K životnímu jubileu prof. RNDr. Rolfa Karlíčka, DrSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2008; 57, 103-104
Kategorie:
Zprávy
V březnu 2008 oslavil významné a kulaté životní jubileum prof. RNDr. Rolf Karlíček, DrSc. Narodil se v roce 1938 v Raciborzi v Polsku. Po absolvování Střední průmyslové školy chemické v Brně zahájil studium farmacie na Farmaceutické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita) a dokončil v roce 1964 na Farmaceutické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Svůj zájem o analytickou chemii projevoval již během svého vysokoškolského studia, kdy se jako student aktivně podílel na vědecko-výzkumné činnosti Katedry analytické chemie. Od roku 1965 začal pracovat na uvedené katedře jako vysokoškolský učitel. V roce 1971 se prof. Karlíček stal zaměstnancem nově vzniklé Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a významně se podílel na koncipování i realizaci pedagogicko-vědeckého programu Katedry analytické chemie. V roce 1973 se stal kandidátem chemických věd, v roce 1984 byl jmenován docentem analytické chemie, v roce 1988 získal vědeckou hodnost doktora farmaceutických věd a v roce 1992 byl jmenován řádným profesorem pro obor analytická chemie. Vedoucím katedry analytické chemie se stal v roce 1989 a v této funkci působil až do roku 2003. Je stálým členem vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, po mnoho let byl i členem vědecké rady Karlovy Univerzity v Praze. Po dvě funkční období zastával funkci proděkana pro vědeckou činnost.
V pedagogické oblasti prof. Karlíček se svými spolupracovníky zajišťoval výuku předmětů Analytická chemie a Speciální metody instrumentální analýzy pro studijní program Farmacie a podstatně se podílel na přípravě celého programu Zdravotnická bioanalytika. Pod jeho vedením úspěšně zakončilo studium mnoho diplomantů a také studentů doktorského studia v studijním programu Kontrola chemických léčiv. Je spoluautorem učebnice „Analytická chemie“ a učebních textů pro farmaceuty a zdravotnické bioanalytiky z předmětů, jejichž výuku zajišťuje Katedra analytické chemie. Dále je členem oborové rady doktorského studia Kontrola chemických léčiv, Toxikologie přírodních látek a oborové rady Farmaceutická chemie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně.
Vědecko-výzkumná činnost prof. Karlíčka se zabývala především studiem komplexotvorných reakcí, analýzou léčiv a automatizací analytických postupů. Zvlášť významný je vědecký přínos v oblasti rozvoje techniky průtokové injekční analýzy (FIA) v naší republice a uplatnění této metody ve farmacii. Analyzátor FIA-20, na jehož koncepci a zajištění výroby se přímo podílel, byl po dlouhou dobu využíván řadou kontrolně-analytických laboratoří jako jediný dostupný přístroj na republikové úrovni. V poslední době se věnuje také rozvoji metody sekvenční injekční analýzy (SIA) a jejímu využití ve farmaceutické analýze. Prof. Karlíček je autorem nebo spoluautorem více než 120 původních vědeckých prací a 4 patentově chráněných vynálezů.
Během své dlouholeté aktivní vědecko-výzkumné činnosti byl hlavním řešitelem či spoluřešitelem značného množství výzkumných projektů především z grantových agentur ČR, MZ, MŠMT, Univerzity Karlovy a Fondu rozvoje VŠ. Od roku 2005 je hlavním koordinátorem velkého Výzkumného projektu na Farmaceutické fakultě s názvem „Výzkum nových lékových struktur“, kde prosazuje progresivnost, efektivnost a preciznost. Uvedený projekt, ve kterém je zapojena prakticky polovina pracovníků fakulty, dosahuje pod jeho vedením dlouhodobě vynikajících výsledků.
Jménem všech členů Katedry analytické chemie i jménem jeho spolupracovníků na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové přejeme jubilantovi pevné zdraví, pohodu a neustálé nacházení plného uspokojení nejen ze své tvůrčí činnosti na fakultě, ale i plno radosti z růstu jeho vnoučat.
P. Solich, M. Pospíšilová
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2008 Číslo 2
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Nejčtenější v tomto čísle
- Polosyntetické deriváty celulosy jako základ hydrofilních gelových systémů
- Laktobacily a ich probiotické vlastnosti
- Standardní receptura pro přípravu léčivých přípravků v lékárnách I. Suspenze k aplikaci na kůži
- Léčivé rostliny a diabetes mellitus