Využití farmakogenetiky při léčbě warfarinem – editorial
Autoři:
A. Vašků
Působiště autorů:
Ústav patologické fyziologie Lékařské fakulty MU Brno, přednostka prof. MUDr. Anna Vašků, CSc.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2009; 55(6): 541
Kategorie:
Editorialy
Tomek A et al. Využití farmakogenetiky při léčbě warfarinem. Vnitř Lék 2009; 55(6): 565–569.
Farmakogenetika je velmi slibná disciplína, od které očekáváme průlomový příspěvek k rozvoji tzv. personalizované medicíny. Tento relativně nový obor interdisciplinárně kombinuje přístupy farmakokinetické, farmakodynamické a genetické/genomické, což umožňuje detailně analyzovat u podávaných léků individuální odpověď pacienta na terapii včetně výskytu vedlejších příznaků. Tím se dostáváme až k možnosti terapie „šité na míru“ konkrétnímu pacientovi, což s sebou nese v dlouhodobém horizontu i nemalé efekty farmakoekonomické.
Studie Využití farmakogenetiky při léčbě warfarinem (Tomek et al) již poukazuje na tento aspekt u všeobecně velmi rozšířené antikoagulační terapie warfarinem. Autoři v této práci rozebírají podíl rizikových genetických (geny CYP2C9 a VKORC1) i negenetických faktorů na známé variabilitě účinku warfarinu. Jak ukazuje jejich graf 2, provedli už analýzu počtu rizikových alel pro warfarin v české populaci, s výskytem jedné rizikové varianty u 40,8 % naší populace. S množstvím rizikových alel stoupá také riziko krvácení, které je nutno snižovat redukcí dávky warfarinu. Je proto účelné pokusit se zformulovat obecnější vzorec, který by vypočítal optimální individuální denní dávku warfarinu s ohledem na pokud možno všechny faktory, které se na podílejí na individuální variabilitě jeho účinku. Tento úkol ještě není uspokojivě vyřešen, jak autoři dokládají v přehledné tab. 1.
Tato práce, částečně originální a částečně souhrnná, sympaticky demonstruje velkou snahu uplatnit bez zbytečného respektu moderní trendy v praxi. Lze se těšit, že se brzy setkáme s ještě validnějšími výsledky získanými v širších studiích, které budou naši autoři sami realizovat a které povedou k nalezení optimálního modelu výpočtu individuální denní dávky warfarinu s ohledem na všechny faktory, které mohou ovlivnit individuální variabilitu účinku tohoto nezbytného léku.
Doručeno do redakce: 8. 6. 2009
prof. MUDr. Anna Vašků, CSc.
www.med.muni.cz
e‑mail: avasku@med.muni.cz
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2009 Číslo 6
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Vhodná dávka levothyroxinu u obézních pacientů s hypotyreózou
- Echokardiografické vyšetření je důležitým krokem v diagnostice chronické tromboembolické plicní hypertenze
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba selhání ledvin u mnohočetného myelomu
- Je průkaz adenomu nadledviny u pacientů s primárním hyperaldosteronizmem dostatečný pro indikaci adrenalektomie?
- Vénová tromboembólia u onkologického pacienta
- Využití farmakogenetiky při léčbě warfarinem
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy