Peter Salaj et al. Poruchy hemostázy
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2017; 63(10): 682
Kategorie:
Z odborné literatury
Maxdorf: Praha 2017. 102 s. ISBN 978-80-7345-513-2
Monografie Petra Salaje, předního odborníka v oblasti hemofilie a jí podobných vrozených krvácivých stavech a problematice poruch krevního srážení vůbec, patří dnes k opět velmi oblíbeným a žádaným kapesním breviářům určitého problémového medicínského okruhu. Návod k rychlé orientaci a na to navazujícím opatřením patří vzhledem k mnohdy úzce zaměřenému, a přitom často závažnému či dokonce život ohrožujícímu klinickému problému k pomůckám, jež ocení široký okruh zdravotnických pracovníků.
Problematika hemostázy je dnes velmi sofistikovaně propracovaným tématem a zorientovat se v ní s ohledem na vývoj poznatků a na ně navazující diagnostické a terapeutické výstupy není jednoduché, a zvláště ne pro ty, kteří nejsou přímo na tuto problematiku zaměřeni.
Zpracování monografie Poruchy hemostázy zahrnuje přehledné uspořádání celé brožury, vymezuje základní principy a poskytuje rychlý a pro počáteční klinickou orientaci užitečný návod. Je vidět, že ten, jenž problematiku dokonale ovládá, je schopen rozlišit významné a důležité aspekty a vymezit zestručnělý přehled, v němž se dá vcelku rychle zorientovat, a to i ve vypjaté chvíli kritických okamžiků.
Fyziologické poznámky velmi přiléhavě popisují koagulační systém včetně jeho kontrolních a regulačních mechanizmů a přibližují i nejnovější dynamické poznatky o průběhu krevního srážení v celé jeho složitosti. Tato část je doplněna instruktivními obrázky.
Kapitola o laboratorní diagnostice dovoluje získat přehled o používaných testech krevního srážení a jejich interpretaci, které lze využít pro rychlou diagnostiku u lůžka nemocného. Pozornost je zde zaměřena na tromboelastografické, resp. trombometrické vyšetření a jeho interpretaci v podobě křivek odpovídajících některým významnějším poruchám.
Druhá kapitola rozebírá krvácivé stavy a rozděluje je podle systému, v němž dochází k poruše, která je vyvolává. První podkapitola pojednává tedy o poruchách krevních destiček, na 25 stranách popisuje poruchy primární hemostázy spolu s diagnostickým doporučením i návrhem léčby. Sem je vložena i stať o diseminované intravaskulární koagulaci. Na dalších 20 stranách druhé podkapitoly je v tomtéž pojetí přiblížena problematika vrozených i získaných poruch plazmatického systému krevního srážení. V ní je prvořadná pozornost věnována hemofilii a také inhibitorům krevního srážení.
Třetí kapitola textu patří trombofilním stavům, ať již z vrozených či získaných příčin, a čtvrtá kapitola je věnována specifickému pohledu na těhotenství z hlediska poruch hemostázy. Na závěr jsou uvedeny přehledy – faktorů krevního srážení, literatury, použitých zkratek, seznamu ilustrací a na samém závěru je uveden rejstřík hesel.
Text brožury je stručný, přehledný a výstižný. Sám bych přivítal podobně jako je v kapitole o poruchách krevních destiček přehled léčebných alternativ i podobný přehled v souvislosti s hemofilií, resp. krvácivými plazmatickými poruchami, ale uvědomuji si, že je zde nebezpečí rychlého „stárnutí“, neboť spektrum preparátů vykazuje vcelku živou obměnu a navíc zde v poslední době vyvstávají choulostivé problémy reminiscence komerčního využití některých – byť vědecky podložených – doporučení, a proto se zveřejňování dostupných léčivých přípravků v publikacích autoři dnes raději vyhýbají.
Závěrem lze říci, že nabízenou monografii jistě přivítá široký okruh odborných pracovníků, kteří se danou oblastí zdravotní péče zabývají, a věřím, že si monografie najde svoje místo, přispěje tak k zajištění a zkvalitnění potřebné péče o pacienty s poruchou krevního srážení a stane se účinným pomocníkem i v řešení závažných stavů včetně stavů s ohrožením života.
prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc.
penka.miroslav@fnbrno.cz
Oddělení klinické hematologie FN Brno,
pracoviště Bohunice
www.fnbrno.cz
Doručeno do redakce 6. 9. 2017
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2017 Číslo 10
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- COSYREL – účinná fixní kombinace pro léčbu hypertenze, stabilní ICHS a srdečního selhání
- Chirurgická léčba aneuryzmatu aortálního kořene: srovnání Bentallovy operace a reimplantace aortální chlopně podle Davida
- Pohybová aktivita – svatý grál moderní medicíny?
- Endokrinní orbitopatie: aktuální pohled klinického endokrinologa