Iva Příhodová. Poruchy spánku u dětí a dospívajících
Autoři:
K. Šonka
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2014; 60(3): 255
Kategorie:
Z odborné literatury
Maxdorf: Praha 2013. 152 stran. ISBN 978-80-7345-332-9.
S potěšením jsem si přečetl knihu doc. Ivy Příhodové Poruchy spánku u dětí a dospívajících, která vyšla v nakladatelství Maxdorf na konci roku 2013. Je to jediná monografie o poruchách spánku zaměřená cíleně na dětský a dorostenecký věk v našem písemnictví. Autorka v textu využila svoji dlouholetou zkušenost v oboru a také svoji pedagogickou erudici a velmi přehledně popsala choroby a způsoby jejich léčení (a to nejen farmakologické, přestože knížka vyšla v edici Farmakoterapie pro praxi).
Téma je zpracováno přiměřeně pro nespecializovaného lékaře s upozorněními pro pediatrickou praxi. Několik kapitol nebo úseků zaslouží zvláštní pozornost. Velmi přínosná je kapitola o nespavosti a zejména její část věnující se nejmenším dětem. Autorka upozorňuje, že se často jedná o režimovou chybu zaviněnou rodiči, kteří pak nespavostí dítěte trpí spolu s pacientem, svým dítětem. Důležitá je též kapitola o poruchách dýchání ve spánku u dětí, protože nemocných s těmito potížemi, zejména obstrukční apnoe, je i v dětském věku značné množství a zasluhují adekvátní léčení. Lékaři jiných specializací se budou stále častěji setkávat s nemocnými, kteří jsou pro poruchy dýchání ve spánku léčeni různou formou přetlaku v dýchacích cestách, nebo s použitím neinvazivní ventilace. Mladistvých se týká u nás stále „poddiagnostikovaná“ skupina cirkadiánních poruch, zejména syndromu zpožděné fáze spánku. Parasomnie, hlavně parasomnie z nedokonalého probuzení z fáze spánku NREM (probuzení se zmateností, somnambulizmus a noční děs), jsou v dětství časté a v knize je k těmto chorobám možné najít vše důležité. Musím zvláště upozornit na kapitoly pojednávající o poruchách spánku při jiných onemocněních, včetně psychiatrických a včetně poruchy pozornosti s hyperaktivitou a včetně autizmu.
Poruchy spánku u dětí a dospívajících od Ivy Příhodové je velmi instruktivní příručka, která přehledně pojednává o celé problematice poruch spánku této věkové kategorie. Doporučuji ji všem lékařům, kteří se pacientům dětského věku věnují.
prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.
karel.sonka@gmail.com
Neurologická klinika 1. LF UK a VFN
www.vfn.cz
Doporučeno do redakce: 18. 3. 2014
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2014 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Crush syndróm súčasnosti – rabdomyolýza intoxikovaných
- Bolest u chronické pankreatitidy a karcinomu pankreatu – možnosti léčby
- Lymfomatoidní granulomatóza – minulost a současnost
- Patogenéza zmien vnútorného prostredia pri akútnom svalovom kompartment syndróme