#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

'KARDIOPATOLOGIE


Autoři: I. Šteiner
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 1, p. 7-8
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

… endomyokardiální biopsie je zlatým standardem diagnostiky myokarditidy

Italští autoři z Říma podávají patofyziologický a klinický přehled rozsáhlé literatury k datu únor 2021 (104 citace) o diagnostice, léčbě a predikci myokarditidy. Zde vybírám jen některé body práce.

Klinické projevy myokarditidy mají široké rozmezí od asymptomatického či subklinického onemocnění po maligní komorové arytmie a/nebo fulminantní srdeční selhání. Rovněž důsledky myokarditidy jsou značně heterogenní – od úplné úzdravy po provleklý vývoj v dilatovanou kardiomyopatii, či smrt z komorové arytmie a/nebo těžké systolické dysfunkce.

Podle specifických aspektů nemoci existuje několik definicí myokarditidy:

Podle WHO (1995): „Zánět myokardu diagnostikovaný podle zavedených histologických, imunologických a imunohistochemických kritérií“.

Dallaská kritéria (1987): „Histologický průkaz zánětlivých infiltrátů v myokardu, spolu s degenerací a nekrózou myocytů neischemického původu.“

Podle Evropské kardiologické společnosti (2013): „Imunohistochemicky přítomnost ≥ 14 leukocytů / mm2, včetně nejvíce 4 monocytů a ≥ 7 CD3 pozitivních T-lymfocytů / mm2.“

Přesná incidence myokarditidy není známa vzhledem k heterogenitě jejích klinických projevů a nepříliš častému použití endomyokardiální biopsie. Odhaduje se, že celosvětově je asi 22 / 100 tisíc osob. V endomyokardiálních biopsiích pacientů s nevysvětlenou kardiomyopatií je to 9–16 %.

Pokud jde o etiologii myokarditidy, většina případů je virová a/nebo imunitně podmíněná. Z virů jde nejčastěji o enteroviry, hlavně Coxsackie B, chřipkový virus, adenoviry a echoviry. Méně častými příčinami jsou bakterie, hlavně zlatý stafylokok, paraziti (v Jižní Americe Trypanosoma Cruzi – m. Chagas), lékové reakce, toxiny a systémové autoimunitní choroby, např. SLE či revmatoidní artritida. Tzv. idiopatické myokarditidy s velmi špatnou prognózou, naštěstí vzácné – obrovskobuněčná a eozinofilní, mají zřejmě imunitně podmíněný původ. Pokud jde o současnou pandemii COVID-19, poškození myokardu je zde spíše následkem „cytokinové bouře“ nežli virovým zánětem.

Závěrem práce je zdůrazněn význam endomyokardiální biopsie jako zlatého standardu diagnostiky myokarditidy.

Zdroj:

Piccirillo F et al. Diagnosis, treatment and predictors of prognosis of myocarditis. A narrative review. Cardiovasc Pathol 2021; 54, 107362.


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2022 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

plice
INSIGHTS from European Respiratory Congress
nový kurz

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#