IMPLANTÁT HYBRID - NOVÁ ŠANCE PRO LIDI SE ZBYTKY SLUCHU (Zpráva z tiskové konference)
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 58, 2009, No. 2, pp. 110.
Kategorie:
Zprávy ze sjezdů, konferencí a kurzů
Sluch je zatím jediným lidským smyslem, který lze úspěšně nahradit pomocí elektronického zařízení. Toto zařízení se nazývá kochleární implantát a pomohlo navrátit sluch již více než 200 000 lidem na celém světě. V České republice každoročně ohlu-chne zhruba 10 dětí a asi 100 dětí se neslyšících narodí.
Dne 28. dubna 2009 se v Praze konala tisková konference společnosti Cochlear, která byla založena v Austrálii v roce 1981, a od svého vzniku představuje světovou špičku v oblasti vývoje a výroby kochleárních implantátů. Kochleární implantáty Nucleus společnosti Cochlear používá přes 130 000 dospělých a dětí po celém světě a společnost neustále pracuje na výzkumu a vývoji nejnovějších technologií, které by dále zlepšovaly kvalitu sluchových vjemů a kvalitu života pacientů se závažným postižením sluchu.
V době, kdy nebyly k dispozici vysoce účinné kompenzační pomůcky, nebylo možné neslyšícím pomoci. Sluchadla pomáhala pouze nedoslýchavým, u neslyšících se kvůli nedostatku sluchové informace nemohla rozvinout mluvená řeč, což negativně ovlivnilo celý jejich život. Moderní technologie situaci značně změnila.
Kochleární implantát je elektronická funkční smyslová náhrada, která zprostředkuje sluchové vjemy neslyšícím jedincům přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha. Studie z poslední doby ukazují, že přes 90 % dětí narozených se závažným postižením sluchu, které dostanou kochleární implantát před druhým rokem života, dosáhne nejen schopnosti slyšet bez odezírání, ale má také srozumitelnou řeč. Významný přínos kochleární implantace potvrzuje i skutečnost, že polovina dětí, které jsou ve školním věku, navštěvuje běžné školy. Nejlepší výsledky mají jednoznačně ty děti, které byly operovány brzy po ohluchnutí, a ty, které se narodily neslyšící a byly operovány kolem druhého roku věku.
Tisková konference byla věnována představení implantátu Hybrid, který společnost Cochlear právě uvádí na český trh. Tato kombinace digitálního sluchadla a kochleárního implantátu je novou šancí pro lidi se zbytky sluchu. Pomůcka Hybrid funguje na principu elektroakustického slyšení. Prostřednictvím elektrické stimulace implantátem poskytuje sluchové vjemy na vysokých frekvencích, zatímco hluboké frekvence, kde je sluch částečně zachován, jsou zesilovány akustickou složkou Hybridu – zvukovodovým sluchadlem, které je spojeno se zvukovým procesorem. Pomůcka je určena lidem se zbytky sluchu, jimž sluchadlo neumožňuje kompenzovat jejich sluchovou vadu natolik, aby mohli rozumět mluvené řeči. Během klinických zkoušek bylo prokázáno, že příjemci implantátu Hybrid mohou díky němu znovu poslouchat hudbu, telefonovat a lépe rozumět řeči jak v běžném životě, tak například při sledování televize.
Kochleární implantace se u nás provádějí na dětské a dospělé ORL klinice FN v Praze-Motole s vynikajícími výsledky už 17 let. V loňském roce bylo v Ostravě založeno Centrum péče o pacienty s kochleárním implantátem pro zajištění péče o pacienty z Moravy. Letos v květnu uplyne již 17 let od implantace prvního českého pacienta Mirka Rady, který byl operován v roce 1992 v Hannoveru profesorem Lehnhardtem. Mirek úspěšně zakončil studia na ČVUT a plně se zařadil do aktivního života mezi slyšícími. V současné době je v České republice 475 uživatelů kochleárních implantátů, z toho 348 dětí.
Text zpracovala Michaela Dvořáková
Best Communications
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2009 Číslo 2
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Parafaryngeální a retrofaryngeální absces u dětí
- Cizí tělesa v ORL oblasti u dětí
- Radiofrekvenčně indukovaná termoterapie tonzil u dětí
- Přítomnost Helicobacter pylori v lymfatické tkáni nosohltanu a jeho možná souvislost se vznikem adenoidních vegetací