Genome-wide association study identifies germline polymorphisms associated with relapse of childhood acute lymphoblastic leukemia
Autoři:
Jun J. Yang; Cheng Cheng; Meenakshi Devidas; al. Et
Působiště autorů:
et al
; Department of Biostatistics, St Jude Children’s Research Hospital, Memphis, TN
; Department of Epidemiology and Health Policy Research, University of Florida, Gainesville, FL
; Department of Pharmaceutical Sciences, St Jude Children’s Research Hospital, Memphis, TN
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,19, 2013, No. 1, p. 54.
Kategorie:
Výběr z tisku a zprávy o knihách
Léčba akutní lymfoblastické leukemie (ALL) u dětí přinesla v posledních desetiletích dramatické zlepšení celkových výsledků. Přesto dochází u části nemocných k relapsům, které přinášejí špatnou prognózu. Proto jsou u nově diagnostikovaných pacientů hledány přesnější způsoby stratifikace tohoto rizika. Mimo určení známých rizikových faktorů vzbudila v současné době rostoucí zájem oblast vazby genetických variací na léčebnou odpověď a celkový výsledek.
Práce přináší výsledky podrobné analýzy vztahu jednonukleidových polymorfismů (SNP) v rámci celého genomu k riziku relapsu na velkém souboru 2535 dětí různého rasového/etnického původu. Byly ošetřovány ve velkých centrech v USA. Léčebné protokoly jsou uvedeny v tabulce s charakteristikou nemocných a 5letou incidencí relapsů. Pro asociační studii celého genomu (GWAS) byl relaps definován jako rekurence choroby v kostní dřeni a /nebo v extramedulární lokalizaci. Studie vyhodnotila vztah mezi genotypy (444.044 SNP) s rizikem relapsů u všech 2535 dětí s nově diagnostikovanou ALL po úpravě ke genetickému původu a léčebnému režimu. Zaměřila se také na přídatné prognostické fenotypy, minimální reziduální nemoc (MRD) a expozici antileukemickými látkami (tj. vztah mezi genotypy a 4 již dříve sledovanými farmakokinetickými fenotypy). Studie identifikovala 134 SNP, které byly reprodukovatelně spojeny s rizikem relapsu ALL. Z těchto 134 relapsových SNP zůstalo 133 prognostických po úpravě všemi pro relaps známými rizikovými faktory včetně MRD. To ukazuje na jejich nezávislé spojení s rizikem relapsu. Při tom 111 bylo signifikantních i mezi pacienty, kteří byli negativní při vyšetření MRD po indukční terapii remise.
Významspočívá v tom, že systematická analýza celého genomu identifikovala variace na úrovni germinálních jednonukleidových polymorfismů spojené s výsledky léčby ALL u dětí. Vrozené genotypy jednonukleidových polymorfismů mohou být užitečným přídatným faktorem pro klasifikaci rizika relapsu u tohoto onemocnění.
Prof. MUDr. Otto Hrodek
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2013 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Rizikové monoklonální gamapatie nejasného významu – léčit nebo neléčit?
- Kryokonzervace krve – historie, metody a současnost
- Přístupy k antimykotické terapii: od profylaxe k léčbě
- Klinické aspekty „pravé“ nesekretorické formy mnohočetného myelomu