Naše zkušenosti se SPECT/CT krevního poolu při scintigrafii skeletu
The aim of this article is to document the benefit of blood pool SPECT/CT examination for precision diagnostics in bone scintigraphy.
This is a retrospective analysis of 400 examined patients in the period from 1. 1. 2023 to 1. 8. 2023. All examinations were performed using standard methodology on a three-headed hybrid SPECT/CT Anyscan TRIO with HRHS collimators – perfusion 2D examination and SPECT(/CT) examination of the blood pool were performed. A full-body 2D-planar examination of the skeleton was performed 2 hours later, followed by whole-body SPECT and then CT to the extent indicated.
The findings were analyzed by two doctors and evaluated according to the “BOSS” classification as type A, B or C.
Out of 400 patients, 136 were cancer patients, 115 patients had vertebrogenic problems, 149 were orthopedic patients and 7 were rheumatology patients.
A total of 179 patients had a positive blood pool, mostly in orthopedic patients – 68.3 % of 142 patients, also in oncology patients – 36.8 % out of 136, in patients with vertebrogenic problems – 24.3 % out of 115 and in rheumatology patients – 57.2 % of 7. The benefit of the positive pool for definitive diagnosis was in orthopedic diseases in most patients. In oncological patients a positive local blood pool was rather an expression of the biological activity of metastases, but it also contributed to the diagnosis of complications (fracture...) to a lesser extent. In addition to a positive blood pool, the finding of a negative pool also contributes to the correct interpretation of the examination.
SPECT/CT of the blood pool makes a significant contribution to the diagnosis of skeletal scintigraphy, especially in orthopedic patients, which is also demonstrated in selected clinical cases.
Keywords:
SPECT/CT – bone scintigraphy – blood pool
Autoři:
D. Šimánková
Působiště autorů:
Oddělení nukleární medicíny, Nemocnice Pelhřimov, ČR
Vyšlo v časopise:
NuklMed 2024;13:34-41
Kategorie:
Původní práce
Souhrn
Cílem tohoto sdělení je dokumentovat přínos vyšetření SPECT/CT krevního poolu pro zpřesnění diagnostiky u scintigrafie skeletu.
Jedná se o retrospektivní analýzu 400 vyšetřených pacientů v období od 1. 1. 2023 do 1. 8. 2023. Všechna vyšetření byla provedena standardní metodikou na tříhlavém hybridním přístroji SPECT/CT Anyscan TRIO s kolimátory HRHS – provedeno perfuzní 2D vyšetření a SPECT(/CT) vyšetření krevního poolu. S odstupem 2 hodin provedeno celotělové 2D-planární vyšetření skeletu následované celotělovým SPECT a poté CT v indikovaném rozsahu.
Nálezy byly analyzovány dvěma lékaři a hodnoceny dle “BOSS” klasifikace na typ A, B nebo C.
Ze 400 pacientů bylo 136 onkologických pacientů, 115 pacientů s vertebrogenními obtížemi, 142 ortopedických pacientů a 7 revmatologických pacientů.
Pozitivní krevní pool byl celkově u 179 pacientů, nejvíce u ortopedických pacientů – 68,3 % ze 142 pacientů, dále u onkologických – 36,8 % ze 136, u pacientů s vertebrogeními potížemi – 24,3 % ze 115 a u revmatologických pacientů – 57,2 % ze 7. Přínos pozitivního poolu pro definitivní diagnostiku byl u ortopedických onemocnění u většiny pacientů, u onkologických pacientů byl lokální krevní pool výrazem spíše biologické aktivity metastáz, v menší míře přispěl i k diagnostice komplikací (fraktura...). Ke správné interpretaci vedle pozitivního krevního poolu přispívá i nález negativního poolu.
SPECT/CT krevního poolu významným způsobem přispívá k diagnostice při scintigrafii skeletu, a to zejména u ortopedických pacientů, což je demonstrováno i na vybraných klinických případech.
Klíčová slova:
SPECT/CT – scintigrafie skeletu – blood pool
Cíl
Cílem tohoto článku je dokumentovat přínos vyšetření SPECT/CT krevního poolu pro zpřesnění diagnostiky u scintigrafie skeletu na skupině pacientů vyšetřovaných na oddělení nukleární medicíny Nemocnice Pelhřimov.
Uvádíme zde sérii klinických případů ilustrujících užitečnost SPECT/CT krevního poolu v různých klinických situacích, zejména v ortopedii a onkologii.
Úvod
Pokrok ve vybavení pracovišť NM pokročilými hybridními systémy umožňuje změnu zažitých vyšetřovacích algoritmů a přináší řadu příležitostí pro nukleární medicínu. Konkrétní změnou u scintigrafie skeletu je viditelný posun od třífázové 2D scintigrafie k dvoufázovému 3D SPECT/CT.
Scintigrafie skeletu je primárně metoda k posouzení metabolické aktivity skeletu. Třífázové vyšetření přináší i informaci o lokální hyperémii a narušení permeability kapilár – důležitou informaci při hodnocení zánětlivého procesu nebo agresivní neoplazie. Z planárního vyšetření ale nelze obvykle určit přesnou lokalizaci v návaznosti na anatomické struktury, a tak je diagnostika konkrétních jednotek onemocnění muskuloskeletálního systému ztížená nebo nemožná. Vhodnou metodou pro zpřesnění diagnostiky se jeví vyšetření v režimu SPECT/CT. Hybridní zobrazení umožňuje posoudit separátně nálezy na SPECT i CT skenech, a navíc získat komplexní data včetně morfologickolokalizační informace pro stanovení konkrétní diagnózy.
Metodika
K posouzení významu SPECT/CT krevního poolu jsme provedli retrospektivní analýzu 400 vyšetřených pacientů v období od 1. 1. 2023 do 1. 8. 2023 na oddělení nukleární medicíny Nemocnice Pelhřimov.
Všechna vyšetření byla provedena standardní metodikou na tříhlavém hybridním přístroji SPECT/CT Anyscan TRIO firmy Mediso s kolimátory HRHS.
S přepočtem na 70 kg hmotnosti bylo intravenózně aplikováno 750 MBq 99mTc-TechneScanu – HDP.
Nejdříve bylo provedeno perfuzní 2D vyšetření a SPECT(/CT) vyšetření krevního poolu (CT v druhé fázi indikujeme zejména u kloubů horní končetiny, u kolenních kloubů a drobných kloubů nohou).
S časovým odstupem 2 hodin bylo provedeno celotělové 2D planární vyšetření skeletu a za ním následoval celotělový SPECT a poté low dose CT v námi indikovaném rozsahu (rozsah jsme určili dle požadovaného vyšetření, potíží pacienta a nálezu na celotělovém planárním scanu).
Parametry SPECT gamma kamery: kontinuální dráha s využitím všech tří hlav, rozměry detektoru jsou 545 x 410 mm, 360 stupňů celý systém, kontinuálně, 20 x 3 stupně x 5 s – tj. pro tři hlavy 200 sekund celkem – lze i 3x opakovat.
Parametry LDCT: 120 kV, proud 100 mA s modulací, pitch faktor 1,5, doba otáčky 0,67 s, 16 vrstev po 2,5 mm. Rekonstrukce OSEM, CT korekce atenuace, rekonstrukce CT pro BP v měkkotkáňovém okně.
Vyhodnocení
Nálezy byly analyzovány dvěma lékaři a hodnoceny dle ,,BOSS klasifikace” 1 na typ A, B nebo C. (Tab. 1)
TYP |
zvýšený blood pool v měkkých tkáních |
zvýšená kostní přestavba |
identické místo |
A – oseální |
ano |
ano |
ano |
B – paraoseální |
ano |
ano |
ne |
C – extraoseální |
ano |
ne |
– |
Tab. 1 BOSS klasifikace.
Oseální Typ A (Obr. 1 a 2)
- zvýšený krevní pool lokalizován v kosti ve stejném místě jako pozdní akumulace RF
- fraktura
- osteochondrální defekt
Paraoseální Typ B (Obr. 3)
- liší se lokalizace vyššího krevního poolu od vyšší kostní přestavby – zvýšený krevní pool je lokalizován v měkkých tkáních, ale pozdní akumulace RF je v kosti v lehce posunuté lokalizaci (přibližně o 1–2 cm)
- primární je postižení měkkých tkání zánětem, který sekundárně irituje úpony šlach, ligament a kapsul kloubů na přilehlou kost
- tyto stavy odliší pouze SPECT/CT (nikoli planární vyšetření)
Extraoseální Typ C (Obr. 4)
- zvýšený krevní pool je lokalizován pouze v měkkých tkáních, pozdní akumulace RF v přilehlé kosti není přítomna
- bez SPECT/CT krevního poolu není možné tyto stavy diagnostikovat pomocí scintigrafie
- bursitida, tendinitida
- svalové přetížení – natažení, napětí
- přetížení vazů
- zánět v okolí TEP
Výsledky
Ze skupiny 400 pacientů bylo 136 pacientů s onkologickou anamnézou, 115 pacientů bylo vyšetřováno pro vertebrogenní obtíže, 142 pacientů mělo ortopedické potíže a 7 pacientů bylo revmatologických.
Dle našeho hodnocení byl krevní pool pozitivní celkově u 179 pacientů.
Nejvíce pozitivních nálezů krevního poolu bylo ve skupině ortopedických pacientů, kdy z celkového počtu 142 bylo 68 % pozitivních.
Ze 136 onkologických pacientů mělo pozitivní krevní pool téměř 37 % z nich.
U pacientů s vertebrogenními obtížemi byl nález na krevním poolu pozitivní ve 24 %.
Revmatologických pacientů bylo jen 7, ale pozitivita krevního poolu byla 57,2 %. (Tab. 2, Graf 1)
skupina pacientů |
% pozitivních nálezů |
celkový počet pacientů |
ortopedičtí pacienti |
68,3 |
142 |
onkologičtí pacienti |
36,8 |
136 |
pacienti s vertebrogenními obtížemi |
24,3 |
115 |
revmatologičtí pacienti |
57,2 |
7 |
Tab. 2 Počet vyšetřených pacientů podle jednotlivých skupin a procento pozitivních nálezů.
Vybrané klinické případy
Plantární fasciitida (Obr. 5 a 6)
62letá pacientka byla vyšetřována pro rok trvající bolestivost pravé paty propagující se do chodidla.
Na obr. 5 je zvýšený krevní pool v průběhu plantární fascie, nejvíce pak v její úponové části na kost patní pravé nohy.
Na obr. 6 je snímek v pozdní fázi, kde je akumulace RF nejvíce patrná v tarzometatarzálním skloubení 1. prstu s korelátem méně významných degenerativních změn, mírně vyšší akumulace RF rovněž i v místě drobné exostózy kosti patní.
Tento nález jsme uzavřeli jako pravostrannou plantární fasciitidu s podílem drobné iritace v místě malé exostózy na ventrální straně kosti patní. Méně významným nálezem byly drobné artrotické změny tarzálních kůstek a 1. TMT skloubení.
Synovitida kolenního kloubu s pokročilou gonartrózou (Obr. 7, 8, 9)
61letý pacient byl vyšetřován pro velké bolesti kolenních kloubů k vyloučení případné avaskulární nekrózy (AVN).
Na obr. 7 a 8 je v časné fázi zvýšený krevní pool v oblasti synovie levého kolenního kloubu (stejný obraz byl i na pravém kolenním kloubu).
V pozdní fázi (Obr. 9) je zvýšená akumulace radiofarmaka především v mediální části obou kolenních kloubů s korelátem degenerativních změn.
Závěr je oboustranná gonartróza s oboustrannou synovitidou.
57letá pacientka přichází pro bolesti pravého kolenního kloubu trvající přibližně 5 měsíců.
Na obr. 10 je vyšší krevní pool lokalizován do mediálního kondylu pravého femuru, na low dose CT (Obr. 11) byl pouze obraz degenerativních změn bez narušené struktury mediálního kondylu. Na pozdním scanu byla přítomná akumulace radiofarmaka v témže místě. Závěr byl avaskulární nekróza mediálního kondylu pravého femuru.
Uvolnění TEP levého kyčelního kloubu a entezitida úponů na velkém trochanteru (Obr. 12, 13, 14)
Pacient po TEP L kyčle před 10 lety, přichází pro bolestivost levého kyčelního kloubu trvající již půl roku.
Na obr. 12 je v časné fázi zvýšený krevní pool v místě úponů svalů na velkém trochanteru levého femuru.
Na obr. 13 a 14 je v pozdní fázi zvýšená akumulace radiofarmaka lokalizovaná u apexu dříku TEP levého kyčle a ve velkém trochanteru vlevo. Náš závěr byl uvolnění TEP levého kyčelního kloubu a entezitida úponů svalů na velkém trochanteru.
Relativně čerstvá fraktura obratlového těla L2 (Obr. 15, 16, 17)
Na obr. 15 je v časné fázi zvýšený krevní pool v obratlovém těle L2. Na obr. 16 je v pozdní fázi patrná zvýšená akumulace radiofarmaka v obratlovém těle L2 a méně pak v obratlovém těle L4, na CT (Obr. 17) je obraz kompresivní fraktury L2 a L4 s prolomením horní i dolní krycí desky.
Náš závěr byl: Relativně čerstvá kompresivní fraktura obratlového těla L2 a stav po staré fraktuře obratlového těla L4.
Osteochondrální defekt talu (Obr. 18, 19, 20)
29letý pacient byl vyšetřován pro bolesti na ventrální straně pravého tarzu po drobném úrazu před 4 měsíci.
Na obr. 18 je vyšší krevní pool lokalizován do oblasti osteochondrálního defektu v kloubní ploše kladky pravého talu. V pozdní fázi (Obr. 19) byla akumulace RF zvýšená v bezprostředním okolí defektu. Na CT (Obr. 20) je patrný drobný osteochondrální defekt v kloubní ploše kladky pravého talu.
Náš závěr byl: Drobný osteochondrální defekt kladky pravého talu s lokální reakcí měkkých tkání, časově může odpovídat anamnesticky udávanému úrazu před 4 měsíci.
Patologická fraktura humeru (Obr. 21 a 22)
75letá pacientka se známým karcinomem pravé ledviny přichází pro bolestivost pravé paže.
Na obr. 21 je v časné fázi zvýšený krevní pool v proximální třetině pravého humeru.
Na CT (Obr.22) je patrná patologická fraktura na podkladě osteolytické metastázy v proximální třetině pravého humeru a osteolytická metastáza pravého glenoidu.
Rozsáhlé metastatické postižení sakra u pacientky s diseminovaným karcinomem prsu (Obr. 23 a 24)
Pacientka se známým karcinomem prsu přišla ke stagingovému vyšetření. Udávala výrazné bolesti L/S páteře.
Na obr. 23 je v časné fázi výrazně pozitivní nález v oblasti sakra a pánve. Na CT (Obr. 24) je viditelné rozsáhlé metastatické postižení sakra a pánve.
Tato pacientka měla dále nesčetné metastatické postižení skeletu.
Diskuze
Jednofotonová emisní počítačová tomografie (SPECT) způsobila revoluci v akvizici pozdní fáze kostní scintigrafie a zdá se, že přinese stejné výhody i časným akvizicím, zejména v anatomicky složitějších oblastech. Dosud bylo publikováno jen několik studií o užitečnosti krevního poolu. Zvládnutí tohoto nového konceptu kostní scintigrafie vyžaduje čas, úsilí a moderní přístroje.
Rozsah provedeného SPECT/(CT) je závislý na typu přístroje (počet hlav, velikost snímaného rozsahu). Jeden SPECT krevního poolu je na běžných gamma kamerách proveditelný do 5 minut, což významně neprodlouží vyšetření, ale může velmi pomoci při diagnostice.
U řady patologických stavů, zejména v ortopedii, je velmi důležitá přesná lokalizace obtíží. Pokud by se například u vyšetření kolenních kloubů, drobných kloubů nohou a kloubů horní končetiny nedělalo CT i v časné fázi studie, řada patologických stavů způsobujících obtíže pacienta by nebyla diagnostikována (synovitidy, bursitidy, tendinitidy…).
V dostupné literatuře 1,2,3,4 je zdokumentována celá řada indikací SPECT/CT skeletu, některé jsou předurčené – vhodné pro dvoufázovou 3D metodiku:
- Skeletální staging solidních tumorů – detekce osteolytic kých, osteoblastických i smíšených metastáz.
- typicky karcinom prsu, prostaty, plic a ledvin
- kostní tumory a dysplazie
- paraneoplastické syndromy (včetně polymyalgia reumatika, myositida, ...)
- Neurologie – přesná lokalizace a charakterizace kostních abnormalit a identifikace potenciálního generátoru bolesti.
- Ortopedie, sportovní medicína a traumatologie (vhodné pro 2F SPECT/CT).
- typicky periostitidy (entezopatie, shin splints, fasciitidy, tendinitidy, bursitidy)
- AVN a osteochondrozy, M. Perthes, …
- fraktury z insuficience – osteoporotické, sakrální (H fraktury), fraktury v tarsech či metatarzech,
- při hodnocení pacientů s recidivující bolestí po ortopedické operaci, aseptické uvolnění TEP (pro metalické artefakty obtížně interpretovatelné jinými metodami)
- Osteoartikulární infekční záněty (vhodné pro 2F SPECT/CT).
- Typicky osteomyelitida, septická artritida, infekční uvolnění TEP.
Závěr
Zvládnutí nového konceptu hybridního SPECT/CT skeletu rozšiřuje diagnostické možnosti nabízené kostní scintigrafií a to i přechodem od metodiky 3fázové 2D k 2fázové 3D.
V námi sledované skupině pacientů SPECT/CT krevního poolu významným způsobem přispělo k diagnostice onemocnění u scintigrafií skeletu, a to zejména u ortopedických pacientů.
Přínos pozitivního poolu pro definitivní diagnostiku byl u ortopedických onemocnění u většiny pacientů, u onkologických pacientů byl lokální krevní pool výrazem spíše biologické aktivity metastáz, v menší míře přispěl i k diagnostice komplikací (fraktura, ...).
Ke správné interpretaci vedle pozitivního krevního poolu přispívá i nález negativního poolu.
Obrazová dokumentace:
snímky – z archivu MUDr. Daniely Šimánkové
kresby – MUDr. Daniela Šimánková
Zdroje
- Zhang-Yin J, Icard N, Attia E, et al. Blood pool SPECT: rheumatological and orthopedic focus, a pictorial essay. Q J Nucl Med Mol Imaging. 2023;67:191-201 doi:10.23736/S1824-4785.23.03503-3
- Morland D, Antunovic L. Blood pool phase SPECT: the missing link of bone scintigraphy. Q J Nucl Med Mol Imaging. 2023;67:181-182 doi:10.23736/S1824-4785.22.03500-2
- Thang SP, Tong AK, Lam WW, et al. SPECT/CT in musculoskeletal infections. Semin Musculoskelet Radiol. 2014;18:194-202 doi:10.1055/s-0034-1371020
- Gnanasegaran G, Paycha F, Strobel K, et al. Bone SPECT/CT in Postoperative Spine. Semin Nucl Med. 2018;48:410-424 doi:10.1053/j.semnuclmed.2018.06.003
Štítky
Nukleární medicína Radiodiagnostika RadioterapieČlánek vyšel v časopise
Nukleární medicína
- Kolorektální karcinom – guidelines České gastroenterologické společnosti
- Kolorektální karcinom a jeho léčba v pokročilém stadiu dle aktuální Modré knihy ČOS
- Progredující fibrotizující intersticiální plicní procesy – role MDT v diagnostice a léčbě
- Konverzní léčba hraničně resekabilních jaterních metastáz kombinací mFOLFOX6 + panitumumab – kazuistika
- Idiopatická plicní fibróza a refluxní choroba: silný vztah plný nejasností
Nejčtenější v tomto čísle
- Karcinom prsu jako náhodný nález při scintigrafii plic – význam hybridního zobrazení
- Z historie NM
- Naše zkušenosti se SPECT/CT krevního poolu při scintigrafii skeletu
- Okénko do literatury