Problematika prolaktinémie(Přehledová práce)
Problems of Prolactinemia (Review)
Basic knowledge about prolactin and different aspects of prolactin increase with typicalantipsychotics are reviewed. Out of atypical antipsychotics a special attention is paid to resperidone,which is connected, similarly as amisulpride, with hyperprolactinemia. The relationshipbetween prolactinemia and schizophrenic symptoms and treatment response respective changeof prolactinemia during antipsychotic treatment and treatment response is also summarized.Clinical symptoms of hyperprolactinemia and treatment possibilities are described. The sexualdysfunction, which may cause non-compliance, is partially connected with prolactin increase, but allmanifestations of sexual dysfunction in patients suffering from schizophrenia cannot be attributed toprolactin increase. Prospective follow-up studies aimed at dynamic of prolactinemia and occurrenceof sexual dysfunction with atypical antipsychotics, are lacking.
Key words:
prolactin, hyperprolactinemia, antipsychotics, schizophrenia, side effects, sexualdysfunction.
Autoři:
E. Češková
Působiště autorů:
Psychiatrická klinika LF MU a FN, Brno, přednosta prof. MUDr. E. Češková, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2003, No. 7, pp. 366-372.
Kategorie:
Články
Souhrn
Souhrn:
Autorka shrnuje základní poznatky o prolaktinu. Detailně jsou rozebrány různéaspekty zvýšení prolaktinu při aplikaci typických antipsychotik. Z atypických antipsychotik jenejvětší pozornost věnována risperidonu, který je podobně jako amisulprid spojován s trvalejšíhyperprolaktinémií. Dále je shrnuta problematika vztahu mezi prolaktinémií a symptomatologiíschizofrenní poruchy a reakcí na léky, respektive změna prolaktinémie při aplikaci antipsychotikaa léčebnou odpovědí. Autorka upozorňuje na klinické projevy hyperprolaktinémie a možnostiléčby. S hyperprolektinémií do určité míry souvisí i sexuální dysfunkce, která může být příčinounonkompliance, avšak všechny projevy sexuální dysfunkce u nemocných se schizofrenní poruchounelze přičítat zvýšení prolaktinu. Prospektivní studie cílené na sledování dynamiky prolaktinémiea výskyt sexuální dysfunkce při dlouhodobém podávání antipsychotik 2. generace chybí.
Klíčová slova:
prolaktin, hyperprolaktinémie, antipsychotika, schizofrenie, vedlejší účinky, sexuálnídysfunkce.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2003 Číslo 7
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Problematika prolaktinémie(Přehledová práce)
- Živé pochodně v roce 1969
- Epileptogénny potenciál antipsychotík
- Sociálny model duševných porúch