Srdíčkáři zdolali Praděd
Autoři:
L. Špinarová
Působiště autorů:
I. interní kardioangiologická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2016, 18(4): 302-303
Ve dnech 16.–20. září 2016 proběhlo již IV. setkání osob žijících s transplantovaným srdcem – srdíčkářů, tentokrát v horských lázních Karlova Studánka. Záštitu nad setkáním převzal ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně doc. Němec, a přednostka I. interní kardioangiologické kliniky (IKAK) FN u sv. Anny v Brně prof. Špinarová.
Péče obou pracovišť o pacienty se srdečním selháním a po transplantaci srdce je úzce provázána. Na kardiochirurgii se provádí vlastní transplantace a měsíční potransplantační hospitalizace. V dlouhodobém sledování jsou i zde prováděny srdeční biopsie. Svatoannenská I. IKAK sleduje nemocné se srdečním selháním a po srdeční transplantaci v dlouhodobém horizontu.
V rámci ambulance srdečního selhání a lůžkového oddělení koncentruje I. IKAK možné kandidáty srdeční transplantace z celého moravského regionu, provádí komplexní vyšetřování před indikací transplantace srdce a zajišťuje péči o nemocné po srdeční transplantaci, ať už v rámci běžných potransplantačních kontrol, např. s prováděním endomyokardiálních biopsií, nebo řeší jako specializované pracoviště komplikace a přidružená onemocnění u této specifické skupiny nemocných.
Je proto pro lékaře dobrým pocitem setkat se s pacienty i mimo zdravotnické zařízení a vidět, jak dobře se jim vede. Zájem o společné setkání se pak mezi pacienty rok od roku zvyšuje. Letos se účastnilo již 49 pacientů, s rodinnými příslušníky dosáhl jejich počet dokonce 89, a obsadili tak celý jeden lázeňský dům.
První večer proběhla diskuze mezi pacienty a členy Vědecké rady lázní Karlova Studánka, kdy pacienty pozdravil ředitel lázní MU Dr. Maráček, prezident České kardiologické společnosti prof. Táborský, a zástupci brněnských klinik prof. Špinarová, prof. Vítovec, a prof. Špinar.
Již první den byl naplněný sportovní aktivitou: proběhlo utkání ve volejbalu mezi lékaři a sestrami proti transplantovaným, kdy v letošním roce vyhráli srdíčkáři, a zasloužili si tak nejen zlaté medaile, ale i putovní pohár. V sobotu ráno pokračovalo sportovní klání turnajem v tenise, který opět vyhrál pacient po transplantaci srdce, který se tomuto sportu věnuje aktivně.
V průběhu akce bylo také založeno občanské sdružení pacientů s transplantovaným srdcem Markéta – pojmenované po první dětské transplantované pacientce. Předsedou sdružení byl zvolen Ing. Kmínek, který pravidelně organizuje setkání srdíčkářů a je duší celého programu. Čestným předsedou byl jmenován prof. Černý.
Večerní program v sobotu zahájil prof. Černý, který provedl první transplantaci v Brně v roce 1992. Prezentoval svoji odbornou přednášku na téma: Historie transplantace srdce a mechanické srdeční podpory. Druhou přednášku měla prof. Špinarová na téma: Imunosupresivní terapie a její úskalí pro pacienty. Následovala čilá diskuze, která ukázala zájem pacientů o své zdraví a také jejich znalosti o životě po transplantaci.
Po přednáškách byly pacientům předány nové rodné listy s datem transplantace a jejich pořadovým číslem. Na odborný program navázal společenský večer, jehož součástí byla i soutěž párů ve společenském tanci.
V neděli byl hlavním bodem programu pěší výstup srdíčkářů z Ovčárny na Praděd. Túry se zúčastnilo 35 osob.
Pozvání do Karlovy Studánky přijal i nejdéle žijící pacient po transplantaci srdce provedené v Brně, pan Petr Hrouzek. Jeho operace byla provedena již v roce 1993 a byl třetím odoperovaným pacientem na brněnském pracovišti. Doprovázela ho jeho dospělá dcera, která se mu narodila až po transplantaci.
Celé setkání probíhalo v optimistické atmosféře, účastníci si užívali plnohodnotného života a navzájem si vyměňovali své zkušenosti. Všichni zúčastnění se shodli, že se příští rok opět setkají, a věří, že ještě ve větším počtu než letos.
Ať žije V. setkání osob s transplantovaným srdce v roce 2017!
prof. MUDr. Lenka Špinarová, Ph.D., FESC
www.fnusa.cz
lenka.spinarova@fnusa.cz
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2016 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Dlouhodobé levokomorové srdeční podpory v léčbě srdečního selhání
-
Komentář k Doporučeným postupům ESC/ ČKS
Diagnostika srdečního selhání - Léčba hypertenze starších nemocných
- Lipertance® – dva problémy, jedno řešení