Prim. MUDr. Georgios Karadzos oslaví letos v dubnu 70 let
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 4, s. 255.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Narodil se v Řecku v obci Aetomelica dne 23. 4. 1941. Rodina Karadzosova se do Československa dostala v roce 1949 mezi řeckými politickými emigranty. Georgios Karadzos absolvoval základní vzdělání při umístění v dětském domově na Moravě. Střední školu absolvoval ve Dvoře Králové, kde již bydlel se svými rodiči. V letech 1959–1965 vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Na umístěnku nastoupil do zaměstnání v plicní léčebně v Radostíně. Nepřetržitě od roku 1966 je dosud zaměstnán na chirurgickém oddělení v Semilech; z toho od roku 1988 do konce roku 2010 jako primář oddělení. S úctou vzpomíná a odvolává se na myšlenky svého velkého chirurgického vzoru primáře MUDr. L. Haneye. V jeho práci při vedení chirurgie pokračoval. Aktivně ale s pokorou k oboru řeší chirurgické problémy a nezapomíná na laskavý přístup k jednotlivým pacientům. K jeho přednostem patří i to, že si dokáže najít lidský přístup ke svým podřízeným, ať se jedná o lékaře nebo sestry. Stal se osobností města Semily.
Kromě všeobecné chirurgie se věnuje flebologii a léčbě chronických ran. O výsledcích své práce referuje na regionálních a celostátních seminářích. V osvětové činnosti primáře Karadzose má prioritní postavení organizace celostátního chirurgického semináře Harrachovské chirurgické dny. Chirurgové z celé republiky se při této příležitosti letos sejdou již popatnácté.
Při veškeré pracovní zátěži v zaměstnání se věnuje své rodině, kterou preferuje nade vše. Do rodiny však automaticky patří i řada ostatních Řeků, kteří se vlivem politických událostí koncem 40. let minulého století ocitli v naší republice. Vztah primáře Karadzose k těmto lidem a k chirurgii nám částečně vysvětlí i jeho dvě knihy – Ukradené slunce a Doktor na druhé straně zdi. Zvláště při četbě první knihy podvědomě cítíme, jaký význam má pro autora vztah k rodičům a ke své vlasti. Jenže za svou vlast neuznává jen Řecko, ale též Československo. Snad právě tento neřešitelný rozpor v jeho cítění způsobil jeho profesionální zarputilost ve studiu a v chirurgické praxi.
Jiří, za všechny Tvé spoluzaměstnance a přátele Ti přeji do dalších let hodně zdraví a životní pohody.
MUDr. Pavel
Hladík, Ph.D.
Semily, 10. 1. 2011
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2011 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Hypokoagulačný stav a jeho neobvyklá komplikácia u pacienta s obturujúcim karcinómom c. sigmoideum
- Poranění periferních nervů při laparoskopických operacích
- Inveterovaná súčasná luxácia proximálneho a distálneho radioulnárneho kĺbu bez pridruženej zlomeniny
- Perforácia rekta a vagíny u dieťaťa