocení zacílilo na výskyt závažných nežádoucích účinků (anémie, neutropenie, rash a pruritus).
Účastníci všech pokusů byli rozděleni do 2 skupin. Jednalo se o "naive" pacienty (zkr. NP – ti, již se s terapií inhibitory proteáz v minulosti nesetkali) a „experienced“ pacienty (zkr. EP – v minulosti již terapii podstoupili).
Co se týče trvalé virologické účinnosti, nebyly mezi skupinou NP (relativní risk [RR] 1,14, 95% interval spolehlivosti [CI] 0,93–1,37, P = 0,20) a EP (RR 0,81, 95% CI 0,52–1,23, P = 0,30) nalezeny významnější rozdíly. Stejně tak nezaznamenali vědci signifikantní diference u výskytu relapsů (NP: RR 0,80, 95% CI 0,18–3,45, P = 0,77; EP: RR 1,71, 95% CI 0,90–3,24, P = 0,10) a nutnosti přerušení terapie (NP: RR 0,80, 95% CI 0,28–2,29, P = 0,72; EP: RR 0,88, 95% CI 0,69–1,12, P = 0,30).
Telaprevir byl častěji spojován se výskytem rashe a pruritu. Naproti tomu terapie boceprevirem přinášela lehce zvýšené riziko výskytu neutropenie.
Závěrem studie je fakt, že telaprevir i boceprevir se jeví jako srovnatelně účinné a bezpečné při terapii chronické hepatitidy C genotypu 1 v kombinaci s pegylovaným interferonem alfa a ribavirinem.
(msd)
Zdroj: Curtis L. Cooper et al. Boceprevir and telaprevir for the treatment of chronic hepatitis C genotype 1 infection: an indirect comparison meta-analysis. Therapeutics and Clinical Risk Managment (10.2147/TCRM.S29830). Publikováno online dne 9. 3. 2012.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul