Sekce dětské dermatologie oslavila 20 let od založení
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Derm, 92, 2017, No. 5, p. 203-204
Kategorie:
Úvodník
Minulý rok tomu bylo dvacet let, co jsme v červnu 1996 založili Sekci dětské dermatologie (SDD) České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP. Připadá mi to jako včera, kdy se 43 dermatologů sešlo v nově otevřeném hotelu Atlantis na Brněnské přehradě se záměrem SDD oficiálně založit. Dvoudenní seminář nám pomohla zorganizovat firma Hermal, která finančně podporovala uspořádání seminářů a konferencí dětské dermatologie (DD) dalších deset let.
SDD jsme založili s cílem vybudovat funkční síť kvalifikovaných dětských dermatologů v jednotlivých krajích, podpořit pregraduální a postgraduální vzdělávání v oboru DD, a to formou seminářů, konferencí, kongresů a doškolovacích akcí. Od založení SDD jsme se zaměřili na mezioborovu spolupráci i mezinárodní kontakty.
Není náhodou, že SDD byla založena v Brně. Dětské kožní oddělení (DKO FN Brno) je kolébkou dětské dermatologie v České republice (ČR). Prof. Trýb (přednosta Kožní kliniky Nemocnice u sv. Anny) s prof. Teyschlem (přednostou Dětské kliniky v Brně) otevřeli DKO v roce l953, kdy do nové budovy Dětské nemocnice se přeložili pacienti z Kožní kliniky u sv. Anny. Tím se DKO v Brně stalo po Miláně druhým nejstarším dětským kožním oddělením v Evropě. Pracoviště vedl tehdy asistent, později přednosta Kožní kliniky u sv. Anny, prof. Horáček, kterého v roce 1956 vystřídal doc. Rovenský. Doc. Rovenský působil na DKO do roku 1992. Doc. MUDr. Jiří Rovenský, CSc., je zakladatelem dětské dermatologie v ČR, z jeho školy čerpáme dosud. Pacienta vždy vnímal komplexně, na pracovišti kromě běžných dermatóz soustředil širokou paletu vzácných onemocnění, úzce spolupracoval s Výzkumným ústavem pediatrickým v Brně. S úctou na pana docenta vzpomínám. Byl všestranně vzdělaný, obklopoval se vědci i umělci, měl hluboké nejen odborné, ale i literární, hudební znalosti. Své výtvarné nadání uplatňoval i na vizitách, dětem maloval obrázky, karikatury. Stážující lékaře i nás sekundáře deprimoval na vizitě nejen záludnými odbornými dotazy z oboru, ale i otázkami z organické chemie a všeobecného přehledu. Doc. Rovenský založil laboratoř fyziologie kůže, jeho přístroj na měření bariérové funkce kůže byl patentován. V další laboratoři připravoval nová externa. Například „Rovenského mast“– glycerinový krém, taninová pasta, H mast je známá a velmi oblíbená u pacientů, masti se používají dodnes. DKO mělo již v té době ambulantní a lůžkovou část (27 lůžek), místnost pro fototerapii a dvě kožní laboratoře, později i sál korektivní dermatologie. Výuku mediků na oddělení léta vedl prof. Záhejský, který pak po celý profesní život rozvoj dětské dermatologie podporoval a byl našim dobrým rádcem. Postupně vznikala další dětská kožní pracoviště v Praze (doc. Horáková), Hradci Králové (prim. Čiháček) a Plzni, rozrostly se dětské kožní ambulance na klinikách v Praze, státní a privátní ambulance v Brně i v dalších městech (Ústí nad Labem, Mělníku, Mladé Boleslavi, Pardubicích ...).
A jak se dařilo plnit cíle, které si zakladatelé SDD stanovili? K realizaci záměru nestačí jen myšlenka, ale k tomu je nutná vůle, vytrvalost, pracovitost, invence. A to se docela podařilo. SDD provází vzácné přátelství „tří sester“(prim. Čapkové, Poláškové a Bučkové). Tak nás nazval prof. Caputo na Světovém kongresu DD v Cancúnu. Vytvořily jsme trojici, která pravidelně přednáší na seminářích, konferencích, doškolovacích akcích dětské dermatologie, vychovává mladé dětské dermatology. Na programu odborných akcí se zpočátku podíleli tři sestry a lékaři DKO z Brna a Prahy. Postupně přibyli dětští dermatologové z dalších regionů. Je až s podivem, že odborné akce zaměřené na DD našly velký počet věrných posluchačů. Zpočátku jsme v jednom roce současně pořádali semináře i konference dětské dermatologie, někdy i doškolovací akci na IPVZ v Praze. V průběhu dvaceti let jsme zorganizovali 3 sympozia s mezinárodní účastí, 9 konferencí, 13 seminářů dětské dermatologie, pravidelně SDD má svůj prostor na Česko-slovenském kongresu. Odborné akce SDD byly od začátku organizovány za finanční podpory farmaceutických firem. Zpočátku to byla spolupráce s firmou Hermal, vysloužili jsme si označení „brněnská dvojčata“. Dvoudenní odbornou akci spojoval společenský večer. Postupně štafetu na podporu konference převzalo Belupo, nyní Linola-Wolf a Leo Pharma. Těší nás, že předseda ČDS prof. Arenberger hodnotí SDD jako jednu z nejaktivnějších sekcí odborné společnosti. Posledních deset let se konference SDD střídavě pořádají v Praze a Brně, viz webové stránky DD (www.detska-dermatologie.cz).
Specializace dětská dermatologie zatím přečkala turbulence ve vzdělávacích programech. Kvalifikaci v dětské dermatologii má více než 30 lékařů, kteří téměř pokrývají síť specialistů v jednotlivých regionech, další se k atestaci připravují. V Praze, Brně, Hradci Králové a Plzni jsou akreditovaná pracoviště DD. Posledních deset let se dětští dermatologové zaměřili na moderní diagnostiku, mezioborovou a mezinárodní spolupráci tak, jak to vyžaduje moderní přístup k diagnostice a léčbě kožních onemocnění. Na DKO v Brně se vyprofilovaly specializované poradny: cévní, venerologická, pro vzácná kožní onemocnění, akné poradna, škola atopie. Od roku 2001 je zde funkční tým specialistů – EB Centrum a pacientská organizace DEBRA. EB Centrum a DEBRA jsou členy mezinárodního sdružení klinických expertů (EB Clinet) a Debra International. DKO je členem nejen Gene Skin a Genodermatoses network a od prosince 2016 i členem evropské sítě pro vzácná kožní onemocnění (European Reference Network – Skin). Členem ERN-Skin je z ČR také DV klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, DV klinika Nemocnice Na Bulovce v Praze a DV klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny. Těší mne, když letos v červenci navštívil naše brněnské centrum pro vzácná kožní onemocnění eurokomisař s delegací, že byl překvapen komplexností a kvalitou péče, které pacientům ve FN Brno poskytujeme.
Na dveře již ťuká 21. konference SDD, která bude 13. 10. 2017 v Brně. Výroční dvacátou konferenci dětské dermatologie jsme měli 21. 10. 2016 ve Francouzském institutu v Praze.
Když se ohlédnu za těmi dvaceti lety práce SDD, myslím si, že jsme odvedli kus práce. Souhlasím se slovy prof. Reginy Fölster-Holst, prezidentky ESPD, která řekla: „Děti jsou naše budoucnost. Cílem dětských dermatologů je přispět k prevenci a včasnému léčení kožních onemocnění u dětí, navázat spolupráci s jinými odbornostmi i veřejnými institucemi. Úkolem dětských dermatologů je získávat mladé lékaře s vědeckým a výzkumným potenciálem“. Těší mne, že s touto vizí jsme začali formovat SDD před dvaceti lety. V našich řadách jsou mladé, velmi schopné dětské dermatoložky, které určitě budou odbornost rozvíjet dál.
S řadou z Vás se setkáme 13. 10. 2017 v Brně na Konferenci dětské dermatologie, kterou vykročíme do třetí desítky aktivní práce Sekce dětské dermatologie ČDS ČLS JEP.
prim. MUDr. Hana Bučková, Ph.D.
vedoucí sekce dětské dermatologie
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská dermatologie
2017 Číslo 5
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Alopecia areata – autoimunitní zánětlivé onemocnění a nová možnost jeho cílené léčby
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Klasická forma Ehlersova-Danlosova syndromu – popis případu
- Infantilní hemangiomy z pohledu dermatologa
- Sekce dětské dermatologie oslavila 20 let od založení
- Klinický případ: Noduly barvy kůže u dítěte