Bleeding manifestations and management of children with persistent and chronic immune thrombocytopenia: data from the Intercontinental Cooperative ITP Study Group (ICIS)
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,19, 2013, No. 3, p. 188-190.
Kategorie:
Výběr z tisku a zprávy o knihách
Cindy E. Neunert, George R. Buchanan, Paul Imbach, et al.
Department of Pediatrics, Georgia Regents University, Augusta, GA; Department of Pediatrics, The University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX; Children’s Medical Center Dallas, Dallas, TX; et al.
Blood 30 May 2013, Vol. 121, No. 22, pp. 4457–4462
Předmětem této studie je analýza dat z dlouhodobého sledování dětí s perzistující a chronickou imunitní trombocytopenií (ITP). Prospektivní data vycházejí z registru Interkontinentální kooperativní ITP studijní skupiny (ICIS Registry II). Jde o novou analýzu, která navazuje na předchozí zprávu o klinickém vývoji, manifestaci krvácivých projevů a léčbě v krátkodobém pohledu, tj. od diagnózy a během následných 28 dní. Data dlouhodobého sledování v předložené studii zahrnují 1 345 pacientů ve věku při diagnóze od 4 měsíců do 20 roků. Parametry sledování jsou zaměřeny na období při diagnóze a 28 dní a dále na 6, 12 a 24 měsíců. Charakteristika souboru, přirozený vývoj choroby, vztahy k počtu krevních destiček a poskytnuté léčbě jsou podrobně popsány. K remisi došlo u 37 % pacientů mezi 28 dny a 6 měsíci, u 16 % mezi 6 a 12 měsíci a u 24 % mezi 12 a 24 měsíci. Nebylo zaznamenáno intrakraniální krvácení, nejobvyklejším místem krvácení byla kůže. Nebylo žádné úmrtí ve vztahu k ITP. Byl zjištěn signifikantní trend k zesílené léčbě při zvýšeném poč-tu krvácivých míst v 6 a 12 měsících sledování. Deset pacientů se podrobilo splenektomii během sledování 24 měsíců. Výsledky této studie na extrémně velkém souboru dětí s nově diagnostikovanou ITP ukázaly, že u dětí s perzistující a chronickou ITP je těžká trombocytopenie vzácná a velké krvácení neobvyklé. Pro většinu takto postižených dětí je onemocnění prognosticky příznivé s trendem rezervovat medikamentózní léčbu pro případy s významným krvácením. Autoři jsou si vědomi některých limitací studie. Blíže je rozvádějí v diskusi.
Prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2013 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Současná léčba myelofibrózy na základě rizikové stratifikace pacientů
- Lymfomy gastrointestinálního traktu – klinicko-patologický přehled
- Význam stanovení sérových hladin volných lehkých řetězců imunoglobulinu u AL amyloidózy
- Plazmocelulární leukemie