XXV. lékárnické dny Litoměřice, 3.–5. října
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2009; 58, 247
Kategorie:
Zprávy
Tradiční každoroční odborné setkání lékárníků celé republiky zavítalo tentokrát do severočeských Litoměřic. Prvním stěžejním tématem byla farmakoterapie nemocí v dětském věku. Pozváni byli renomovaní řečníci. První přednášku o fyziologických funkcích dětského organismu přednesl s nadhledem sobě vlastním brněnský fyziolog doc. MUDr. Z. Wilhelm. Doc. MUDr. J. Hoza z 1. LF UK v Praze nás provedl úskalími léčby lékem u dětí. Reaktivita dětského či dospívajícího organismu na léčivo bývá mnohdy dosti odlišná od reakce dospělých. Doc. Vilma Marešová, přednostka infekční kliniky nemocnice na Bulovce, přednesla přehled antibiotik užívaných v pediatrii a jejich vhodný výběr, indikace a správné dávkování. MUDr. L. Škvorová z dětské kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem přednesla společné sdělení se svým otcem na téma endokrinní onemocnění v dětském a adolescentním věku a jejich správné léčení. Dopolední blok uzavřela MUDr. K. Jarošová přehledovou přednáškou o dětských revmatických nemocech a jejich adekvátní léčbě.
Druhým nosným tématem, které se vinulo zbývajícím programem, byla všehochuť ze současné farmacie a lékárenství. Čestný člen České farmaceutické společnosti ČLS JEP, pan profesor J. Květina přednášel o posledních výsledcích svého výzkumného týmu, který využívá k pokusům kapslovou endoskopii a podobné diagnostické metody k monitorování léčiva v předklinickém zkoušení. PharmD. P. Škvor seznámil posluchače s novinkami v legislativě postgraduálního vzdělávání. Volně na něj navázal Mgr. J. Kotlář s komentářem k současnému stavu specializačního vzdělávání lékárníků a farmaceutických asistentek. PharmDr. Z. Sklenář pak podal přehled rizikových léčiv v pediatrické dermatologické receptuře. Otázku jak spolupracovat ve veřejné lékárně s nutriční terapeutkou, zodpověděl v závěrečné přednášce sobotního programu PharmDr. P. Krpálek.
Sobotní program se skládal již jen ze tří sdělení. Zamyšlení nad budoucností veřejných lékáren si připravil Mgr. M. Hampel, I. Slaninová nás seznámila s možnými perspektivami lékárnických aliancí a PharmDr. L. Chudoba se zamyslel nad rolí lékárny z pohledu lékové politiky Svazu zdravotních pojišťoven.
Na konci odborné části proběhla panelová diskuze za účasti Mgr. St. Havlíčka, prezidenta České lékárnické komory (ČLeK) a dopoledních přednášejících. Nesla se v duchu stále nedořešených problémů lékárníků jak směrem ven, tak směrem dovnitř.
Celá akce byla velmi dobře připravena jak po stránce odborné, tak společenské. Úvodní večer nám zpříjemnil jazz band pana Růžičky z Litoměřic složený ze žáků LŠU. Hráli k tanci i poslechu. Uvítací večer navodil skvělou atmosféru. Nepřekonatelný však nadlouho zůstane společenský večer v sobotu 3. října, kdy se všichni účastníci lékárnických dnů stali posádkou výletní lodi Porta Bohemica 1, která brázdila vody Labe do pozdních nočních hodin. Při příjemné hudbě, dobrém jídle i moku (pivo, burčák, víno) se lékárníci rozšoupli na tuto profesní skupinu až nevídaně. Potřebovali jistě zapomenout na spoustu starostí všedního dne, které jejich práci stále znepříjemňují. To se, myslím, ve třech dnech strávených v krásných Litoměřicích podařilo.
PharmDr. Pavel Grodza
1. místopředseda ČFS ČLS JEP
e-mail: panacea@iol.cz
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2009 Číslo 5-6
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Nejčtenější v tomto čísle
- Metody přípravy mikročástic ve farmaceutické technologii
- Příspěvek k vývoji reklamy ve farmacii I
- Sledování vybraných jakostních parametrů parenterální výživy AIO – pilotní studie
- Vliv technologie přípravy na uvolňování theofylinu z pelet s chitosanem