Mediální onkologická realita
Autoři:
prof. MUDr. Tesařová Petra, CSc.
Působiště autorů:
Onkologická klinika 1. LF UK a VFN
Vyšlo v časopise:
Oborový speciál
Kategorie:
Editorial
Narůstající byrokracie spojená s onkologickou péčí ukusuje už tak malou časovou dotaci na péči o jednotlivého nemocného. Smutné je, že tenhle zbývající pidičas, který bychom měli věnovat vyšetření a pohovoru s nemocným, zkracuje opakované vyvracení různých nepodložených informací o diagnostice a léčbě zhoubných nádorů. Media mají obrovskou moc a veřejnost nasává jako houba všechny sebeabsurdnější informace. To, co funguje nejvíc je reklama. Na účinnou onkologickou léčbu reklama být ale nesmí. Takže nemocní nevědí vůbec nic o skutečných léčebných možnostech, jejich účinnosti, ceně a dostupnosti.
Narůstající byrokracie spojená s onkologickou péčí ukusuje už tak malou časovou dotaci na péči o jednotlivého nemocného. Smutné je, že tenhle zbývající pidičas, který bychom měli věnovat vyšetření a pohovoru s nemocným, zkracuje opakované vyvracení různých nepodložených informací o diagnostice a léčbě zhoubných nádorů. Media mají obrovskou moc a veřejnost nasává jako houba všechny sebeabsurdnější informace. To, co funguje nejvíc je reklama. Na účinnou onkologickou léčbu reklama být ale nesmí. Takže nemocní nevědí vůbec nic o skutečných léčebných možnostech, jejich účinnosti, ceně a dostupnosti. Mají ale spoustu informací o „zázračných“ potravinových doplňcích, do jejichž nákupu jsou ochotni investovat tisíce, o dietách a hladovkách při léčbě rakoviny, o škodlivosti některých standardních vyšetření, o léčbě rakoviny psychoterapií nebo o užití různých podivných diagnostických přístrojů, které jsou prezentovány jako nezatěžující a šetrné. Co na tom, že včasnou diagnózu udělat neumí. Také reklama na protonovou léčbu, jako univerzální superonkologickou terapii může být pro nemocné zavádějící.
Minulý týden mi pacientka s vysokoškolským titulem přinesla k posouzení nález, který dostala poštou. Protože ji mammografické vyšetření způsobuje bolest prsu, podstoupila raději za nemalé peníze jakousi neinvazivní mammografii. Vůbec ji nepřekvapilo, že to bylo v rámci wellnes jakéhosi hotelu. Výsledkem byl obrázek jejich prsou v šedé barvě s oranžovými a rudými skvrnami. Bez jakéhokoliv popisu či vysvětlení.
Denně odhazovat kupy iracionality, abychom se prokopali k reálné léčbě nemoci je opravdu vyčerpávající. Veřejnost masírovaná virtuální onkologickou realitou, řešící vitamin B17 a Breussovu dietu, potom není schopná zaznamenat, že se úroveň českého zdravotnictví pomalu propadá, snižuje se dostupnost onkologické léčby a oddaluje se vstup nových léků na náš trh. O tom, jak reálně edukovat potenciální pacienty a jejich příbuzné ohledně onkologické problematiky, bychom se asi mohli naučit v některých evropských zemích. Němečtí, angličtí, francoužstí nebo dánští pacienti v našich ambulancích, většinou přesně vědí, jaké jsou možnosti léčby jejich nemoci a dovedou si pohlídat, že se jim také dostanou.
Štítky
Dětská onkologie Dětská radiologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Kardiochirurgie Kardiologie Onkologie Radiodiagnostika RadioterapieČlánek vyšel v časopise
Oborový speciál
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
Nejčtenější v tomto čísle
- Technologie sekvenování nové generace: celogenomové, celoexomové a cílené – hotspot – sekvenování
- Pro úspěšnost kombinované imunoterapie v léčbě nádorů je rozhodující pořadí aplikace jednotlivých protilátek
- Riziko vzniku karcinomu prsu, ovarií a kontralaterálního karcinomu prsu u nositelek mutací BRCA1 a BRCA2
- CD8+ tumor infiltrující lymfocyty jako prognostický faktor high-grade serózních karcinomů ovaria