Praktické aspekty volby atypického antipsychotika
Selecting Atypical Antipsychotic-Practical Issues
Nowadays, we have at our disposal several atypical antipsychotics (antipsychotic of 2nd generation).There is a difference between them in the profi le of side-effects. The article focuses on side effects,which are important for selecting atypical antipsychotic. Every patient who is a candidate foratypical antipsychotic must be assessed for his/her medical susceptibilities. In more detail theweight gain, abnormalities in glucose and lipid metabolism and hyperprolactinemia are discussed.Clozapine and olanzapine appear to show the highest impact on weight gain and glucose and lipidlevels, risperidone and amisulpride on prolactin levels. On the base of current knowledge duringclozapine and olanzapine administration it is advisable to monitor blood glucose and lipid levelsat regular periods. During risperidone and amisulpride administration it is necessary to search forprolactin-dependent side affects. If present, the prolactin level should be obtained. The possibilitiesof prevention and treatment of side effects mentioned are presented. General guidelines whichshould be maintained when selecting atypical antipsychotic are suggested.
Key words:
atypical antipsychotic, side effects, weight gain, glucose intolerance, dyslipidemia,hyperprolactinemia.
Autoři:
E. Češková
Působiště autorů:
Psychiatrická klinika LF MU a FN, Brno, přednosta prof. MUDr. E. Češková, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2004, No. 1, pp. 24-30.
Kategorie:
Články
Souhrn
V současné době máme k dispozici několik atypických antipsychotik (antipsychotikdruhé generace), která se liší hlavně profi lem vedlejších účinků. Sdělení se soustřeďuje navedlejší účinky, které jsou při volbě atypického antipsychotika významné. U každého nemocného,který je kandidátem na léčbu atypickým antipsychotikem, by měla být stanovena náchylnostk somatickým problémům. Detailně je rozebírán přírůstek hmotnosti, porucha glukózovéhoa lipidového metabolismu a hyperprolaktinémie. Z hlediska přírůstku hmotnosti a vlivu na hladinyglukózy a lipidů je nejrizikovější klozapin a olanzapin, z hlediska hyperprolaktinémie risperidona amisulprid. Na základě současného stavu znalostí je při aplikaci klozapinu a olanzapinu žádoucítaké pravidelné sledování glykémie a lipidového spektra. Při aplikaci risperidonu a amisulpriduje nutno cíleně pátrat po prolaktin-dependentních příznacích, a pokud jsou přítomné, je vhodnéstanovení prolaktinémie .Jsou zmíněny možnosti prevence a léčby uvedených nežádoucích účinků.Dále jsou navrženy praktické zásady, které by měly být dodržované při konkrétní volbě AP.
Klíčová slova:
atypická antipsychotika, vedlejší účinky, přírůstek hmotnosti, porucha glukózovétolerance, dyslipidémie, hyperprolaktinémie.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2004 Číslo 1
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Neurologické měkké příznaky u schizofrenie
- Tau protein a beta-amyloid jako diagnostickémarkery Alzheimerovy demence(Pilotní studie)
- Praktické aspekty volby atypického antipsychotika
- Závislost na tabáku a možnosti léčby