Kniha
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2021, 10, č. 1: 22
Radka Bužgová, Radka Kozáková et al.
ZÁKLADY PALIATIVNÍ PÉČE V NEUROLOGII
Běžnou neurologickou praxí je péče o pacienty s cerebrovaskulárním onemocněním, demencí, demyelinizačními nebo neurodegenerativními nemocemi, které mnohdy nelze úspěšně léčit. U těchto pacientů často dochází k významnému rozvoji disability, dysfunkce a k následnému zkrácení života. Velká část pacientů s progresivním neurologickým onemocněním i jejich pečujících by mohla mít prospěch ze služeb obecné nebo specializované paliativní péče jako integrální součásti neurologické péče. Předkládaná monografie vznikla ve spolupráci odborníků, kteří se věnují jak problematice neurologie, tak problematice podpůrné nebo paliativní péče. Text je určen nejen pro lékaře, ale také psychology, sociální pracovníky, logopedy, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, sestry, případně další pracovníky pomáhajících profesí, kteří se s neurologickými pacienty setkávají.
Monografie je rozdělena na pět hlavních částí a obsahuje řadu kazuistik zvládání symptomů neurologických onemocnění a péče na konci života. První část předkládá obecné poznatky o paliativní a hospicové péči a popisuje jejich rozvoj v oboru neurologie. Ve druhé části jsou vymezena jednotlivá neurologická onemocnění a jejich specifika v kontextu paliativní péče. Třetí popisuje jednotlivé symptomy typické pro neurologická onemocnění a možnosti jejich zvládání. Čtvrtá část se věnuje psychosociálním aspektům nemoci a podpoře pacientů i jejich blízkých. Závěrečná část je zaměřena na etické a právní aspekty paliativní péče v neurologii a věnuje se tématu paliativní sedace.
Z obsahu: I. OBECNÁ ČÁST 1. Úvod do paliativní péče v neurologii II. SPECIÁLNÍ ČÁST – SPECIFIKA JEDNOTLIVÝCH NEMOCÍ 2. Cerebrovaskulární onemocnění 3. Demyelinizační onemocnění - roztroušená skleróza 4. Vybraná neurodegenerativní onemocnění 5. Onemocnění motorického neuronu 6. Svalová onemocnění – svalové dystrofie a myopatie 7. Neoplazmy 8. Traumatická poškození mozku 9. Specifické stavy v neurologii III. SPECIÁLNÍ ČÁST – PÉČE O SYMPTOMY 10. Problémy se svaly a pohybem 11. Bulbární symptomy - dysfagie, poruchy řeči, slintání 12. Bolest v neurologii 13. Gastrointestinální symptomy 14. Respirační symptomy 15. Urologické symptomy 16. Neuropsychiatrické symptomy 17. Ostatní symptomy IV. PSYCHOSOCIÁLNÍ ASPEKTY PÉČE 18. Psychologické aspekty nemoci 19. Sociální aspekty nemoci V. ETICKÉ A PRÁVNÍ ASPEKTY PÉČE 20. Etické problémy v paliativní péči 21. Právní aspekty paliativní péče v neurologii 22. Paliativní sedace
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2021 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Sarkopenická obezita: od vzniku k intervenci
-
Standard nutriční péče v geriatrii
Nutriční screening a proces péče - Mobilita jako klíčový faktor zdravého stárnutí
-
Hodnocení disability s využitím nástroje WHODAS 2.0 u geriatrických pacientů.
Pilotní studie WHODAS-GERI