28. celostátní gerontologický kongres v Hradci Králové Křehký geriatrický pacient napříč obory – zaměření na chirurgii a onkologii (předoperační a pooperační péče)
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2023, 12, č. 3: 151-152
Kategorie:
Kongres
MUDr. Božena Jurašková, Ph.D.
předsedkyně ČGGS ČLS JEP
Téma letošního gerontologického kongresu vycházelo z vývoje posledních let, kdy si plně uvědomujeme, že problém nárůstu stárnoucí populace se netýká pouze geriatrie. Vedle rozvoje superspecializací je nutné nepodceňovat komplexní přístup a mezioborovou spolupráci.
Kongresu se tentokrát v hojném počtu účastnili i zástupci MZ ČR v čele s Bc. Václavem Pláteníkem, druhým náměstkem Ministerstva zdravotnictví, a ředitelkou odboru zdravotní péče Ing. Mgr. Venuší Škampovou. Ti nastínili spolupráci naší společnosti v rámci Národního plánu rozvoje geriatrické péče, a dali tak jasně najevo, že budou v dalších letech tuto péči podporovat.
Úvodem byly představeny projekty, kterým se nyní ČGGS ČLS JEP intenzivně věnuje. Jedná se o projekt na podporu geriatrických ambulancí, dále doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, vytvořené ve spolupráci MZ ČR, ČNS, ČPS a SVL, a v neposlední řadě projekt Partnerství, realizovaný ve spolupráci s ČKS ČLS JEP.
Předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP docentka MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, představila plán spolupráce s naší odbornou společností. Úvodní sekce byla zakončena přednáškou o imunosenescenci ve vztahu k nádorovým onemocněním.
Syndrom frailty představuje v současnosti nejzávažnější geriatrický syndrom. Frailty (geriatrická křehkost) narůstá s věkem, ve věku nad 70 let postihuje 5–10 % osob, nad 80 let věku již více než 20 %. Frailty navyšuje roky života prožitého s disabilitou a závažným zdravotním postižením (life expectancy with disability) na úkor zdravého dožití. Významně zkracuje délku přežití a je asociována s celým spektrem negativních zdravotních dopadů – vyšší nemocností, vyšším výskytem komplikací v případě akutních onemocnění, pooperačních průběhů a hospitalizací, častější přítomností deliria, pádů a fraktur, které značně zatěžují pacienta a ve svém důsledku i zdravotnický systém. Frailty tak představuje zásadní výzvu pro veřejné zdravotnictví České republiky i Evropy. Její význam přitom narůstá se stárnutím populace. Frailty a její progrese podle evidence-based medicine zvyšují náklady na zdravotní péči, a to akutní lůžkovou, postakutní i komunitní.
Komplexní funkční vyšetření geriatrických polymorbidních pacientů a jejich kvalitní příprava jsou v případě chirurgických zákroků a onkologické léčby předpokladem nejen ke snížení počtu komplikací, ale rovněž ke zkrácení délky rekonvalescence a zvýšení schopnosti rehabilitace.
V rámci dvoudenního kongresu tak zazněla řada přednášek jak na téma křehkosti a geriatrických syndromů, tak příspěvky z oblasti chirurgické a onkologické problematiky. Účastníci akce byli seznámeni s problematikou chirurgie břicha, plic, kardiochirurgie, urologie, chirurgie nádorových onemocnění hlavy a krku a hematoonkologie. Nechyběla traumatologická problematika pacientů vyššího věku a možnosti následné rehabilitace. Přínosné byly také přednášky na téma prevence a léčby komplikací protinádorové terapie, předoperační a pooperační péče se zaměřením na nutriční podporu, management chronických ran a geriatrické paliativní péče.
Snahou organizátorů bylo přinést komplexní přehled témat týkajících se péče o polymorbidní geriatrické pacienty v zátěžových situacích.
Závěrem je třeba říci, že frailty je syndrom, který je intervenovatelný a reverzibilní. Součástí práce geriatra je prevence jeho vzniku a progrese u rizikových pacientů včetně doporučení možných intervencí. V tomto směru můžeme být významnou oporou a pomocníkem v péči o polymorbidní geriatrické pacienty, a to nejen v oblasti chirurgické a onkologické léčby.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2023 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučené nástroje pro revizi medikace a optimalizaci preskripce u geriatrických pacientů
- Předoperační vyšetření seniora v primární péči. Společný doporučený postup Společnosti všeobecného lékařství a České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP
- Antikoagulační léčba u pacientů s fibrilací síní a sníženou funkcí ledvin – častý problém ve vyšším věku
- Transthyretinová amyloidóza srdce – diagnóza, na kterou musíme myslet i ve stáří