Posuzování kvality života v medicíně
Quality of Life Assessment in Medicine
Quality of life may be conceived as an individual’s general satisfaction with life and general senseof wellbeing. Health related quality of life (HRQoL) is directly related to an individual’s sense ofhealth and health care. In this case the quality of life becomes a relevant measure of efficacy ofmedical treatment. The four major domains include physical status and functional abilities, psychological status and wellbeing, social interactions and economic or vocational status and factors.Quality of life is mostly evaluated by selfssessment questionnaires of well-being related to thesubject’s health. Using a self-assessment approach, unbiased by health care professionals, subjective insight of a patients is ensured.
Key words:
quality of Life, (QoL), Health related quality of life, HRQoL).
Autoři:
E. Libigerová; H. Müllerová
Působiště autorů:
Psychiatrická klinika LF UK, Hradec Králové, přednosta prof. MUDr. J. Libiger, CSc. Farmaceutická fakulta LF UK, katedra sociální a klinické farmacie, Hradec Králové, vedoucí katedry RNDr. J. Vlček, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2001, No. 4, pp. 183-186.
Kategorie:
Články
Souhrn
Kvalita života obecně vyjadřuje subjektivní posouzení vlastní životní situace z mnohamožných úhlů, které jsou rozdílné podle životních hodnot nebo aktuálního stavu jedince. Pronemocného člověka je důležitá kvalita života týkající se jeho zdraví. Tato specifická kvalita životasleduje změnu prožívání navozenou nemocí i léčebnou péčí a stává se vhodným nástrojem proměření úspěšnosti léčby. Nejčastěji posuzované kategorie se týkají tělesného stavu a funkčníschopnosti, duševního stavu a pocitu pohody (životní spokojenosti), sociálních vztahů i ekonomické situace a zaměstnání. K posouzení kvality života se používají dotazníky, které vyplňuje pacientsám. Tak je zajištěna skutečná subjektivita, nezkreslená pohledem zdravotníka.
Klíčová slova:
kvalita života, kvalita života týkající se zdraví.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2001 Číslo 4
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Postavení sertralinu mezi SSRI z hlediska dětské psychiatrie
- Posuzování kvality života v medicíně
- Retrospektivní hodnocení efektu sertralinu v různých indikacích u dětí a adolescentů
- Poruchy příjmu potravy a obezita