Odborný časopis Otorinolaryngologie a foniatrie slaví 70 let
Autoři:
J. Astl 1,2
; M. Zábrodský 3
; D. Kalfeřt 3
Působiště autorů:
Klinika otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN Praha
1; Katedra otorinolaryngologie IPVZ v Praze
2; Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole
3
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 70, 2021, No. 3, pp. 139-144.
Kategorie:
Editorial
doi:
https://doi.org/10.48095/ccorl2021139
Vědecké publikace oboru
Obor otorinolaryngologie vznikal a počal se vyvíjet jako samostatný obor v průběhu druhé poloviny 19. století. Zprvu se z oboru chirurgie odlučuje otologie. Laryngologie se odděluje od vnitřního lékařství, tehdy interny. Oba tyto obory pak organicky propojila rinofaryngologie se společnou etiopatogenezí nemocí. Obory byly propojeny společnými vyšetřovacími metodami a tehdy také endoskopickými metodami (obr. 1).
V počátcích byl obor zaštítěn habilitovaným Jiřím Czardou a jeho nástupcem prof. Emiliánem Kaufmanem, kteří vědecké publikace z oboru otiskli v Časopise lékařů českých a Živě. Později tamtéž publikoval práce prof. Kutvirt, přednosta Kliniky pro choroby ucha, nosu a hltanu Císařsko-královské university v Praze. K oboru otorinolaryngologie však tehdy přispívali i lékaři internisté, fyziologové a patofyziologové a chirurgové.
Prof. Kutvirt v roce 1929 založil časopis Otolaryngologia slavica, který publikoval práce v němčině, angličtině a francouzštině. Vynikající vědeckou úroveň garantovala redakční rada, ve které zasedli renomovaní otolaryngologové ze všech slovanských zemí. Časopis zanikl v průběhu hospodářské krize (obr. 2).
Doc. Škeřík [1] k historii publikování prací a vzdělávání lékařů v oboru uvádí: „…bylo zprostředkováno v českém jazyce od roku 1921 až do roku 1946 kongresovými sborníky a výročními zprávami společnosti, kdy byly publikovány autoreferáty z přednášek na schůzích společnosti a in extenso hlavní přednášky kongresů.
V roce 1936 z popudu prof. Přecechtěla vyšla československá otolaryngologická bibliografie 1850–1930, a to nákladem Československé otorinolaryngologické společnosti. Toto dílo sestavili as. MUDr. Zdenek Kočka a as. MUDr. Miloslav Sovák. V této době publikují otorinolaryngologové své práce především v Časopise lékařů českých a ve francouzském Annales des maladies de l‘orielles. Bibliografii také pod vedením prof. Přecechtěla za roky 1945–1960 zpracoval as. MUDr. František Naxera a byla otištěna v Časopise lékařů českých v roce 1960.“
Časopis
V roce 1952 byl založen časopis Československá otolaryngologie – Acta otolaryngologica čechoslovaca (obr. 3).
Později již je vydáván jen jako Československá otolaryngologie. Časopis se po revoluci v roce 1992 přejmenoval na Československou otorinolaryngologii a foniatrii, v roce 1993 je změna názvu na Česko-Slovenskou otorinolaryngologii a foniatrii a po rozpadu Československa v roce 1994 je vydáván pod jménem Otorinolaryngologie a foniatrie až do dnešních dnů, a tak dovršil 70 let své existence.
- 1952 Československá otolaryngologie (Acta otolaryngologica čechoslovaca)
- 1992 Československá otorinolaryngologie a foniatrie
- 1993 Česko-slovenská otorinolaryngologie a foniatrie
- 1994 Otorinolaryngologie a foniatrie
Na Slovensku v roce 1991 zakládá prof. MUDr. Juraj Klačanský, CSc., časopis Choroby hlavy a krku (Head and Neck diseases), který vychází 15 let do roku 1991 do roku 2006. Následně zakládá SSO roku 2007 časopis s názvem Otorinolaryngológia a chirurgia hlavy a krku, který vychází do roku 2011. V roce 2014 dochází k dohodě mezi ČSORLCHHK a SSO a časopis Otorinolaryngologie a foniatrie vychází jako mezinárodní časopis obou společností.
Redaktoři
Tento časopis měl od prvopočátku vedoucího redaktora MUDr. Josef Kimla, DrSc., a jeho zástupce doc. MUDr. Pavla Škeříka, CSc.
Šéfredaktor (obr. 4a–c)
- 1952 plk. MUDr. Josef Kiml, DrSc. (40 let)
- 1992 doc. MUDr. Pavel Škeřík, CSc. (14 let)
- 2006 plk. MUDr. Zdeněk Voldřich, DrSc. (3 roky)
- 2009 prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc. (k roku 2021: 13 let)
Z přehledu je patrné, že plk. MUDr. Josef Kiml, DrSc., vedl časopis neuvěřitelných 40 let až do roku 1991. V letech 1991 vedli časopis doc. MUDr. Pavel Škeřík, CSc., a jeho zástupce doc. MUDr. Ivan Klačanský, CSc. Od roku 2004 byl zástupcem doc. Škeříka prof. MUDr. Arnošt Pellant. V roce 2006 přebírá časopis dnes emeritní primář MUDr. Zdeněk Voldřich, DrSc., jenž vede časopis do roku 2008. Jeho zástupcem byl prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. V roce 2009 je vedením časopisu vedením společnosti pověřen prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc., a jeho zástupcem se stává as. MUDr. Michal Zábrodský, Ph.D. Protože časopis je od roku 2014 mezinárodním časopisem, je nejužší realizační tým časopisu editor-in-chief a editor rozšířen od roku 2019 o funkci technického editora, kterou zastává as. MUDr. David Kalfeřt, Ph.D.
V uvedených letech se také měnil počet členů redakční rady, a tak lze konstatovat, že na realizaci časopisu se podílí nejen celý výbor společnosti v dané historické chvíli, ale celá velká skupina lékařů z Čech, Moravy, Slovenska a Slezska, kteří přispívají k vývoji časopisu.
Vydavatel
Vydavatelem časopisu je od prvopočátku existence časopisu Česká lékařská společnost J. E. Purkyně. Tato situace je platná i v dnešní době. Časopis se od založení deklaruje jako časopis Československé společnosti otorinolaryngologie. Historicky pak prochází obdobím rozdělení státu a dnes je časopisem České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku a Slovenskej spoločnosti pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku.
Nakladatelství
Od roku 1952 byl časopis vydáván ve Státním zdravotnickém nakladatelství, od roku 1970 v nakladatelství Avicenum. Po hospodářských změnách po roce 1989 je vydavatelem SPN – státní pedagogické nakladatelství. Po reformě hospodářství ČLS JEP se stává nakladatelem NTS ČLS JEP, které zajišťuje tisk časopisu v různých tiskárnách. V roce 2012 smlouvou předsednictva a Mladé fronty se nakladatelem stává Mladá fronta až do roku 2020. V roce 2020 se dostává nakladatelství do insolvence a vydávání je ohroženo insolvenčním řízením, které prakticky anuluje veškeré služby včetně tisku již dokončených čísel. Vedoucí redaktor a technický redaktor za přispění vedení ČLS JEP a jejich intervence dokončuje bez výrazných časových ztrát výrobu celého ročníku. Od ledna 2021 je novým nakladatelem společnost Care Comm s. r. o., která uspěla v konkurzu vyhlášeném ČLS JEP. Právě Care Comm s. r. o. přináší nové pokroky nejen v grafice, ale především v pokrokové platformě, vyšší úrovni elektronické redakce, recenzního řízení a distribuce. Věříme, že následující roky přinesou další pozitivní vývoj časopisu a servis pro autory.
Grafika
Výše popsaná historická data jak ve změnách vydavatele, nakladatele, a především vedení redakce a redaktorů časopisu se projevují nejen ve vzrůstající kvalitě vědeckých a dalších sdělení, jež jsou otištěny, ale především v grafice, kvalitě papíru a celkové grafické úrovni časopisu.
Pro ilustraci předkládáme přehled dosud realizované grafiky časopisu. Celková grafika se posouvá v čase stejně jako formát a vazba časopisu. Od roku 1953 až do roku 1992 byl používán formát A5 v modifikaci. Od roku 1992 se pak objevuje rozměr 290 x 205, tedy modifikace formátu A4. Postupně se mění i kvalita papíru. Zpočátku je běžný tiskový novinový papír, tzv. kancelářské kvality. Od roku 1993 křídový papír v tzv. matové úpravě, která zlepšuje kontrast při čtení. Poslední varianta tisku je na matové úpravě křídového papíru s vyšší gramáží.
Pro porovnání vývoje grafiky jsme připravili malý přehled za posledních 70 let (obr. 5–8).
Redakce
Redakce a redakční práce se za 70 let měnila mnohdy velmi zásadním způsobem. Práce vedoucího redaktora spočívá nejen v komunikaci s autory, ale od počátku časopisu byla redakční práce řízena navíc ještě redakční radou, kde hlavní slovo měl předseda redakční rady, jímž byl na počátku prof. MUDr. Antonín Přecechtěl, DrSc. Prof. Přecechtěl byl respektovaným odborníkem, ale byl respektován i tehdejšími státními a politickými orgány. Pro ilustraci uvádíme shrnutí úkolů, které byly výslovně postaveny před redaktory a redakční radu (obr. 9).
Redakční práce tehdy zahrnovala práci redaktora a jeho zástupce, kteří prováděli korekce všech sdělení, která byla doručena podle praxe zavedené v roce 1952. Do roku 2010, kdy bylo zavedeno vedoucím redaktorem recenzní řízení, se články posílaly fyzicky vytištěné s přílohami vedoucímu redaktorovi. Od roku 2010 jsou akceptovány publikace na disketě či CD disku (tehdejší nosiče digitálních dat). V témže roce se časopis zařadil mezi standardní odborná periodika a byl znovu zařazen do databáze časopisů RIV. Od roku 2013 pak byla zaváděna elektronická redakce a recenzní řízení ve spolupráci s vytvořenou platformou redakce 2013–2014 firmy Meditorial, jejíž chod se ustálil v roce 2015. Výraznou měrou na zlepšení elektronické redakce a zrychlení redakční práce má vliv příchod technického redaktora MUDr. Davida Kalfeřta, Ph.D., v roce 2019, a od roku 2021 pak nová platforma a spolupráce s Care Comm s. r. o.
Redakční práce zahrnuje i činnost spojenou s ekonomickými aspekty. Do roku 2008 byl časopis dotován státem, a to cestou Ministerstva zdravotnictví. Od roku 2009 je časopis ekonomicky závislý pouze na předplatném čtenářů. V současné době členové obou společností v rámci předplatného neuhradí plnou cenu každého čísla. Je tak nezbytné, aby redakce zajistila svou aktivitou realizaci časopisu a pokrytí všech nákladů s tím spojených.
Realizace časopisu, který každý držíte v ruce, zahrnuje uhrazení nákladů nakladatele, vydavatele, jazykových korektur, překladů, tisku, materiálu a distribuce. Každý čtenář se v něm proto setkává i s prezentacemi komerčního charakteru, jež umožňují časopisu existenci bez ekonomických ztrát. Tím všichni členové obou společností dostávají kvalitní časopis za cenu co možná nejnižší a lze jej označit již 9 let za ekonomicky profitabilní.
Redakce (šéfredaktor, stejně jako celá redakční rada) od zavedení recenzního řízení musí dbát na odborná hlediska a respektovat výsledky recenzního řízení. Proto žádný člen výkonné redakce stejně jako kterýkoli člen redakční rady nemůže ovlivnit výsledek recenzního řízení ani jej korigovat či zneplatnit. Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku na návrh redakce zřídila Cenu časopisu Otorinolaryngologie a foniatrie pro nejlepší publikaci v příslušném ročníku časopisu. Laureáti této ceny jsou vyhlašováni zpravidla na slavnostní či výroční schůzi společnosti.
Změny od roku 2009:
- Zavedení recenzního řízení.
- Konsolidace ekonomiky časopisu, časopis je ekonomicky stabilizovaný a profitabilní.
- Zavedení elektronické redakce.
- Opakovaná změna nakladatelství, poslední změna 2020.
- Cena časopisu Otorinolaryngologie a foniatrie.
- Zavedení technického redaktora.
- Změna elektronické platformy redakce a plná elektronizace redakce.
- Zavedení doi identifikátoru.
Cíle redakce na příští období jsou předkládány výboru společnosti, v současnosti jsou shrnuty do následujících bodů:
- Publikovat kvalitní původní práce, přehledové články (problémově orientované), doporučené postupy (konsenzuální doporučení), případové studie (case report) v oboru otorinolaryngologie, foniatrie, onkologie hlavy a krku, chirurgie hlavy a krku a příbuzných a navazujících oborů.
- Publikovat minimálně jedno sdělení v anglickém jazyce v každém čísle časopisu (to závisí na aktivitě autorů).
- Publikovat články ve formě, která je obvyklá a požadovaná světovými databázemi.
- Rozšířit excerpování časopisu v dalších databázích.
- Zvýšit počet citovaných článků Otorinolaryngologie a foniatrie v periodikách s IF (za posledních 10 let vzrostl několikanásobně).
- Udržet odbornou kvalitu časopisu na úrovni periodika napomáhajícího k postgraduální edukaci lékařů, zejména oboru otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku a foniatrie.
Na závěr tohoto článku dovolte autorům poděkovat jménem celé společnosti všem generacím autorů, recenzentů, redaktorů a lékařů, kteří se účastnili osobně na tvorbě časopisu. Je potěšující, že celá odborná společnost má bez porušení kontinuity po celou dobu 70 let odborné periodikum, které bylo vždy kvalitní a na vysoké odborné úrovni. Do budoucnosti popřejme časopisu mnohé hojně píšící autory, recenzenty, spolupracovníky, vydavatele a redaktory, protože pro dosažení úspěchu, a tím kontinuální existence časopisu bezesporu je, platí a bude platit „Viribus unitis“.
ORCID autorů
J. Astl ORCID 0000-0002-8022-0200,
M. Zábrodský ORCID 0000-0003-0296-2708,
D. Kalfeřt ORCID 0000-0003-4369-4113.
prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.
Klinika otorinolaryngologie
a maxilofaciální chirurgie
3. LF UK a ÚVN Praha
U Vojenské nemocnice 1200
169 02 Praha 6
Zdroje
Škeřík P, Betka J et al. Příspěvek k historii otorinolaryngologie v Čechách a na Moravě. České Budějovice: Medea 2003.
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2021 Číslo 3
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Nosní sprej s kombinací antihistaminika a kortikosteroidu uleví alergikům nejrychleji
Nejčtenější v tomto čísle
- Akutní závrať v pohotovostní službě ORL lékaře
- Vrozené vývojové vady vnitřního ucha
- Sklerotizace krčních cyst alkoholem pod ultrasonografickou kontrolou jako alternativa operačního řešení
- Hodnocení řeči u pacientů po kochleární implantaci – Motol Speech Scale