Knihy
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2021, 10, č. 1: 11
Radek Ptáček, Petr Bartůněk a kolektiv
NADĚJE V MEDICÍNĚ
V pořadí již desátá monografie České lékařské komory na téma etiky, komunikace a psychologie v medicíně se věnuje významu naděje v jednotlivých lékařských oborech a rozebírá aspekty naděje v širším smyslu a v eticko-psychologických souvislostech pro pacienta. Do knihy přispěly desítky špičkových představitelů medicínských oborů. V části Obecné souvislosti nahlížejí teoretici z oblasti lékařské etiky fenomén naděje v konotacích historických, ontogenetických, sociologických a psychologických. V části Obory medicíny se k tématu vyjadřují specialisté z jednotlivých medicínských disciplín, například onkologie, kardiologie, revmatologie, algeziologie, neurologie, chirurgie, neurochirurgie, porodnictví, neonatologie, pediatrie, urologie, nefrologie, dermatovenerologie, stomatologie, očního lékařství, nukleární medicíny, zobrazovacích metod nebo paliativní péče. V části Klinické souvislosti se autoři zabývají nadějí pacientů v terminálním stadiu závažného onemocnění jejich rodin, nadějí na lidštější umírání a suverénní rozhodování v závěru života. Speciální témata zahrnují například pojednání o naději v oboru informačních technologií, filosofické a teologické úvahy o naději, a dokonce rozhovor dvou dětských neurologů na téma plnících se nadějí jejich pacientů.
Zora Hrabáková, Jana Adámková
CO JE LEDNICE
aneb Bojujeme s máminou demencí
Útlou knížku Co je lednice si Zora Hrabáková prožila „na vlastní kůži“ se svojí maminkou. Popisuje v ní složitou životní anabázi, první výpadky paměti, hledání pomoci u odborníků i institucí, neskrývá chvíle bezmocného zoufalství, ale najdou se i drobné okamžiky, kdy problesknou smysl pro humor a naděje.
Autorka většinu svého profesního života strávila v oblasti medicíny, přesto nebyla její cesta o nic snadnější. Na startovací čáře pomyslného závodu „musím se postarat o mámu“ stála sama a vše se musela učit za pochodu. Svou knížkou chce předat získané zkušenosti nám všem, které tato cesta teprve čeká – zítra, za rok, někdy…
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2021 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Sarkopenická obezita: od vzniku k intervenci
-
Standard nutriční péče v geriatrii
Nutriční screening a proces péče - Mobilita jako klíčový faktor zdravého stárnutí
-
Hodnocení disability s využitím nástroje WHODAS 2.0 u geriatrických pacientů.
Pilotní studie WHODAS-GERI