Trendy v dětské chirurgii
Autoři:
M. Rygl
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2022, roč. 101, č. 2, s. 55.
Kategorie:
Editorial
Žijeme ve století překotného rozvoje informačních technologií a sdílení informací prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Během pandemie covid-19 se zcela změnil způsob, jakým spolu lidé komunikují, včetně kongresů a odborných setkání.
Stejně jako ani dobře zorganizovaný online kongres nenahradí osobní setkání při odborných a společenských diskuzích. Stejně tak databáze online článků nenahradí chvíli pracovního klidu a chvíli pro možnou inspiraci, které získáváme při listování klasickým výtiskem odborného časopisu. Proto bych Vám rád předložil aktuálního číslo Rozhledů v chirurgii, které je sondou do současných trendů v dětské chirurgii.
Miniinvazivní chirurgie (MIS) se prosazuje i v pediatrických chirurgických oborech, ale jak tomu často bývá u nových přístrojů, technologií a terapeutických možností v chirurgii, aplikace MIS u dětí probíhá pomaleji než u dospělých. Malá dutina břišní a hrudní omezují pracovní prostor, nižší incidence dětských chirurgických onemocnění prodlužuje dobu učení a významně snižuje ekonomickou motivaci zdravotnických firem pro vývoj odpovídajícího dětského instrumentaria.
Přesto se MIS technikou provádějí u dětí například operace brániční a tříselné kýly, atrézie jícnu, vpáčeného hrudníku, sleziny, cyst dutiny břišní a urologické operace. Nejčastější miniinvazivní operací u dětí zůstává operace apendixu, laparoskopicky jsou pak napříč Českou republikou operovány 2/3 dětí. Jak MIS postupovala do nového tisíciletí, prosazují se i do dětské chirurgie nové techniky a nové technologie jako laparoskopická chirurgie jedním řezem (SILS) a robotická chirurgie.
Také léčba dětských zlomenin prošla v posledních desetiletích vývojem a mnohé zlomeniny, které byly dříve řešeny konzervativně, se nyní léčí chirurgicky. Naprostá většina zlomenin v dětském věku je stále léčena konzervativně, ale trend k časným operačním zákrokům a mobilizaci bez sádry je zcela zřejmý. Na tomto trendu se podílejí nové možnosti přesnější diagnostiky poranění dětského skeletu a možnosti miniinvazivních operací s novými typy implantátů. Metody operační stabilizace se v jednotlivých věkových skupinách liší, ale vždy zohledňují růstový potenciál dětského skeletu a ochranu růstových plotének.
Nové technologie, operační a diagnostické postupy pomáhají při rozhodování a zefektivňují péči o děti, ale mohou také vyvolávat kontroverzní diskuzi, a právě proto jsou vhodným tématem pro publikaci v odborném časopise.
prof. MUDr. Michal Rygl, Ph.D.
Předseda České pediatricko-chirurgické společnosti ČLS JEP
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2022 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Konzervativní versus operační léčba dislokovaných zlomenin střední části klíční kosti u adolescentů
- Retrospektivní analýza výskytu nekrotizující pneumonie u dětí v letech 2015−2019
- Iniciální zkušenosti se single incision laparoskopickou apendektomií
- Robotická pyeloplastika u dětí – pilotní studie