AO Trauma Master Kurs – Videosympozium České Budějovice
Autoři:
MUDr. Martin Kloub
Vyšlo v časopise:
Úraz chir. 23., 2015, č.1
Kategorie:
Zprávy z kongresů v roce 2014
Ve dnech 24-25. 9. 2014 proběhl v Českých Budějovicích v prostorách kulturního centra IGY již 5. ročník Traumavideosympozia. Akce, jediná svého druhu v České republice, se konala symbolicky po pěti letech od posledního ročníku v roce 2009.
Celosvětová organizace postgraduálního vzdělávání v traumatologii a ortopedii AO Trauma pořádala tuto akci jako tzv. Master kurs. Kvalitní fakulta z České republiky i ze zahraničí (R. Buckley z Kanady a A. Khoury z Izraele) pomohla účastníkům kurzu orientovat se v aktuálních problémech traumatologie.
Tradiční a nejdůležitější části programu – krátké sestříhané videosekvence z operací komentované operatéry, byly tentokrát doplněny panelovými diskuzemi kazuistik. Možnost nahlédnout „do kuchyně chirurga“ mělo ve více než 30 videoprezentacích téměř 70 účastníků z České republiky i ze zahraničí.
Hlavním tématem sympozia bylo tentokrát hřebování dlouhých kostí s důrazem na oblasti, kde je možno více přístupů – klíční kost, humerus diafýza, femur diafýza a proximální tibie. Speciální moduly tvořily hřebování patní kosti a proximálního humeru, a dále modul „Proximální femur – když trakce nestačí“, kde byla prioritou ukázka taktiky dosažení repozice a její udržení při zavádění implantátu. Moduly měkkých tkání a dětské traumatologie program doplňovaly.
Nejen obsah, ale i forma videosekvencí ukázaly vysokou úroveň české traumatologie v této části vzdělávání. Specifické požadavky na kvalitní prezentaci zahrnují správně indikovaný případ, které je nejen dobře natočený, ale i sestříhaný. Překvapením byla zejména vysoká kvalita některých příspěvků mladších kolegů, kde je vidět „přátelštější vztah“ s novými technologiemi.
MUDr. Martin Kloub,
Předseda sympozia
Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Úrazová chirurgie
2015 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
Nejčtenější v tomto čísle
- Akutní ruptura Achillovy šlachy
- AC dysjunkce, fixace metodou Zip Tight, zkušenosti s nově zaváděnou metodou
- Diagnostika a léčba poranění hrudníku
- Zlomeniny distálního humeru u pacientů starších šedesáti let