STATUT Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska
Vyšlo v časopise:
Pracov. Lék., 64, 2012, No. 1, s. 48-49.
Kategorie:
Zprávy
Společnost nemocí z povolání České lékařské společnosti J. E. Purkyně vydává
STATUT
Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska
Článek 1: Základní ustanovení
Odborná komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska (dále Komise) je poradním orgánem Společnosti nemocí z povolání České lékařské společnosti J. E. Purkyně (dále ČLS JEP).
Komise zejména:
- konzultuje diagnosticky obtížné a posudkově nejednoznačné případy předložené primáři (přednosty) jednotlivých oddělení (klinik) nemocí z povolání (pracovního lékařství), řediteli zdravotnických zařízení, eventuálně jinými subjekty;
- zaujímá odborná stanoviska k problematice související s posuzováním a uznáváním nemocí z povolání;
- zaujímá odborná stanoviska k problematice související s posuzováním zdravotní způsobilosti k práci;
- zaujímá odborná stanoviska k písemným podáním pacientů-klientů, jejich zaměstnavatelů, ke stížnostem a odvoláním proti rozhodnutí jednotlivých odborných pracovišť na Moravě a ve Slezsku;
- doporučuje jednotlivým lékařům-specialistům v oblasti pracovního lékařství další diagnostický a terapeutický postup;
- doporučuje primářům (přednostům) oddělení (klinik) nemocí z povolání (pracovního lékařství) další postup při vyřizování písemných podání, stížností a odvolání pacientů a jejich zaměstnavatelů jako odborný podklad pro další vyřizování předmětné agendy;
- spolupracuje s Českou komisí pro posuzování nemocí z povolání a s výborem Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP.
Článek 2: Zřízení a složení Komise
- Komisi zřizuje výbor Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP (dále Společnost). Sestavuje ji z předních odborníků zabývajících se problematikou nemocí z povolání. O členství každého člena Komise hlasují členové výboru Společnosti. Kandidáty na členství v Komisi mohou navrhovat průběžně písemně nebo ústně členové výboru Společnosti.
- Komise má nejméně pět členů, přičemž jedním členem komise je odborník s nejméně pětiletou praxí v oblasti hygieny práce.
- Členství v Komisi zaniká písemnou rezignací do rukou předsedy výboru Společnosti, odvoláním výborem Společnosti, ukončením členství v odborné společnosti a úmrtím člena komise.
Článek 3: Orgány Komise
- Výbor Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP jmenuje na základě hlasování předsedu Komise.
- Předseda Komise řídí a koordinuje činnost Komise, zastupuje ji navenek, odpovídá výboru Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP za její činnost.
- V případě nepřítomnosti pověří předseda některého ze členů Komise, aby jej po dobu nepřítomnosti zastupoval.
- Výbor Společnosti může na návrh členů výboru Společnosti nebo členů Komise jmenovat stálé odborné konzultanty z různých spolupracujících oborů.
- Výkon funkce předsedy Komise zaniká písemnou rezignací do rukou předsedy výboru Společnosti, odvoláním výborem Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP nebo ukončením členství v odborné společnosti.
Článek 4: Zabezpečení činnosti Komise
- Členové Komise a odborní konzultanti vykonávají svou činnost dobrovolně a bezplatně.
- Předseda Komise vypracovává harmonogram činnosti Komise pro kalendářní rok s určením místa a času jednotlivých zasedání Komise. Harmonogram schvalují členové Komise hlasováním prostou většinou hlasů.
- Organizační zabezpečení jednání Komise zajistí primář (přednosta) pracoviště, na kterém se jednání Komise koná.
Článek 5: Činnost Komise
- Komise je konzultačním a poradním orgánem Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP, nemá vlastní právní subjektivitu a rozhodovací pravomoc.
- Předseda Komise může na jednotlivá jednání přizvat další odborníky, eventuálně je požádat o písemné zaujetí stanoviska.
- Z každého jednání Komise je pořízen zápis, obsahující odborná stanoviska Komise k jednotlivým projednávaným případům, eventuálně k další problematice týkající se pracovního lékařství.
- Jednání Komise se řídí jednacím řádem, který je přílohou statutu.
Článek 6: Závěrečná ustanovení
Tento statut nabývá účinnosti po schválení výborem dne 14. 3. 2012 a po podpisu předsedou Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP. Ukončuje zároveň platnost předchozího statutu ze dne 7. 6. 2001.
Příloha č. 1.
JEDNACÍ ŘÁD
Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska
Jednací řád upravuje pravidla činnosti Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska (dále Komise). Vydává a schvaluje ho výbor Společnosti nemocí z povolání České lékařské společnosti J. E. Purkyně (dále ČLS JEP).
- Komise zasedá minimálně pětkrát ročně na pracovištích určených podle stanoveného ročního harmonogramu.
- Harmonogram činnosti Komise pro kalendářní rok vypracovává předseda Komise a schvalují ho členové Komise hlasováním prostou většinou hlasů. Součástí harmonogramu je určení míst a času jednotlivých zasedání Komise.
- Jednotlivá zasedání Komise svolává předseda Komise nejméně 10 dnů před stanoveným datem jednání Komise písemnou nebo elektronickou pozvánkou.
- Jednání Komise je neveřejné.
- Účast členů Komise na jednání je nezastupitelná.
- Konzultující člen Komise osobně předloží zpravodajský posudek, se kterým seznámí ostatní členy Komise a odborné konzultanty.
- Jednání řídí předseda Komise, v době jeho nepřítomnosti předsedou určený člen Komise.
- Výborem jmenovaní stálí odborní konzultanti se pravidelně účastní jednání Komise. Na jednotlivá jednání může předseda Komise pozvat další odborníky, nebo je požádat o písemné zaujetí stanoviska k projednávané problematice.
- Z jednání Komise je pořízen zápis obsahující odborná stanoviska a doporučení ke všem projednávaným případům a prezentací přítomných členů Komise. Vyhotovení zápisu zajistí předsedou pověřený člen Komise. Zápis z jednání obdrží předseda Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP a všichni členové Komise.
- Se souhlasem členů Komise se jednání mohou zúčastnit i další lékaři z posuzujících pracovišť, lékaři v rámci postgraduálního studia a studenti lékařství.
- Se souhlasem členů Komise se jednání mohou zúčastnit členové České komise pro posuzování nemocí z povolání, kteří mohou Komisi předkládat ke konzultaci své vlastní odborné případy.
- Jednou až dvakrát ročně pořádá výbor Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP společné zasedání České komise pro posuzování nemocí z povolání a Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska. Společné zasedání řídí předseda Společnosti nebo jeden z předsedů komisí.
- O odborných závěrech a doporučeních k jednotlivým projednávaným případům rozhoduje Komise hlasováním přítomných členů Komise prostou většinou hlasů. Komise je schopna usnášení, je-li přítomna alespoň polovina jejích členů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedajícího. Ostatní přítomní, kteří nejsou členy Komise, nehlasují.
- V případě nesouhlasu člena Komise s doporučeným závěrem je tento nesouhlas uveden v zápise z jednání Komise i s jeho odůvodněním.
- Všichni účastníci jednání Komise jsou povinni zachovávat mlčenlivost o průběhu a výsledcích jednání Komise v souladu s platnými předpisy. Dobrovolně se zavazují nehodnotit individuálně průběh jednání ani jednotlivá přijatá doporučení a stanoviska Komise.
- Tento jednací řád nabývá účinnosti po schválení výborem dne 14. 3. 2012 a po podpisu předsedou Společnosti nemocí z povolání ČLS JEP.
Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Pracovní lékařství
2012 Číslo 1
- Parazitičtí červi v terapii Crohnovy choroby a dalších zánětlivých autoimunitních onemocnění
- V ČR chybí specializovaná péče o pacienty s nervosvalovým onemocněním
Nejčtenější v tomto čísle
- Onemocnění pohybového systému horních končetin u referentky při zadávání dat do počítače
- Vliv hyperbarické oxygenoterapie na nehojící se defekty
- Problematika užívání drog v pracovnělékařské péči
- Exogenní alergická alveolitida – kazuistika