Kolorektální karcinom ve stáří
Colorectal cancer in the elderly
Introduction:
High incidence of colorectal cancer in the Czech Republic is an actual and demographically significant health issue. Half of all of the patients is older than 70 years. Both surgical and non-surgical treatment options in this group of patients depend on factors that are difficult to measure only by current oncological and anesthesiological classifications (cTcNcM, ASA). The objective of this paper is to measure the impact of age on the use of various treatment modalities within the protocol and their results, and also to suggest alternative options for therapy tolerance assessment.
Methods:
Analysis of data over a five-year period from the NOR database prepared by the Institute of Biostatistics and Analyses, Masaryk University.
Results:
In all parameters a difference was demonstrated between patients below the age of 70 and those above the age of 70 years. Older patients were disadvantaged. Only 11.2% of patients younger than 70 years were not treated, whereas 25.2% over the age of 70 years were not treated.
Conclusion:
A complex geriatric examination could improve the indication process in various treatment modalities, including surgery.
Key words:
colorectal cancer – elderly – treatment – geriatric assesment
Autoři:
J. Hoch 1; M. Bláha 2; D. Malúšková 2
Působiště autorů:
Chirurgická klinika 2. LF Univerzity Karlovy a FN Motol, Praha
přednosta: prof. MUDr. J. Hoch, CSc.
1; Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita, Brno
ředitel: doc. RNDr. L. Dušek, Ph. D.
2
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2016, roč. 95, č. 1, s. 13-18.
Kategorie:
Původní práce
Souhrn
Úvod:
Vysoká incidence kolorektálního karcinomu představuje v České republice aktuální a populačně závažný zdravotnický problém. Polovina všech nemocných je věku nad 70 let. Možnosti chirurgické i nechirurgické léčby v této skupině závisejí na faktorech, jen minimálně vyjádřitelných zavedenou onkologickou a anesteziologickou klasifikací (cTcNcM, ASA). Cílem práce je ukázat vliv věku na využití léčebných modalit do protokolu léčby a na její výsledky a na jiné možnosti hodnocení únosnosti k léčbě.
Metody:
Analýza údajů z databáze NOR z pětiletého období 2008–2012 zpracované Institutem biostatistiky a analýz MU.
Výsledky:
Ve všech sledovaných parametrech byl prokázán rozdíl mezi nemocnými pod a nad 70 let v neprospěch starších. Ve věku pod 70 let nebylo léčeno 11,2 % nemocných, ve věku na 70 let 25,2 %.
Závěr:
K rozhodování o způsobu vedení léčby včetně volby operace by mohla přispět klasifikace pomocí komplexního geriatrického vyšetření.
Klíčová slova:
kolorektální karcinom – stáří – léčba – geriatrické vyšetření
ÚVOD
Vysoká incidence a mortalita kolorektálního karcinomu v České republice je významným důvodem k prevenci, diagnostice, léčbě a dlouhodobému sledování tohoto onemocnění. Souhrnné údaje o počtech nemocných, stadiích choroby a přežití a úmrtích zaznamenává od sedmdesátých let Ústav zdravotnických informací a statistiky (dále ÚZIS) a Národní onkologický registr (dále NOR). Dle lokalizace se nejvíc zvýšila incidence karcinomu tlustého střeva, která se během čtyřiceti let počtem 45/100 000 ztrojnásobila, méně u karcinomu rektosigmoidea a nejméně – přibližně o 5/100 000 − stoupla incidence karcinomu rekta. Zatímco údaje o nálezech screeningu a některé dílčí údaje o léčbě, zejména neoperační, jsou k dispozici v gastroenterologických a onkologických registrech, nejsou údaje o chirurgické léčbě v celostátním měřítku podrobné a úplné.
Jedním z důvodů zřejmě je, že v případě časných karcinomů je léčba možná endoskopicky a v případě pokročilých následuje adjuvantní léčba; průběh a výsledek léčby tak zaznamenávají jiné odbornosti. Nejen zlepšení operační léčby, ale také široké využití radioterapie a chemoterapie jako dalších modalit vedlo ke snížení úmrtnosti na kolorektální karcinom (Graf 1). Na straně nemocného závisejí možnosti a způsob léčby jednak na pokročilosti nádorového onemocnění, jednak na jeho dalších, zpravidla chronických chorobách a jistou měrou také na věku. Typický věk českého pacienta s kolorektálním karcinomem leží v intervalu 62−77 let. Incidenční vrchol (peak) kolorektálního karcinomu je v České republice 69 let, přibližně polovina nemocných je mladších než 70 let a polovina starších.
Cílem práce je ukázat, jak se u nás podílí věk na zařazení všech léčebných modalit do protokolu léčby a s jakými souhrnnými výsledky. V diskuzi jsou rozebrány také další okolnosti léčby a možnosti hodnocení únosnosti k léčbě, jiná než pouze ASA a věk samotný.
METODY
K předkládané analýze byly použity údaje z databáze NOR z pětiletého období 2008–2012, které byly zpracovány Institutem biostatistiky a analýz MU (dále IBA). Údaje v databázi NOR jsou záznamem povinného hlášení primární diagnostiky a léčby každého v ČR nově identifikovaného novotvaru. Je nutné zdůraznit, že předkládaná analýza pracuje tedy pouze s daty v rámci prvního záchytu každého novotvaru a nehodnotí následnou léčbu v případě progrese daného novotvaru. Pro hodnocení dat byly využity následující statistické metody: Primární data jsou zpracovávána standardními robustními sumárními statistikami, tj. frekvenční analýzou v případě kategoriálních parametrů a odhadem mediánu a rozsahu hodnot spojitých parametrů. K zobrazení přežívání pacientů dle sledovaných faktorů byly použity Kaplan-Meierovy křivky přežití, ke srovnání skupin v analýze přežití byl použit log-rank test. Pro stanovení statistické významnosti jsme použili hladinu α=0,05. Všechny analýzy byly provedeny ve statistickém softwaru IBM SPSS Statistics 20.0.0. Záznamy byly hodnoceny a uspořádány ve vztahu k věku včetně rozdělení na věk pod a nad 70 let, pohlaví, stadia choroby, podílu vyšetřených a léčených a neléčených nemocných, podílu operovaných a zastoupení a využití dalších léčebných modalit a jejich kombinací. Zvlášť byly hodnoceny dlouhodobé léčebné výsledky vyjádřené délkou přežití.
Rozdělení zpracovávané skupiny nemocných s kolorektálním karcinomem dle věku po dekádách a dle pohlaví jsou uvedeny za dané období v Grafu 2. V Grafu 3 je věková struktura rozdělena dále na nemocné s karcinomem tlustého střeva včetně rektosigmoidea a na nemocné s karcinomem rekta. Incidence stadií choroby ve vztahu k věku je uvedena v Grafu 4. Vedle stadií je uveden rovněž podíl nemocných, kteří nebyli klasifikováni. Přehled o zastoupení stadií dle lokalizace a věku nemocných pod 70 a nad 70 let věku je v Grafu 5. Zvlášť (šedě) je znázorněn podíl neúplných záznamů nebo záznamů, kde není stadium uvedeno z objektivních důvodů. Protože podíl neléčených nemocných s kolorektálním karcinomem je významný a narůstá s věkem, je vztah léčených a neléčených uveden v koláčovém Grafu 6 současně s počty nemocných a dle lokalizací. Dále byly hodnoceny léčebné modality – chirurgická léčba, chemoterapie, radioterapie, případně jiná léčba, resp. vynechání léčby – podle lokalizace nádoru a věku, podrobně jsou nálezy uvedeny na Grafu7. Dlouhodobé léčebné výsledky vyjádřené dlouhodobým přežíváním jsou uvedeny v Grafu 8.
DISKUZE
Revizí dat z let 2008−2012 jsme potvrdili, že s narůstajícím věkem stoupá incidence kolorektálního karcinomu a vrcholem incidence je 69 let. Počet mužů s kolorektálním karcinomem v České republice mírně převažuje nad počtem žen. Absolutně nejvyšší incidence byla zaznamenána u karcinomu tlustého střeva u nemocných ve věkové skupině 65−69 let, nejvyšší incidence karcinomu rekta taktéž ve skupině nemocných 65−69 let. Mediánový věk diagnózy kolorektálního karcinomu je 68 let u mužů a 71 let u žen. Zatímco zastoupení prvních a druhých stadií je pro všechny lokalizace mezi mladšími a staršími nemocnými vyrovnané, u starších pacientů klesá podíl III. a IV. stadií ve prospěch stadií neurčených. Očekávatelné, ale málo známé je zjištění, že s věkem významně narůstá podíl nemocných s neklasifikovaným, tzn. nediagnostikovaným či neléčeným nádorem (Graf 6). Zatímco u mladších se jedná přibližně o 11 %, u starších o 25 %, tedy přibližně o čtvrtinu všech nemocných, bez ohledu na stadium, tzn., že v této skupině jsou i nemocní s léčitelným nádorovým onemocněním. To lze zřejmě vysvětlit jednak přehlížením choroby nemocnými, jednak jejich stavem vyplývajícím z průvodních chorob či/a věku. Vliv věku je zřejmý na datech o využití léčebných modalit. Rozdíly mezi počty operovaných mladších 70 let a starších jsou v případě nádorů tračníku, rektosigmoidea i rekta významně nižší než mezi počty nemocných léčených chemoterapií nebo radioterapií. Jako důvod se nabízí, že operaci jako základní a hlavní způsob léčby podstoupili i nemocní, kteří nebyli schopni či únosní k chemoterapii a/nebo radioterapii, nebo u nich, s ohledem na věk a předpokládanou délku dalšího života, nebyla tato léčba ani plánována. Vedlejším zjištěním, které nemá uniknout pozornému hodnocení a které je mimo cíl práce, je vysoký podíl užití radioterapie při karcinomu rektosigmoidea, tedy v lokalizaci, kde tato léčba není indikována. V údajích naší práce nelze k takové praxi ani hledat, ani najít vysvětlení. Hodnoceno souhrnně i po jednotlivých lokalizacích je přežití starších nemocných významně kratší než u nemocných mladších než 70 let.
Naše zjištění nejsou v rozporu s výsledky publikovaných sestav. K největším a nejznámějším patří švédská studie z let 1996−2004, hodnotící sestavy nemocných ve věku pod 65 let, mezi 66 a 80 lety a staršími než 80 let. Z ní vyplynulo, že pokles přežití ve vyšším stadiu je nejvíce patrný mezi stadii II a III a že méně starších pacientů s onemocněním III. stadia podstoupilo chemoterapii. „Cancer-specific survival“ činil ve skupinách podle věku 63,7 %, 51,0 % a 38,4 % [1]. Navazující další studie z let 2007–2010, v níž bylo hodnoceno 15 225 nemocných ze Swedish National Colon Cancer Register, tyto údaje rozšířila o zjištění, že v mladší sestavě nemocných převažovaly ženy (54 %), ve starší muži (52 %) a že ve starší sestavě byly častější nádory v pravé polovině tračníku (60 %) než v mladší sestavě (49 %). Dále, že léčba starších nemocných byla méně často projednávána a plánována mezioborovými týmy (26 % starší, 34 % mladší), že starší byli častěji operováni akutně než mladší (22 %, resp. 19 %) a u méně starších byla operace kurativní [2]. Ve shodě s dalšími obě studie docházejí k závěru, že informace o kolorektálním karcinomu starší populace nejsou dostatečné, že s věkem narůstá počet nemocných bez přesné diagnózy a dokonce bez diagnózy, počet nemocných bez léčby a počet nemocných, u nichž léčba zůstala u jediné modality, zpravidla operace. Shoda je v kratším přežití a nedostatku informací o lokalizaci nádoru na kolorektu.
Ve vztahu k vyššímu věku se nabízí řada otázek: Kdo je starý? Je sedmdesát let hranicí? Jak posuzovat věk a únosnost k operaci a léčbě vůbec? Proč jsou starší méně často léčeni chemo- a radioterapií? Jak se mají řešit akutní stavy? Lze u starších operovat na kolorektu miniinvazivně? [3,4,5]
Hranice věkových kategorií nejsou stanoveny jednotně. Podle WHO a amerického National Institute on Aging jsou jako mladší senioři hodnoceny osoby ve věku mezi 65 a 75 lety, jako senioři mezi 76 a 85 a jako starší senioři osoby ve věku nad 85 let [3]. Pro léčbu a s ní související rozhodování je důležitější „fyziologický“ či „biolologický“ než kalendářní věk. V onkologii a hematoonkologii se před zahájením nebo pokračováním léčby posuzuje „performance status“, vyjádřený Karnowski indexem nebo klasifikací WHO. V chirurgii se rozhodování opírá klasifikací pouze o ASA, hodnocení věku, očekávatelného věku a povšechné způsobilosti k léčbě zůstává vyjádřeno jen verbálně. Jako snadno použitelné se jeví CGA – Comprehensive geriatric assesment [6,7,8,9]. To zahrnuje zhodnocení všech důležitých aspektů – funkční hodnocení denních aktivit, všeobecnou kondici, komorbidity, polypragmasii, stav výživy, mentální kondici a kognitivní schopnosti, socioekonomické zázemí a geriatrické syndromy. Výstupem hodnocení je zařazení vyšetřeného do jedné ze tří skupin – „fit“, „intermediate/vulnerable“ a „frail“. Posledně uvedené zařazení znamená vyšší/vysoké riziko komplikací nebo úmrtí, které lze očekávat u nemocných, kteří mají poruchu výživy, pohyblivosti, nemají sílu a nejsou fyzicky aktivní. Nemocní, kteří jsou „fit“, mají být léčeni standardně, „intermediate/ vulnerable“ by měli mít léčbu „šitou na míru“ a nemocní, kteří jsou „frail“, mají být léčeni symptomaticky nebo paliativně. V chirurgické léčbě má v takovém případě operace směřovat na prvém místě k předejití nebo ošetření komplikace, udržení nebo obnově průchodnosti střevní a teprve na druhém místě k odstranění nádoru. Důvodem k obavám z extenzivních výkonů a náročné léčby je pokles funkční kapacity a výkonnosti, riziko komplikací a riziko systémového selhání, zejména kardiovaskulárního a kardiopulmonálního. Nakolik jsou takové obavy důvodné, zčásti ukázala metaanalýza studií zaměřených na miniinvazivní kolorektální operace. Ve 40 (tj. 77 %) z 52 studií nebyla zaznamenána kardiální a v 41 (79 %) ani plicní restrikce, ve 30 (58 %) studiích nevyplynula omezení ani z ASA score. Avšak do 44 % studií nebyli zařazeni starší nemocní [5,10]!
V souvislosti s věkem je na místě alespoň stručně zmínit další momenty. Věk sám nevylučuje miniinvazivní kolorektální operace. V českém písemnictví to potvrdila např. práce srovnávající 140 operovaných starších 75 let, s významně nižším počtem komplikací v laparoskopické skupině [11]. Akutní stavy a jejich řešení zasluhují další zmínku. Otázky se nabízejí samy – má být rozsah akutní operace stejný jako operace elektivní? Je riziko anastomózy přijatelné? Jsou třeba protektivní opatření, zejména stomie? Bude možné je v budoucnu zrušit? Má být řešení v jedné nebo více dobách? Pokud ano, je nemocný schopen více operací podstoupit? Má rezervy a lze předpokládat, že bude schopen překonat případnou komplikaci?
Naše zkušenost týkající se výhradně léčby kolorektálního karcinomu se shoduje v mnoha aspektech s údaji recentní onkologicky zaměřené práce J. Petery a L. Duška. Uvádějí, že „vodítkem pro léčebná rozhodnutí mají být geriatrická hodnocení, umožňující rozdělit pacienty na schopné podstoupit standardní léčbu, vyžadující adaptovanou léčbu nebo indikované k paliativnímu přístupu, že ale chybí studie potvrzující přínos tohoto postupu v porovnání s rutinní onkologickou praxí“ [12]. Z vlastní klinické zkušenosti potvrzujeme, že v rozhodování o způsobu léčby u starších a starých nemocných je vítána každá pomoc usnadňující rozhodnutí o rozvaze a rázu operace, aby nadměrným rozsahem neohrozila starého nemocného pooperačními komplikacemi nebo naopak přehnanou opatrností nevedla jen k paliaci.
ZÁVĚR
Sama skutečnost, že polovina všech nemocných s nádorem tlustého střeva nebo konečníku je ve věku nad 70 let, ukazuje, že se jedná o aktuální a populačně závažný problém. Navíc – více než čtvrtina nemocných v tomto věku unikla diagnostice a léčbě. Ani u nás, ani v zahraničí nejsou k dispozici odborná doporučení, dílem proto, že chybějí studie zaměřené na starší nemocné. Možnosti chirurgické i nechirurgické léčby se v této skupině významně liší závisle na faktorech jen zlomkem vyjádřitelných zavedenou onkologickou a anesteziologickou klasifikací (cTcNcM, ASA). K rozhodování o způsobu vedení léčby včetně volby operace by mohla přispět klasifikace pomocí komplexního geriatrického vyšetření.
Poděkování: Tato práce byla částečně podpořena grantovým projektem IGA NT13726-4/2012.
Konflikt zájmů
Autoři článku prohlašují, že nejsou v souvislosti se vznikem tohoto článku ve střetu zájmů a že tento článek nebyl publikován v žádném jiném časopise.
Prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc.
Tibetská 2
160 00 Praha 6
e-mail: jiri.hoch@lfmotol.cuni.cz
Zdroje
1. van Leuwen BL, Påhlman L, Gunnarsson F, et al. The effect of age and gender on outcome after treatment for colon carcinoma. A population-based study in the Uppsala and Stockholm region. Critical Reviewes in Oncology/Hematology 2008;67:229−36.
2. Egenwall M, Schubert Samuelsson K, Klarin I, et al. Management of colon cancer in the elderly: a population-base study. Colorectal Disease 2014;16:433−41.
3. Kaźmierska J. Assessment of health status in elderly patiens with cancer. Rep Pract Oncol Radiother 2012;18:44– 8.
4. Schiphorst AH, Pronk A, Borel Rinkes IH, et al. Representation of the elderly in trials of laparoscopic surgery for colorectal cancer. Colorectal Disease 2014;16:976−85.
5. Hamaker ME, Vos AG, Smorenburg CH, et al. The value of geriatric assessments in predicting treatment tolerance and all-cause mortality in older patients with cancer. Oncologist 2012;17:1349–9.
6. Balducci L, Extermann M. Management of cancer in older persons: a practical approach. Oncologist 2000;5:224–37.
7. Kaźmierska J. Do we protect or discriminate? Representation of senior adults in clinical trials. Rep Pract Oncol Radiother 2013;18:6–10.
8. Fried LP, Tangen CM, Walston J, et al. Frailty in older adults: evidence for a phenotype. J Gerontol A Biol Med Sci 2001;56: M146−M156.
9. Basche M, Baron AE, Eckhardt SG, et al. Barriers to enrolment of elderly adults in early phase cancer clinical trials. J Oncol Pract 2008; 4:162 cancer, 10.1200/ JOP.0842001.
10. Martínek L, Dostalík J, Guňka I, et al. Ist das Alter ein Risikofaktor für laparoskopische kolorektale Operationen? Zentralbl Chir 2011;136:264−8.
11. Petera J, Dušek L. Nádorová onemocnění ve starším věku. Klin Onkol 2014;27:210−8.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2016 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Granulomatózní záněty v diferenciální diagnostice malignit hepatobiliárního traktu – kazuistiky
- Extragenitální maligní Müllerianský karcinosarkom infiltrující dolní dutou žílu – kazuistika
- Transanální endoskopická mikrochirurgie (TEM) − naše zkušenosti
- Vývoj techniky resekcí trachey – naše zkušenosti