Co může poskytnout v praxi revmatolog nemocnému s osteoartrózou?
What can a practice physician–rheumatologist give to the patient with osteoarthrosis?
The majority of the elderly population suffers various forms of osteoarthrosis. In question is a long-term illness difficult to treat, that on the one hand is a serious handicap for those affected in as they are limited in their activities, and on the other it also is no insignificant economic burden in the sphere of expenses for the patient as well as for the health care branch. The paper gives details on the role of physicians–rheumatologists, out-patient orthopedists and specialists in rehabilitation – who in their routine practice come in contact with that ailment. Besides a brief review of diagnostic approaches to the disease and the evaluation of its significance, there are presented pharmacological and non-pharmacological therapeutic approaches to osteoarthrosis. In this connection attention is brought to the fundamental importance of targeted communication between the patient and the physician in relation to the therapeutic result.
Key words:
osteoarthrosis – differential diagnostics – therapeutic program
Autoři:
K. Trnavský
Působiště autorů:
Arthrocentrum, Praha
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2006; 86(4): 222-223
Kategorie:
Pro obor všeobecného lékařství
Souhrn
Různými formami osteoartrózy trpí většina převážně starší populace. Jde o dlouhodobé, obtížně léčitelné onemocnění, které na jedné straně výrazně snižuje kvalitu života postižených, neboť je omezuje v jejich aktivitách a na druhé straně znamená i nemalou ekonomickou zátěž jak pro nemocné, tak pro resort zdravotnictví.
Následující text se soustředí především na úlohu lékařů - revmatologů, ambulantních ortopedů a rehabilitačních specialistů - kteří s tímto onemocněním přicházejí ve své praxi do styku. Vedle stručného přehledu přístupů k diagnostice onemocnění a vyhodnocení jeho závažnosti uvádí současné farmakologické i nefarmakologické způsoby léčby osteoartrózy. V této souvislosti upozorňuje na zásadní význam cílené komunikace mezi pacientem a lékařem ve vztahu k výsledkům léčení.
Klíčová slova:
Osteoartróza, diferenciální diagnostika, léčebný program OA
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2006 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Zriedkavé úžinové syndromy na dolných končatinách
- Prognostické a prediktívne faktory karcinomu prostaty
- Sociální rozdíly a zdravotní stav lidí
- Informovaný souhlas v medicíně