Melanomový den poosmé
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Derm, 83, 2008, No. 1, p. 3
Kategorie:
Úvodník
Víte, že tento rok budeme již poosmé pořádat v České republice Evropský den melanomu? Když si vzpomenu na první schůzku výkonného výboru EADV v Londýně počátkem roku 2000, ani se mi tomu nechce věřit. Tehdy před výbor skromně předstoupil Belgičan Thomas Maselis, aby informoval o první osvětové akci ve své zemi pořádané před necelým rokem, a navrhnul vedení EADV, zda by bylo možné tento den pořádat „pod vlajkou“ Evropské akademie. Projekt byl ambiciózní a pro mne zpočátku nepochopitelný – i v zemích západní Evropy prý ztrácí obor dermatovenerologie dech, je zatlačován jinými obory, oklešťován o své původní specializace a má stále méně peněz. Ovšem, vše je relativní. Ale byly to úplně stejné stezky, které jsem znala z našeho domácího prostředí. Samotné se mi líbila myšlenka, že cílem Evropského dne melanomu je ukázat, že právě dermatovenerolog má být ten, kdo jediný (!) umí správně rozpoznat kožní nádor a kdo jej má logicky i léčit. A také jsem chtěla být loajální, neboť loajalita je pro mne jednou z nejdůležitějších hodnot. A od této schůzky neuběhlo mnoho měsíců a podařilo se mi nalézt oporu ve vás, kteří bez nároku na klasickou odměnu za svou práci otevíráte jeden den v roce své ambulance našim spoluobčanům.
A co se změnilo za 8 let? Od prvního ročníku, kdy bylo společně s vámi vyšetřeno na 800 osob, vloni počet vzrostl osmkrát, počet ambulancí se zvýšil o 70 a nalezených melanomů bylo dvakrát více. A co se naopak nezměnilo? Od prvního ročníku trvalá podpora Farmaceutických laboratoří La Roche Posay, které si velmi vážím. Začala totiž v době, kdy nikdo nevěděl, zda je tento projekt životaschopný. Navíc přibyly i firmy další (Altermed, Beiresdorf, Bioderma, Pierre Fabre, Spirig), všem patří náš dík. A co se zatím nepodařilo? Neumíme říci, zda k nám skutečně chodí lidé dříve, a co musíme logicky zlepšit je včasnější záchyt melanomů, který poznáme jen podle tloušťky nádoru dle Breslowovy klasifikace. Určitě si všichni přejeme, abychom diagnostikovali melanom v iniciálním, relativně snadno léčitelném stadiu. A co se zejména podařilo? Hlavním důsledkem Evropského dne melanomu je ale fakt, že obyvatelé naší země začali chodit ke kožnímu lékaři preventivně. Pamatujeme si snad, že by někdo přišel před 20 lety si „jenom nechat prohlédnout znaménka“? A tento fakt je určitě nejdůležitější. Jinak totiž čísla stále hovoří proti nám. Incidence melanomu v ČR v roce 2005 byla 17 : 100.000 obyvatel, tedy stále horší než je evropský průměr (15 : 100.000). Proto naše osvětové akce mají stále svůj smysl – proto chceme pořádat Evropský den melanomu i letos a v dalších letech, proto vznikl i nadační fond IKAROS a možná společně vymyslíme i další akce. Podíváme-li se ale na západ od nás, lékaři např. v Německu si stěžují, že nikdo nechce vyšetřovat jeden den v roce zadarmo. Po diskusi na zasedání výboru ČDS ČLS JEP jsme se shodli na tom, že základním principem myšlenky Evropského dne melanomu je dobrovolnost – nikdo nás přece nenutí do projektu vstoupit. Nicméně ti, kdo chtějí být „vidět“, mají jedinečnou příležitost – kdy se nám podaří (kromě drahých reklam) být zveřejněni pro media, pro pacienty, tj. naše „klienty“ (ať se nám tento termín líbí nebo ne). Podobně označení našich ambulancí i čekáren certifikáty není samoúčelné. Odborníci na reklamu vám sami řeknou, že čekárna vaší ambulance je nejlevnějším místem pro reklamu, kterého je třeba využít – pokud o reklamu stojíte. A pokud ne, určitě stojíte o to léčit pacienty včas a efektivně. Tedy i pro ty druhé je Evropský den melanomu, projekt IKAROS (Centra diagnostiky, léčby a prevence kožních nádorů) a z jiné oblasti i nový projekt PSORANET (Centra léčby psoriázy) právě pro vás! Těším se na spolupráci s vámi i v tomto roce. A protože člověk je rád odměňován, vylosujeme letos z těch kolegů, kteří včas zašlou vyplněné dotazníky s histopatologickými výsledky, tři, kteří dostanou zdarma registraci na 10. kongres Inernational Society of Dermatology v květnu 2009 v Praze.
Vaše
Jana Hercogová
Koordinátorka Evropského dne melanomu v České republice
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská dermatologie
2008 Číslo 1
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Proces hojení ran krok za krokem a co ho může zkomplikovat
- Condylomata accuminata a jejich prevence i léčba
Nejčtenější v tomto čísle
- Metastázy do kůže
- Kontaktní ekzém po tetováži henou
- Diagnostika kontaktného ekzému in vitro – vyšetrenie mononukleárnych buniek periférnej krvi pacientov s kontaktnou precitlivenosťou na nikel lymfocytotransformačným testom a metódou ELISA na stanovenie interleukínu IL-5
- Klinický případ: Papula s modřinovitým lemem na paži