Zemřela Eva Klima, M.D.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2019; 65(1): 64
Kategorie:
Osobní zprávy
Nečekaná zpráva přišla z Houstonu v USA – ve věku 55 let nás opustila Eva Klima, dcera pana profesora Tomáše Klímy, zakladatele výměnného programu Texas-Czech Physician Exchange Program. Prof. Klíma přijel do Československa ihned po listopadu roku 1989 a z vlastní iniciativy založil uvedený program, který umožnil 165 (!) českým lékařům 3měsíční stáž v Houstonu (Texas). Program umožnil všem seznámení s medicínou řady oborů v Texas Medical Center, což je jedno z největších medicínských center v USA. A byli to pravidelně kardiologové, kteří prošli stáží na Texas Heart Institute, po návratu mnoho z nich pak úspěšně pokračovalo v akademické kariéře a stali se z nich přednostové a primáři předních českých kardiologických pracovišť. Byli to však i odborníci z řady dalších oborů – onkologie, hematologie, ORL, kardiochirurgové, chirurgové a další, kteří měli možnost poprvé poznávat medicínu v USA.
A byla to právě Eva Klima, M.D., se svou matkou MUDr. Marcelou Klímovou, které všem, kteří na stáž do Houstonu přiletěli, trvale pomáhaly s poznáváním nového prostředí, organizovaly setkání jak u Klímů doma, tak společenské akce s lékaři a s její rodinou. Eva byla lékařka narozená 3. 1. 1963 v Praze a do Houstonu přijela v roce 1969, když jí bylo 6 let. Tehdy prof. Tomáš Klíma definitivně Československo s rodinou opustil. Po ukončení studia na High School v Houstonu pak pokračovala na University of Texas a Baylor University v Houstonu, kde pak po promoci další 2 roky pracovala – nejprve v Houstonu, a potom v Dallasu v Texasu, až do nečekaného náhlého úmrtí 27. října 2018. Všichni, kdo měli možnost se s Evou poznat, cítili její milou vstřícnost a laskavost v době, kdy pro nás prostředí ve Spojených státech bylo zcela neznámé a nové. Zůstane proto v našich vzpomínkách a vyjadřujeme hlubokou lítost nad jejím předčasným odchodem především Tomášovi Klímovi a celé jejich rodině.
Za výbor České kardiologické společnosti a všechny české lékaře, kteří prošli výměnným programem
Michael Aschermann
prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc.
II. interní klinika – klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2019 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Vhodná dávka levothyroxinu u obézních pacientů s hypotyreózou
- Echokardiografické vyšetření je důležitým krokem v diagnostice chronické tromboembolické plicní hypertenze
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Kreatin ve vnitřním lékařství a jeho vliv na ledvinné funkce – editorial
- Systémová zánětlivá reakce s vysokými hodnotami CRP jako dominantní příznak mnohočetného myelomu
- Diagnostická úskalí celiakie
- Neceliakální glutenová/pšeničná senzitivita: stále více otázek než odpovědí
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy