Panická porucha v pedopsychiatrii
Panic Disorder in Paedopsychiatry
In introductory remarks, similarities and differencies between juvenile and adult panic disorderswere described. The retrospective study included child and adolescent patients treated in ourdepartment for the diagnosis of panic disorder or agoraphobia with panic disorder in the years1998 - 2002. The sample consisted of 13 patients (8 boys, 5 girls) with a mean age of 16.2 ± 1.6 years.The article provides information about the dynamics of the diagnostic process, including detailsregarding psychopathology. Only in 3 cases (23.1%) psychiatrist was the primary contact physician,whereas in 10 cases (76.9%) it was a physician specialized in somatic care. Only 4 patients (30.8%)were referred to the department with a correct diagnosis. Prior to the beginning of the panic illness6 patients (46.1%) were abusing street drugs.
Key words:
panic disorder, paedopsychiatry, diagnostics, SSRI.
Autoři:
M. Hrdlička; M. Goetz; I. Dudová
Působiště autorů:
Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednosta doc. MUDr. M. Hrdlička, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2004, No. 1, pp. 4-8.
Kategorie:
Články
Souhrn
Souhrn:
V úvodu práce jsou připomenuty podrobnosti a rozdíly mezi juvenilní a dospělou panickouporuchou. V retrospektivní studii je popsán soubor 13 mladistvých pacientů (8 chlapců, 5 dívek)o průměrném věku 16,2 ± 1,6 roku, kteří byli v období let 1998 - 2002 léčeni na naší klinice pro diagnózypanická porucha nebo agorafobie s panickou poruchou. Stať poskytuje řadu údajů o dynamicediagnostického procesu a konkrétní psychopatologii. Lékařem prvního kontaktu byl pouze ve třechpřípadech (23,1 %) psychiatr, zatímco v 10 případech (76,9 %) somatický lékař. Se správnou diagnózoubyli k hospitalizaci odesláni 4 pacienti (30,8 %). V předchorobí byl v šesti případech, tj. u 46,1 %pacientů, zachycen abúzus drog.
Klíčová slova:
panická porucha, pedopsychiatrie, diagnostika, SSRI.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2004 Číslo 1
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Neurologické měkké příznaky u schizofrenie
- Tau protein a beta-amyloid jako diagnostickémarkery Alzheimerovy demence(Pilotní studie)
- Praktické aspekty volby atypického antipsychotika
- Závislost na tabáku a možnosti léčby