Editorial
Autoři:
prof. MUDr. Fínek Jindřich, Ph.D.
Působiště autorů:
Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2020; 33(Supplementum 3): 4
Kategorie:
Editorial
Hepatocelulární karcinom (HCC) byl ještě před čtvrt stoletím vzácnou malignitou s velmi omezenými léčebnými možnostmi a tristními léčebnými výsledky. Nemocní se počítali na pracovištích v jednotkách za rok, pokud se vůbec podařilo jaterní lézi správně diagnostikovat. Převládala léčba symptomatická pokročilých stadií onemocnění, pak lokální způsoby léčby; ze systémové terapie to byl doxorubicin, kterým jsme se snažili změnit nepříznivý průběh chirurgicky neřešitelného onemocnění. Nezdravý životní styl se zvýšeným požíváním alkoholu, obezitou, diabetem jako civilizačními nemocemi a cestování do míst s vysokým rizikem hepatitidy C, posléze pak příchod zahraničních zaměstnanců a dělníků z těchto zemí způsobily, že i v našich podmínkách se stal HCC poměrně běžným onemocněním.
Diagnostika a léčba HCC prochází jako u všech onkologických diagnóz rychlým rozvojem, rozvíjejí se screeningové programy. Nová data je však třeba podrobovat přísným hodnoticím kritériím. Polovina všech nemocných pochází z Číny, a proto nelze přebírat výsledky a závěry studií z této oblasti automaticky pro naši populaci.
Přední čeští odborníci zabývající se hepatologií, patologickou anatomií, transplantologií, radiodiagnostikou, chirurgickou léčbou jater a systémovou terapií připravili supplementum představující „state of the art“ v péči o nemocné s HCC. Možná že než zaschne tiskařská čerň na těchto stránkách, objeví se nové postupy a léčebné kombinace. V blízké době očekáváme hlavní posun ve výzkumu genomického profilování nádoru a v testování nových léčebných molekul a postupů v „basket“ studiích, kdy nebude nosnou informací pacientova diagnóza, ale genetická informace společná pro několik nádorových skupin. Doufejme, že tato cesta, která si razí již svoji klinickou dráhu u sarkomů, nádorů slinných žláz, nemalobuněčného plicního karcinomu a mnohých dalších, včetně pediatrických nádorů, přinese pozitivní výsledky i u tohoto agresivního onemocnění, kterým HCC nepochybně je.
prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.
Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2020 Číslo Supplementum 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
Nejčtenější v tomto čísle
- Budoucí možnosti léčby hepatocelulárního karcinomu
- Současné možnosti léčby hepatocelulárního karcinomu
- Hepatocelulární karcinom – zobrazovací metody a intervence pod kontrolou zobrazovacích metod
- Hepatocelulární karcinom z pohledu gastroenterologa/hepatologa