Prof. MUDr. Petr Zvolský, DrSc., se dožívá 75 let
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., 104, 2008, No. 5, pp. 266.
Kategorie:
Osobní zprávy
Prof. MUDr. Petr Zvolský, DrSc., je výraznou postavou české i světové psychiatrie. Narodil se 12. září 1933 v rodině náměstka vrchního ředitele Živnostenské banky. Je celoživotním Pražanem. V našem hlavním městě navštěvoval obecnou školu i gymnázium a absolvoval Fakultu všeobecného lékařství KU (1959). Po kratším působení v Psychiatrické léčebně v Bohnicích přešel v r. 1961 na Psychiatrickou kliniku na Karlově, které zůstal věrný po více než 40 let.
Politická situace do roku 1989 mu nepřála a nebylo mu dovoleno být ve vedoucí funkci. Avšak díky jeho mimořádným výzkumnickým schopnostem a pochopení profesorů Dobiáše a později Mečíře dosáhl nejvyšší vědecké hodnosti a mohl získat cenné zkušenosti z delších pracovních pobytů ve Velké Británii a Kanadě.
V r. 1990 převzal po prof. Mečířovi pražskou kliniku a v r. 1991 byl jmenován profesorem. Velmi se zasadil o mezinárodní prestiž tohoto pracoviště i celé české psychiatrie. V roce 1998 sice přestal být přednostou kliniky, ale zatím si odpočinku příliš neužívá. V publikační aktivitě a v současné scientometrii patří nadále ke špičkám české psychiatrie. Přednáší studentům a zkouší je. Se svým nástupcem vydali dlouho očekávanou a potřebnou moderní učebnici psychiatrie pro studenty, která získala řadu významných ocenění.
Od začátku svého působení v medicíně vzácně naplňoval trojjedinost svého poslání univerzitního lékaře. Vždy byl oblíbeným a úspěšným lékařem svých nemocných ať při práci v Čechách nebo v zahraničí. Stejně tak kvalitně plnil své povinnosti učitele. Dlouho vedl zájmový psychiatrický kroužek navazující na tradice profesorů Vondráčka a Dobiáše. I při individuální výuce v zahraničí byl svými studenty vždy velmi kladně hodnocen. S kolektivem svých spolupracovníků byl autorem prvních skript psychiatrie v České republice, která zohlednila nová klasifikační kritéria WHO z počátku devadesátých let.
Jeho vědecké působení ale přece jen trochu převažuje. Publikoval velké množství vědeckých prací u nás i v renomovaných zahraničních časopisech. Je zakladatelem české psychiatrické genetiky, které věnoval několik svých monografií. Jako jeden z prvních u nás rozvíjel profylaktickou léčbu afektivních poruch.
Prof. Zvolský vždy udržoval a rozvíjel cenné mezinárodní kontakty. Jako předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP organizoval četná mezinárodní sympozia, která k nám přivedla špičkové pracovníky z celého světa. V roce 1994 byl prezidentem regionální konference Světové psychiatrické společnosti v Praze, jejímž čestným členem byl později jmenován. Je členem celé řady mezinárodních vědeckých organizací. Nejvíce si asi váží své účasti v činnosti skupiny IGSLI (International Group for Studies of Lithium), kde spolu s prof. Mogensem Schouem, prof. Pavlem Grofem, svým žákem prof. Martinem Aldou a s mnoha dalšími špičkovými odborníky koordinoval projekty týkající se využití lithia v psychiatrii. Své bohaté zkušenosti na mezinárodním poli využil i jako proděkan pro zahraniční styky 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity.
Prof. Zvolský je nositelem tradice svých slavných předchůdců, především prof. Vondráčka. Je nadále předsedou Vondráčkova nadačního fondu, který v posledních letech velmi přispěl ke zlepšení prostředí kliniky jak pro pacienty tak pro zaměstnance. Pravidelně je nadačním fondem udílena Vondráčkova cena. V rámci pravidelných schůzí Svazu českých lékařů v pražském Lékařském domě založil prof. Zvolský tradici Vondráčkových večerů každé první listopadové pondělí.
Za celoživotní zásluhy o rozvoj nejen psychiatrie, ale lékařských věd vůbec, mu bylo kromě jiných ocenění v r. 1998 uděleno čestné členství Psychiatrické společnosti i České lékařské společnosti JEP. V roce 2005 mu prezident republiky jako jednomu z mála našich psychiatrů udělil státní vyznamenání Za zásluhy.
Prof. Petr Zvolský má mezi svými přáteli pověst milého společníka, výborného a vtipného řečníka s vystupováním i vzezřením anglického gentlemana. Dlouhodobou oporou je mu jeho manželka Hana, která je též lékařem – psychiatrem. Radost mu dělají i jeho dva synové.
Vážený pane profesore, milý Petře, za všechny spolupracovníky naší kliniky, za členy Psychiatrické společnosti i za celou psychiatrickou obec Ti přeji mnoho další životní spokojenosti.
Ad multos anos.
Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2008 Číslo 5
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Disociace v dětství: klinické projevy a diagnostika Dotazník disociace v dětství
- Katamnestické sledování účinnosti odvykací léčby
- Vyhodnocení trestní odpovědnosti u obžalovaných s anamnézou „schizofrenního onemocnění“ – kazuistika ústavního revizního posudku
- Cirkadiánne rytmy a depresia