Vzpomínka na primáře Vladimíra Černého
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2018, roč. 97, č. 12, s. 575.
Kategorie:
Nekrolog
Dne 25. 7. 2018 po dlouhé nemoci zemřel ve věku nedožitých 83 let MUDr. Vladimír Černý. Odešla tak významná osobnost plzeňské a západočeské chirurgie, nesmírně obětavý lékař, jemný a precizní chirurg, který ovlivnil několik generací svých žáků.
MUDr. Černý se narodil v r. 1935 v Topolčanech na Slovensku. Absolvoval Gymnázium Jaroslava Vrchlického v Klatovech a rozhodl se pro stadium medicíny. V roce 1954 nastoupil na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Po jejím absolvování začal pracovat na chirurgickém oddělení sušické nemocnice, kde se pod vedením primáře J. Vovsa aktivně podílel na zavádění progresivních metod v anestezii, chirurgii i pooperační péči. Po smrti primáře převzal s úspěchem vedení oddělení.
Po invazi v r. 1968 odešel z politických důvodů ze sušického primariátu do Plzně, kde se záhy začal specializovat na dětskou chirurgii. V r. 1978 z ní složil atestaci a v r. 1979 se stal primářem oddělení dětské chirurgie. Politická situace v období normalizace mu však nedovolila plně rozvinout jeho vědecké ambice, zabránila vycestovat za zkušenostmi do zahraničí a nedostalo se mu ani uznání za jeho úspěšné pedagogické působení. Až listopadové události 1989 umožnily primáři Černému plně rozvinout jeho občanskou angažovanost. Aktivně a svědomitě působil v České lékařské komoře. Začátkem devadesátých let výrazně pomáhal při konsolidaci personální situace na plzeňské klinice.
V roce 1993 přijal místo primáře chirurgie Mulačovy nemocnice Plzeň, kde se věnoval zavádění a rozvoji moderních operačních technik, především laparoskopických. Svoje působení v Mulačově nemocnici ukončil až v roce 2009, tedy ve svých 74 letech.
V posledním roce života poznal zdravotnictví z druhé strany. Svoji neuroonkologickou diagnózu nesl velmi statečně.
Vladimír Černý byl člověk širokého rozhledu a řady zájmů. Miloval literaturu, hudbu, především jazz a swing, a uměl překvapit, když vzal do ruky tenor saxofon, na který v mládí hrával. Byl nejen výjimečný lékař a chirurg, ale i přítel a učitel, vzácný člověk s velkým srdcem, kterého lze bez rozpaků označit za „umělce života“.
Čest jeho památce
MUDr. Jaroslav Špatenka, CSc.
prof. MUDr. Jiří Valenta, DrSc.
MUDr. Vladislav Frühauf
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2018 Číslo 12
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Současné léčebné postupy při střelných poraněních v mírových podmínkách
- Infekčné komplikácie súvisiace s operačnou liečbou degeneratívneho ochorenia driekovej chrbtice
- Cílená axilární disekce a sentinelová biopsie u pacientek s karcinomem prsu po neoadjuvantní chemoterapii – retrospektivní studie
- Crohnova choroba apendixu – kazuistika