Otologický a otoneurologický kurz
Autoři:
MUDr. Jan Bouček, Ph.D.
Působiště autorů:
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Praze - Motole
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 63, 2014, No. 3, pp. 202.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
(Praha, 3. – 7. března 2014)
Počátkem března se na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a ve Fakultní nemocnici v Praze - Motole uskutečnil otologický a otoneurologický kurz. Záštitu nad celou akcí převzali prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., a odborný garant as. MUDr. Jiří Skřivan, CSc., organizaci pak zajišťovali as. MUDr. Jan Bouček, Ph.D., a as. MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D. Jako přednášející se dále kurzu zúčastnili as.MUDr. Jan Kluh, as. MUDr. Oliver Profant, as. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D., as. MUDr. Jiří Lisý, CSc., ing. Martin Tichý, CSc. Program kurzu byl rozdělen do pěti dnů, sestával z teoretických přednášek, live-přenosů z operačních sálů a praktické části – disekce spánkové kosti a zavádění Baha implantátu na modelu. Celkem 20 otorinolaryngologů z České republiky, Slovenska a Velké Británie mělo možnost se účastnit teoretických přednášek, praktická disekční část byla kapacitně omezena pro prvních 12 přihlášených zájemců.
Přednášky shrnovaly všechny základní oblasti týkající se ušní anatomie, fyziologie i patofyziologie, diagnostiky a operativy. První dva dny týdne byly zaměřeny na anatomii spánkové kosti, možnosti a úskalí zobrazovacích metod, chirurgické rozdělení ušních přístupů, patologie a jejich řešení v oblasti zevního zvukovodu, bubínku, středního ucha a převodního systému. Probrána byla také tématika vnitřního zvukovodu, mostomozečkového koutu a tinnitu. Pro otoneurologickou problematiku byla vyhrazena celá středa, která byla ukončena praktickým nácvikem polohovacích technik na otoneurologické ambulanci. Naopak poslední dva dny kurzu byly zaměřeny chirurgicky, na možnosti implantabilních sluchových systémů, kochleárních implantací, Baha implantací a na transtemporální přístupy u patologií lební baze. Nechyběla samozřejmě tématika lícního nervu, otogenních komplikací a aktuálních přístupů k léčbě náhlé nedoslýchavosti. Přes někdy poměrně nabitý program byl dostatečný i prostor pro diskuse, byť někdy až u občerstvení.
Live přenosy operací ze sálu byly koncipovány tak, aby pokryly co nejširší spektrum ušních výkonů, cílem bylo zprostředkovat posluchačům různé možnosti řešení daného ušního problému s vysvětlením a doporučením, proč bylo dané řešení zvoleno v konkrétním případě. Operace jako myringoplastika, tympanoplastika, stapedoplastika, attikoantrotomie či translabyrintální přístup k vestibulárnímu schwannomu vnitřního zvukovodu byly přenášeny kontinuálně na monitorech v posluchárně, doplňovány komentáři operatéra (as. MUDr. Jiří Skřivan, CSc., as. MUDr. Jan Kluh, as. MUDr. Jan Bouček, Ph.D., as. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D.) v důležitých částech či při dotazech z auditoria. Díky technickému vybavení pořádajícího pracoviště byly umožněny přenosy z operačního sálu na posluchárnu v HD kvalitě až na tři promítací plochy souběžně (1. z mikroskopu,2. celkový pohled z kamery ve stropní lampě a 3. demonstrace CT či navigace).
Praktická část se konala v průběhu tří odpolední, účastníci praktické části byli rozděleni na dvě skupiny po šesti, což byl počet odpovídající kapacitně místnosti, kde disekce probíhala, a zároveň byl optimální vzhledem k počtu lektorů a možnosti individuálního přístupu ke každému účastníkovi. Každý z přihlášených měl k dispozici jednu temporální kost a kompletní vybavení k disekci. V průběhu téměř tří hodin disekce, pod vedením lektorů, dokázali všichni provést mastoidektomii a posteriorní tympanotomii, vytvořit kochleostomii a zavedení elektrody kochleárního implantátu. Dle individuální pokročilosti pak stihli i tympanoplastiku, otevřenou techniku či translabyrintální přístup do vnitřního zvukovodu. Všichni účastníci měli jedinečnou možnost vyzkoušet zavedení Baha implantátu na modelu.
Neformálně byla akce zakončena společenskou večeří ve čtvrtek večer v centru Prahy.
Z pohledu organizátora hodnotím Otologický a otoneurologický kurz jako úspěšný a reakce účastníků jsou motivací k přípravě dalšího ročníku plánovaného na 19.–23. ledna 2015.
MUDr. Jan Bouček, Ph.D.
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Praze - Motole
e-mail: Jan.Boucek@fnmotol.cz
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2014 Číslo 3
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- MUDr. Jaromír Zatloukal, Ph.D.: Dupilumab bude dalším milníkem v historii léčby CHOPN
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba percepční ztráty sluchu reohemaferézou – první zkušenosti
- Obličejové (kraniofaciální) epitézy
- Účinky laktoflóry podané intranazálně, výsledky primární studie
- Význam vaskulárního endotelového růstového faktoru (vascular endothelial growth factor - VEGF) pro metastázování adenoidně cystického karcinomu slinných žláz