ODBORNÝ SEMINÁŘ – STŘELNÁ PORANĚNÍ
Vyšlo v časopise:
Soud Lék., 65, 2020, No. 2, p. 34
Kategorie:
Zpráva ze sjezdu
Dne 19.11.2019 se uskutečnil v posluchárně soudního lékařství odborný seminář zaměřený na problematiku střelných poranění. Pořadatelem akce byl Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity za podpory České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP. Akce byla jako vzdělávací oficiálně akreditována a registrována ČLK.
Celý seminář byl pojat formou vyžádaných přednášek renomovaných odborníků zabývajících se z různých hledisek střelnými poraněními, balistikou, zbraněmi a střelivem, včetně právních konsekvencí.
Slavnostního zahájení se ujal předseda přípravného výboru a přednosta brněnského Ústavu soudního lékařství prof. MUDr. Miroslav Hirt, CSc. Poté pronesl zdravici děkan Lékařské fakulty Masarykovy university doc. MUDr. Martin Repko, Ph.D., následovaný nejvyšším státním zástupcem JUDr. Pavlem Zemanem a ředitelem Krajského ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje gen. Ing. Leošem Tržilem, MBA.
Po slavnostním zahájení se rozeběhl odborný program první přednáškou prof. MUDr. Miroslava Hirta, CSc. na téma „Současná základní nomenklatura střelných poranění a mechanismus jejich vzniku“. Druhou přednášku odprezentoval znalec oboru střelivo a výbušniny prof. Ing. Ludvík Juříček, Ph.D. a věnoval se hodnocení střelným poraněním z technického hlediska. Třetí sdělení přednesla antropoložka Mgr. Veronika Kováčová a rozebírala přednosti a limitace nejnovějších zobrazovacích metod při hodnocení střelných poranění. Praktický pohled klinických lékařů na pacienty se střelným poraněním představil prim. MUDr. Pavel Mach, Ph.D. z Kliniky úrazové chirurgie FN Brno. Prospěšnost vzájemné spolupráce soudního lékaře a balistika při posuzování střelných poranění dokladoval na základě svých čtyřicetiletých praktických zkušeností autor dalšího sdělení emeritní vedoucí oddělení balistiky Kriminalistického ústavu Praha plk. Ing. Bohumil Planka, CSc. Střelivu a zejména jeho toxicitě, se věnovala prezentace Ing. Václava Svachoučka, CSc., který pracoval dlouhá léta jako vedoucí konstruktér nábojů ve firmě Sellier & Bellot ve Vlašimi. Poslední přednáška byla zaměřena na problémy právní úpravy nakládání se zbraněmi a střelivem od Mgr. Ing. Jana Bartoška a Mgr. Mileny Bačkovské z Ministerstva vnitra ČR. Auditorium ocenilo témata přednášek i prezentační dovednosti všech autorů vřelým potleskem po každém sdělení i četnými dotazy.
Odborný seminář si nenechalo ujít asi 80 registrovaných posluchačů, kteří zcela zaplnili posluchárnu na Ústavu soudního lékařství. Za přípravný výbor je nutné skromně sdělit, že registrace dalších zájemců musela být z kapacitních důvodů již několik dní před začátkem akce úplně zastavena. Účastníci se rekrutovali hlavně z řad příslušníků Police ČR, soudních lékařů z České i Slovenské republiky, brněnských klinických lékařů a různých nadšenců do zbraní a střeliva.
Celkově příznivý dojem, který seminář v účastnících zanechal, byl umocněn i závěrečným občerstvením připraveným stravovacím provozem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Koneckonců toto bylo potvrzeno i v kuloárech odposlechnutou větou jednoho z nich: „Takový štrůdl jsem jedl naposledy ve Vídni!“ …
MUDr. Miroslav Ďatko, Ph.D.
Ústav soudního lékařství
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně
Zdroje
MUDr. Miroslav Ďatko, Ph.D.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Soudní lékařství
2020 Číslo 2
Nejčtenější v tomto čísle
- Otravy ropnými produkty: rešerše literatury a kazuistika - otrava benzínem
- Úmrtí při dopravní nehodě spojené s užitím THC
- Samovražda perforujúcim poranením hrudníka šípom kuše
- Standardní operační postup k výkonu pitvy poskytovatele v oboru soudní lékařství „SOP – Pitva“