Volné radikály v imunologii a u infekčních chorob
Free Radicals in Immunology and inInfectious Diseases
Free radicals contribute significantly in modification of immune processes and inflammatoryreactions. They are produced by activated phagocytes which use them for killing microorganisms.Free radicals facilitate production of cytokines, which are important as modifiers of inflammatoryreactions. Formation of free radicals is influenced by antioxidants which can thus modify theintensity of inflammatory reaction and immune response. The authors describe in detail thecontribution of free radicals in etiology and pathogenesis of autoimmune diseases includingrheumatoid arthritis, multiple sclerosis or amyotrophic lateral sclerosis. The role of free radicalsand modifying influence of antioxidants in viral, bacterial, parasitic and mycotic diseases isdescribed in the second part of the review. Finally, influence of free radicals and antioxidants onimmunity changes in patients with malignant tumours, during aging and physical exercise isdiscussed.
Key words:
free radicals – immunology – infectious diseases.
Autoři:
J. Racek 1; V. Holeček 1; D. Sedláček 2; P. Panzner
Působiště autorů:
Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, Lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Vyšlo v časopise:
Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. , 1999, č. 2, s. 87-91
Kategorie:
Články
Souhrn
Volné radikály se významně uplatňují v oblasti imunity a zánětlivých reakcí. Jsou produkoványaktivovanými fagocytujícími buňkami, které jejich prostřednictvím zabíjejí fagocytované buňky.Usnadňují tvorbu cytokinů, které pak působí jako mediátory zánětlivé reakce. Tvorbu volnýchradikálů ovlivňují antioxidanty, které tak mohou modifikovat i intenzitu zánětlivé reakce a imunit-ní odpovědi. Autoři podrobně probírají podíl volných radikálů na vzniku a rozvoji autoimunitníchchorob včetně revmatoidní artritidy, sclerosis multiplex a amyotrofické laterální sklerózy. V dalšíčásti přehledu je popsána úloha volných radikálů a modifikující vliv antioxidantů u virových,parazitárních, bakteriálních i mykotických onemocnění. V závěrečné části se diskutuje o vlivuvolných radikálů a antioxidantů na změny imunity u nemocných se zhoubnými tumory, při stárnutíorganismu a při sportovním výkonu.
Klíčová slova:
volné radikály – imunologie – infekční nemoci.
Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství MikrobiologieČlánek vyšel v časopise
Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie
1999 Číslo 2
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Záchyt Arcanobacterium haemolyticum pomocíreverzního CAMP-testu v primokultuře
- Klebsiella species z hľadiska nozokomiálnych nákaza faktorov virulencie
- Kultivace Borrelia burgdorferi sensu lato z pacientův České republice
- Diagnóza časné fáze larvální toxokarózy s použitímavidity IgG
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy