Ovlivnění rozsahu pohybu v kloubu s využitím terapie spoušťových bodů – literární rešerše
Influencing the range of motion using trigger point therapy – systematic review
The aim of this systematic search was to determine which therapeutic intervention used to affect the trigger points is most effective in increasing the range of motion in the joint (ROM). The immediate (immediately after therapy) and long-term (determined using the calculated median measurement) effect of therapy on increasing the ROM were evaluated. The articles were identified using electronic databases Web of Science, PEDro, MEDLINE and PubMed. Studies from 2016–2021 were included, which looked at various therapeutic approaches to increase the ROM in a healthy adult population of any age with a diagnosed trigger point in any muscle in the body. The evaluation criterion for determining the effectiveness of the therapy was an increase in the ROM. A total of 15 studies met the established criteria, which were subsequently analysed. From a very diverse set of techniques, the highest immediate effect was recorded for standard physiotherapy or its combination with other techniques (it accounted for 38% of a total of 13 improved research groups). The most significant long-term effect was also recorded by standard physiotherapy or its combination with other techniques, but with a lower percentage totally – 31% of the 26 improved groups.
Keywords:
trigger point – myofascial trigger point – range of motion
Autoři:
Vymyslický P.; Pavlů D.; Pánek D.; Novotová K.
Působiště autorů:
Katedra fyzioterapie, Fakulta tělesné výchovy a sportu, Univerzita Karlova, Praha
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., 28, 2021, No. 4, pp. 165-171.
Kategorie:
Původní práce
doi:
https://doi.org/10.48095/ccrhfl2021165
Souhrn
Cílem této systematické rešerše bylo zjistit, která terapeutická intervence využívaná k ovlivnění spoušťových bodů je z hlediska zvýšení rozsahu pohybu v kloubu (ROM – range of motion in the joint) nejefektivnější. Efekt terapie na zvýšení rozsahu ROM byl vyhodnocován okamžitý (ihned po terapii) a dlouhodobý (stanovený pomocí vypočteného mediánu měření). Identifikace článků proběhla pomocí elektronických databází Web of Science, PEDro, MEDLINE a PubMed. Zahrnuty byly studie z let 2016–2021, které se zabývaly různými terapeutickými přístupy za účelem zvýšení ROM, a to u zdravé dospělé populace libovolného věku s diagnostikovaným spoušťovým bodem v libovolném svalu na těle. Hodnoticí kritérium pro stanovení efektivity terapie bylo zvýšení ROM. Stanoveným kritériím vyhovovalo celkem 15 studií, které byly následně analyzovány. Z velmi rozmanitého souboru technik zaznamenala nejvyšší okamžitý efekt standardní fyzioterapie či její kombinace s jinými technikami (tvořila 38 % z celkem 13 zlepšených výzkumných skupin). Nejvýznamnější dlouhodobý efekt zaznamenala rovněž standardní fyzioterapie či její kombinace s jinými technikami, ovšem s nižším procentuálním zastoupením – celkem 31 % z 26 zlepšených skupin.
Klíčová slova:
spoušťový bod – myofasciální spoušťový bod – rozsah pohybu v kloubu
Úvod
Spoušťový bod (TrP – trigger point) je vysoce citlivé místo v kosterním svalu, které může způsobovat bolest při stlačení, kontrakci či protažení [1]. Při taktilní stimulaci tohoto bodu může dojít k tzv. local twitch response (lokální záškub svalových vláken) [2]. TrP jsou spojeny s bolestí a také s přítomností sníženého rozsahu pohybu v kloubu [3]. I přesto, že v řadě publikací nalezneme ještě historické dělení TrP (primární, satelitní, sekundární aj.), v současných výzkumných pracích se již běžně rozlišují pouze TrP aktivní a latentní [4], což je dělení stanovené dle míry jejich aktivity. Aktivní jsou zdrojem spontánní bolesti, kdežto latentní nikoli – oba typy však mohou způsobovat v příslušném kloubu pocit ztuhnutí a také snížení rozsahu pohybu [5–7]. Za příčinu vzniku TrP je považováno svalové nadužívání, mechanické přetížení či psychický stres [8].
Současné terapeutické postupy jsou zaměřeny na narušení konstantní kontrakce svalových vláken přítomné v TrP pomocí inhibice spinálních facilitačních mechanizmů a také snahou o vyšší prokrvení daného svalu [3]. Mezi nejběžnější léčebné zásahy s cílem ovlivnit TrP patří manuální ošetření tlakem a použití suché jehly (DN – dry needling) [9]. Obecně se terapeutické intervence používané k ovlivnění TrP rozdělují na invazivní a neinvazivní. Mezi invazivní řadíme ty, u nichž dochází k porušení integrity kůže (tedy např. DN či injekční vpravení léčivé látky). Do neinvazivních technik patří metody manuální medicíny využívající pouze ruce terapeuta – tj. manuální uvolnění tlakem, dále postizometrická relaxace (PIR), muscle energy technique (MET), strain counter-strain (SCS) či integrovaná neuromuskulární inhibice (INIT – integrated neuromuscular inhibition technique), dále také techniky vyžadující použití speciálních pomůcek – baňkování, mobilizace měkkých tkání (IASTM – instrument assisted soft tissue mobilization), spray and stretch nebo kineziotaping (KT). Za neinvazivní se považují i techniky fyzikální medicíny: laseroterapie, transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), pozitivní a negativní termoterapie či terapie ultrazvukem (bližším popisem technik se zabývala naše předchozí studie) [10].
Cíl studie
Cílem studie je zjistit, který léčebný zásah používaný k ovlivnění TrP je nejefektivnější z hlediska zvýšení rozsahu pohybu v kloubu, a to ihned po terapii (okamžitý efekt) či ve vypočteném mediánu měření (dlouhodobý efekt). V návaznosti na stanovený cíl byly formulovány dvě výzkumné otázky:
a) Která terapeutická intervence používaná k léčbě TrP je z hlediska okamžitého zvýšení rozsahu pohybu v kloubu nejefektivnější?
b) Která terapeutická intervence používaná k léčbě TrP je z hlediska dlouhodobého zvýšení rozsahu pohybu v kloubu nejefektivnější?
Metodika
Design této studie je literární rešerše. Použité tituly byly vyhledány pomocí kombinace klíčových slov v databázích Web of Science, PEDro, MEDLINE a PubMed. Byly odstraněny duplikáty a po screeningu abstraktů také studie nevyhovující stanoveným kritériím. Po prostudování fulltextových podob zbývajících prací byly studie dle kritérií zařazeny do rešerše, či vyloučeny. Akceptované články byly podrobeny analýze a použity ke zpracování této práce.
Kritéria pro zařazení studií do přehledu
– Jazyk: český, slovenský, anglický.
– Typ studie: randomizované kontrolované/klinické studie – úroveň důkazu II dle National Health and Medical Research Council (2009) [11].
– Charakteristika výzkumného souboru: bez věkového omezení, muži a ženy s diagnostikovaným aktivním či latentním TrP.
– Intervence: standardní fyzioterapeutické postupy (jednotlivé či kombinované aplikace nahřátí, strečinku, terapeutického cvičení, ultrazvuku), standardní fyzioterapie v kombinaci s jinou metodou (libovolná z následujících), PIR, laseroterapie, MET, ischemická komprese (ICT – ischemic compression technique), baňkování, TENS, interferenční terapie (IFT), KT, kapacitní monopolární radiofrekvence, manuální komprese, active release technique (ART), progresivní uvolnění tlakem (PPRT), SCS, INIT, DN, manuální terapie, diadynamické proudy (DD).
– Parametry hodnotící efekt intervence: rozsah pohybu v kloubu (ROM – range of motion).
– Datum publikování studií: 2016–2021.
– Klíčová slova: trigger point, trigger point therapy, ROM.
Kritéria pro vyřazení studie
Z rešerše byly vyřazeny studie zahrnující probandy, kteří během výzkumu či před ním užívali analgetika, podstoupili terapeutický zásah za účelem léčby TrP nebo trpěli neurologickým či systémovým onemocněním.
Výsledky
Celkem bylo nalezeno 342 titulů. Po filtraci duplikátů se počet snížil na 243 a po screeningu abstraktů bylo vyřazeno dalších 113 z nich. Zbývajících 130 studií bylo prostudováno ve fulltextové podobě, což mělo za následek vyřazení dalších 115 z nich. Pro konečně zpracování práce bylo použito 15 studií (schéma 1).
Výsledky získané pomocí sběru dat z daných sledovaných parametrů byly dále rozděleny z hlediska časového horizontu – zvlášť byl hodnocen efekt okamžitý a zvlášť dlouhodobý (stanoven pomocí mediánu všech měření v dané studii). V tab. 1 je uveden souhrnný popis jednotlivých studií. Nakonec byly sestaveny dvě souhrnné tabulky (tab. 2 a 3).
Zvýšení rozsahu pohybu v kloubu – okamžitý efekt
V otázce zvýšení ROM došlo k vyhodnocení výsledků ihned po první (případně jediné) terapii celkem u devíti studií [3,6,8,12–17]. Průměrný věk probandů byl 32,9 let. V rámci těchto devíti studií figurovalo celkem 23 výzkumných skupin, které podstoupily, či nepodstoupily různou léčbu. Celkový počet probandů činil 629, přičemž průměrný počet na jednu výzkumnou skupinu byl 27,3. Celkem bylo z těchto 23 výzkumných skupin zaznamenáno statisticky významné zvýšení ROM ihned po terapii u 13 skupin.
Zvýšení rozsahu pohybu v kloubu – dlouhodobý efekt
Z hlediska zvýšení ROM došlo k vyhodnocení výsledků z dlouhodobějšího hlediska (tedy vše kromě měření ihned po první terapii) celkem u 13 studií [1–3,6,8,9,12–15,18–20]. Průměrný věk probandů byl 33,1 let. Počet výzkumných skupin z již zmíněných 13 studií činil 34, celkový počet probandů pak byl 811, kdy průměrný počet probandů na jednu výzkumnou skupinu byl 23,9. V rámci každé studie byly výrazné odchylky v otázce sběru dat, pro zjednodušení vyhodnocení byl stanoven medián všech měření. V těchto 13 studiích proběhlo měření celkem 22×, přičemž medián těchto měření byl 28 dnů. Vzhledem k různorodosti počtu provedených terapií v rámci jednotlivých výzkumných skupin byl stanoven průměr, a to z celkového počtu terapií, tj. 278. Na jednu výzkumnou skupinu tak připadlo průměrně 8,2 terapie. Celkem bylo z těchto 34 výzkumných skupin zaznamenáno statisticky významné zvýšení ROM v dlouhodobějším časovém horizontu u 26 skupin.
Diskuze
Cílem této systematické rešerše bylo zjistit, která terapeutická intervence využívaná k ovlivnění TrP je z hlediska zvýšení ROM nejefektivnější. Efekt terapie na zvýšení ROM byl sledován ve dvou časových horizontech – okamžitý a dlouhodobý (stanoven pomocí vypočteného mediánu měření).
Zkoumáním efektu intervencí na zvýšení ROM se zabývalo 15 studií. Pro zhodnocení ROM bylo využito několik nástrojů – přístroj CROM, goniometr či krejčovský metr. Mezi použitím goniometru a krejčovským metrem je popisována vysoká korelace [21], ovšem nejvyšší reliabilitu a validitu vykazuje přístroj CROM [21].
Zvýšení ROM ihned po terapii bylo sledováno u devíti studií, tedy u 23 výzkumných skupin. Nejlépe si s výsledkem 38 % ze všech zlepšených skupin vedla standardní fyzioterapie či její kombinace. Neúspěch zaznamenala jednou metoda PIR a laseroterapie [3].
V dlouhodobějším měřítku byl tento parametr sledován u 13 studií, tj. 34 výzkumných skupin. Nejlépe si v tomto ohledu opět vedla standardní fyzioterapie a její kombinace, kdy tyto skupiny představovaly 31 % všech zlepšených. Dlouhodobý efekt byl také zkoumán u laseroterapie, kdy opět byl (tak jako u okamžitého efektu) zaznamenán neúspěch, a to dokonce v kombinaci se standardní fyzioterapií [2]. Pozitivního efektu dosáhl laser pouze v kombinaci s progresivním uvolněním tlakem, kdy vůči placebu byl zaznamenán statisticky významně vyšší efekt, přičemž však placebo skupina zaznamenala také statisticky významné zlepšení vůči referenčním hodnotám [20], což může poukazovat na možný benefit využití laseru v kombinaci s působením tlakem. Z přístrojové fyzikální terapie selhala kapacitní monopolární radiofrekvence, která sice zaznamenala statisticky významné zvýšení ROM, ovšem stejně tak tomu bylo u skupiny podstupující tuto intervenci vypnutým přístrojem [14]. V neprospěch využití manuálního tlaku hovoří autoři Dayanir et al. [1] a Pecos-Martin et al. [16] – přičemž navzdory těmto zjištěním zaznamenali autoři Takamoto et al. [22], Sarrafzadeh et al. [23] a Oliveira-Campelo [24] při použití stejné metody statisticky významné zvýšení rozsahu pohybu v kloubu. Neúspěšná byla také jednou manuální terapie ve studii autorů Dibai-Filho et al. [18] – zde je však v přímém rozporu výzkum autorů Gallego-Sendarrubias et al. [15].
Limitace
Mezi limitace práce lze zařadit poměrně široká vstupní kritéria pro zařazení do rešerše – nebyl omezen věk ani specifikován postup diagnostiky TrP. Dále také nejednotnost v definicích technik, které autoři pro léčbu používají. Další limitací je značná různorodost časového sběru dat, která může snížit validitu výsledků. Ve vztahu ke sledovanému parametru (ROM) je limitací využití vícero měřicích nástrojů (přístroj CROM, goniometr, krejčovský metr) a též není uvedeno, zda se jedná o ROM aktivní, či pasivní. Při využití přístrojové fyzikální terapie lze jako limitaci považovat rozdílnou značku přístrojů, jejich typ i nastavené parametry.
Závěr
Dle výsledků této práce je nejefektivnější technikou léčby TrP s cílem zvýšit ROM standardní fyzioterapie – kombinace nahřátí, strečinku, cvičení a ultrazvuku, či v kombinaci s dalšími technikami (laseroterapie, INIT, MET, PIR nebo manuální uvolnění tlakem). Vzhledem k metodologické různorodosti jednotlivých studií a také nejednotnosti v provedení jednotlivých aplikovaných léčebných postupů a technik nelze tento závěr považovat za všeobecně platný. Autoři budoucích studií by měli dbát na transparentní terminologii, unifikaci názvů a provedení jednotlivých terapeutických technik, ale také na kvalitní metodiku provedení s ohledem na aktuální nároky medicíny založené na důkazech.
Korespondenční autor:
Mgr. Patrik Vymyslický
Katedra fyzioterapie FTVS UK
José Martího 31
162 52 Praha 6
e-mail: patrik.vymyslicky@gmail.com
Konflikt zájmů: Autoři deklarují, že text článku odpovídá etickým standardům, byla dodržena anonymita pacientů a prohlašují, že v souvislosti s předmětem článku nemají
finanční, poradenské ani jiné komerční zájmy.
Publikační etika: Příspěvek nebyl dosud publikován ani není v současnosti zaslán do jiného časopisu pro posouzení. Autoři souhlasí s uveřejněním svého jména a e-mailového
kontaktu v publikovaném textu.
Dedikace: Studie vznikla v rámci programu PROGRES na Univerzitě Karlově č. Q41 – Biologické aspekty zkoumání lidského pohybu.
Redakční rada potvrzuje, že rukopis práce splnil ICMJE kritéria pro publikace zasílané do biomedicínských časopisů.
Conflict of Interest: The authors declare that the article/manuscript complies with ethical standards, patient anonymity has been respected, and they state that they have no
financial, advisory or other commercial interests in relation to the subject matter.
Publication Ethics: This article/manuscript has not been published or is currently being submitted for another review. The authors agree to publish their names and e-mails
in the published article/manuscript.
Dedication: The study was created within the PROGRES program at Charles University No. Q41 – Biological aspects of the study of human movement.
The Editorial Board declares that the manuscript met the ICMJE “uniform requirements” for biomedical papers.
Zdroje
- Dayanir IO, Birinci T, Kaya Mutlu E et al. Comparison of three manual therapy techniques as trigger point therapy for chronic nonspecific low back pain: a randomized controlled pilot trial. J Altern Complement Med 2020; 26(4): 291–299. doi: 10.1089/acm.2019.0435.
- Waseem I, Tanveer F, Fatima A. Can addition of low level laser therapy to conventional physical therapy be beneficial for management of pain and cervical range of motion in patients with trigger point of upper trapezius? Anaesthesia, Pain Intensive Care 2020; 24(1): 64–68. doi: 10.35975/apic.v24i1.1228.
- Ahmed H, Jarrar MA, Ahmed R et al. Effect of post-isometric relaxation and laser on upper trapezius trigger point pain in patients with mechanical neck pain. Niger J Clin Pract 2020; 23(12): 1660–1666. doi: 10.4103/njcp.njcp_6_20.
- Donnelly JM, Simons DG. Travell, Simons & Simons‘ myofascial pain and dysfunction: the trigger point manual. 3rd ed. Philadelphia: Wolters Kluwer Health 2019. ISBN 978-0781755603.
- Davies C, Davies A. Trigger point therapy workbook. 3rd ed. Oakland, CA: New Harbinger Publications 2013. ISBN 978-1-60882-495-3.
- Dissanayaka TD, Pallegama RW, Suraweera HJ et al. Comparison of the effectiveness of transcutaneous electrical nerve stimulation and interferential therapy on the upper trapezius in myofascial pain syndrome: a randomized controlled study. Am J Phys Med Rehabil 2016; 95(9):663–672. doi: 10.1097/PHM.0000000000000461.
- Mense S, Gerwin R. Muscle pain: diagnosis and treatment. New York: Springer 2010. ISBN 9783642054686.
- Ganesh G, Singh SH, Mushtaq S et al. Effect of cervical mobilization and ischemic compression therapy on contralateral cervical side flexion and pressure pain threshold in latent upper trapezius trigger points. J Bodyw Mov Ther 2016; 20(3): 477–483. doi: 10.1016/j.jbmt.2015.11.010.
- Nasb M, Qun X, Ruckmal Withanage C et al. Dry cupping, ischemic compression, or their combination for the treatment of trigger points: a pilot randomized trial. J Altern Complement Med 2020; 26(1): 44–50. doi: 10.1089/acm.2019.0231.
- Vymyslický P, Pavlů D, Pánek D. Efektivita terapeutických intervencí v otázce léčby bolesti spojené se spoušťovými body. Rehabil Fyz Lék 2021; 28(2): 79–88. doi: 10.48095/ccrhfl202179.
- National Health and Medical Research Council. 2009. NHMRC levels of evidence and grades for recommendations for developers of guidelines [online]. Available from: www.nhmrc.gov.au/sites/default/files/images/NHMRC%20Levels%20and%20Grades%20(2009).pdf.
- Alkhadhrawi N, Alshami A. Effects of myofascial trigger point dry cupping on pain and function in patients with plantar heel pain: a randomized controlled trial. J Bodyw Mov Ther 2019; 23(3): 532–538. doi: 10.1016/j.jbmt.2019.05.016.
- Azatcam G, Atalay NS, Akkaya N et al. Comparison of effectiveness of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation and Kinesio Taping added to exercises in patients with myofascial pain syndrome. J Back Musculoskelet Rehabil 2017; 30(2): 291–298. doi: 10.3233/BMR-150503.
- Alguacil Diego IM, Fernández-Carnero J, Laguarta-Val S et al. Analgesic effects of a capacitive-resistive monopolar radiofrequency in patients with myofascial chronic neck pain: a pilot randomized controlled trial. Rev Assoc Med Bras 2019; 65(2): 156–164. doi: 10.1590/1806-9282.65.2.156.
- Gallego-Sendarrubias GM, Rodríguez-Sanz D, Calvo-Lobo C et al. Efficacy of dry needling as an adjunct to manual therapy for patients with chronic mechanical neck pain: a randomised clinical trial. Acupunct Med 2020; 38(4): 244–254. doi: 10.1136/acupmed-2018-011682.
- Pecos-Martin D, Ponce-Castro MJ, Jiménez-Rejano JJ et al. Immediate effects of variable durations of pressure release technique on latent myofascial trigger points of the levator scapulae: a double-blinded randomised clinical trial. Acupunct Med 2019; 37(3): 141–150. doi: 10.1136/acupmed-2018-011738.
- Sadria G, Hosseini M, Rezasoltani A et al. A comparison of the effect of the active release and muscle energy techniques on the latent trigger points of the upper trapezius. J Bodyw Mov Ther 2017; 21(4): 920–925. doi: 10.1016/j.jbmt.2016.10.005.
- Dibai-Filho AV, de Oliveira AK, Girasol CE et al. Additional effect of static ultrasound and diadynamic currents on myofascial trigger points in a manual therapy program for patients with chronic neck pain: a randomized clinical trial. Am J Phys Med Rehabil 2017; 96(4): 243–252. doi: 10.1097/PHM.0000000000000595.
- Takla MKN. Low-frequency high-intensity versus medium-frequency low-intensity combined therapy in the management of active myofascial trigger points: a randomized controlled trial. Physiother Res Int 2018; 23(4): e1737. doi: 10.1002/pri.1737.
- Alayat MS, Battecha KH, Elsodany AM et al. Pulsed ND: YAG laser combined with progressive pressure release in the treatment of cervical myofascial pain syndrome: a randomized control trial. J Phys Ther Sci 2020; 32(7): 422–427. doi: 10.1589/jpts.32.422.
- Webb TR, Rajendran D. Myofascial techniques: what are their effects on joint range of motion and pain? – A systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. J Bodyw Mov Ther 2016; 20(3): 682–699. doi: 10.1016/j.jbmt.2016.02.013.
- Takamoto K, Bito I, Urakawa S et al. Effects of compression at myofascial trigger points in patients with acute low back pain: a randomized controlled trial. Eur J Pain 2015; 19(8):1186–1196. doi: 10.1002/ejp.694.
- Sarrafzadeh J, Ahmadi A, Yassin M. The effects of pressure release, phonophoresis of hydrocortisone, and ultrasound on upper trapezius latent myofascial trigger point. Arch Phys Med Rehabil 2012; 93(1): 72–77. doi: 10.1016/j.apmr.2011.08.001.
- Oliveira-Campelo N, de Melo CA, Alburquerque-Sendín F et al. Short- and medium-term effects of manual therapy on cervical active range of motion and pressure pain sensitivity in latent myofascial pain of the upper trapezius muscle: a randomized controlled trial. J Manipulative Physiol Ther 2013; 36(5):300–309. doi: 10.1016/j.jmpt.2013.04.008.
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2021 Číslo 4
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- STADA přináší do Česka inovativní lék pro léčbu pokročilé Parkinsonovy nemoci
- Flexofytol® – přírodní revoluce v boji proti osteoartróze kloubů
Nejčtenější v tomto čísle
- Rehabilitace chůze u pacientů s Parkinsonovou nemocí – cueingová terapie
- Efekt dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie u pacientov po artroskopii plecového kĺbu
- Ovlivnění rozsahu pohybu v kloubu s využitím terapie spoušťových bodů – literární rešerše
- Aktualizace českého překladu Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví