Telemedicine, Innovative Technologies and Digital Health Working Group
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2022; 68(E-7): 36
Kategorie:
Představujeme pracovní skupiny Evropské federace Interní medicíny (EFIM)
Pracovní skupina EFIM (Evropské federace interní medicíny) pro telemedicínu, inovativní technologie a digitální zdraví byla založena v roce 2021 pod vedením prof. Filomeny Pietrantonio. Hlavním účelem pracovní skupiny je usnadnění rozvoje a zavádění telemedicínských postupů do interní praxe v evropských zemích.
Telemedicína jako součást eHealth/Digital Health zahrnuje velmi širokou škálu digitálních nástrojů, komunikačních platforem a dalších možností distanční interakce mezi pacientem a poskytovatelem zdravotní péče. Přináší tak nejen lepší dostupnost medicínské péče nezávislé na geografických poměrech i vyšší kapacitu. Každá země postupuje v implementaci telemedicínských nástrojů odlišně – je to dáno nejen legislativními omezeními, celkovou motivací, ale i finančními možnostmi.
Prvním krokem pracovní skupiny je proto nastavení společného „telemedicínského jazyka“ a harmonizace hlavních cílů telemedicíny. V dalším kroku probíhá vytipování úspěšných telemedicínských postupů/ nástrojů v oblasti vnitřního lékařství využívaných v Evropě či ve světě a jejich rozšíření mezi dalšími evropskými zeměmi. Častou brzdou v rozvoji telemedicíny je absence adekvátní legislativy a nedostatečné zabezpečení dat. Úkolem pracovní skupiny proto bude i příprava obecného legislativního rámce pro využití telemedicínských postupů v interně.
Pracovní skupina pro telemedicínu organizovala v loňském roce úspěšný webinář popisující aktuální situaci v Evropě, a na letošním internistickém kongresu v Malaze pak dvě sekce o Digital Health, mj. i ve spolupráci s American College of Physicians.
Koncem letošního roku by měl vzniknout oficiální „EFIM Position Statement on Telemedicine“, tedy dokument shrnující hlavní benefity i potenciální rizika telemedicíny ve vnitřním lékařství. Věřím, že to pro nás bude další opěrný bod pro rozvoj telemedicíny v České republice.
MUDr. Jan Škrha jr., Ph.D.
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2022 Číslo E-7
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Diferenciální diagnostika leukocytózy a leukopenie
- Zápalové markery v klinickej praxi
- Pegvisomant v liečbe akromegálie
- Podiatrická péče z pohledu ambulantních specialistů – diabetologů