Úvodník
Autoři:
Horák Pavel
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 30, 2022, No. 3, p. 95.
Kategorie:
Úvodník
Vážené kolegyně a kolegové,
chtěl bych navázat na úvodník předsedy České revmatologické společnosti (ČRS), prof. MUDr. Ladislava Šenolta, PhD., publikovaný v minulém čísle České revmatologie. Jsem vděčný za příležitost, být v posledních dekádách při velkých změnách, ke kterým v našem oboru došlo a stále dochází. Revmatologie se stala dynamickým oborem díky novým diagnostickým a léčebným možnostem, které se před námi otevírají. Členem ČRS jsem od roku 1995, ve výboru pak působím od roku 2005. Je mi ctí, že jsem byl výborem ČRS zvolen do jejího vedení na pozici vědeckého sekretáře. Této funkce se ujímám s pocitem odpovědnosti a pokory, protože nový výbor naší společnosti navazuje na období, kdy u kormidla ČRS stály takové osobnosti jako prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc., prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. a prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Patří jim velké poděkování za obrovské osobní nasazení při vedení ČRS a při rozvoji revmatologie v České republice v posledních 30 letech. A jsem současně rád, že dále velmi aktivně ve výboru a společnosti působí a pomáhají nám skutkem i radou. Velké poděkování bych chtěl adresovat také paní Janě Schwarzové, která v uplynulém období vedla sekretariát ČRS. Poděkování však patří také ostatním členům výboru, revizní komisi a zejména členské základně ČRS, kteří se podíleli aktivně na činnosti naší společnosti a díky kterým se podařilo realizovat řadu úspěšných projektů. Za všechny bych zmínil především tvorbu registru biologické léčby ATTRA, časopis Česká revmatologie, podporu vědeckých aktivit členů společnosti, organizaci kongresů, podporu aktivní účasti na konferencích EULAR a ACR, spolupráci s pacientskými organizacemi či úspěšná vyjednávání s plátci.
Před současným vedením ČRS tak stojí úkol pokračovat v těchto aktivitách, dále je rozvíjet a iniciovat a podporovat projekty nové. Všichni víme, že nás čekají složitá období. Naše turbulentní doba přináší neklid v mezinárodních vztazích, kdy po napadení Ukrajiny Ruskou federací dochází k velké uprchlické vlně, která vzbudila v naší zemi nevídanou vlnu solidarity. Musíme si však uvědomit, že s narůstající dobou trvání nejistoty bude také narůstat netrpělivost naší celé společnosti a frustrace z nových problémů. Stále se také budeme muset vyrovnávat s následky pandemie covid-19, která bohužel ještě zřejmě neřekla své poslední slovo. Pandemie v uplynulých letech zasáhla významně do organizace našich setkání. Část aktivit jsme přenesli do virtuálního prostoru, některé kongresy jsme posouvali. Tak došlo například k tomu, že v letošním září se setkáme na Zimních revmatologických dnech v Ostravě. Třetí výzvou současnosti, která souvisí s oběma předcházejícími, je nástup ekonomické krize, inflace a vlny zdražování, což se dotkne nás všech. O tom, jaké budou ekonomické dopady na zdravotnictví či přímo do našeho oboru, můžeme zatím jen spekulovat. Jsem však přesvědčen, že veškeré výzvy naše společnost zvládne a rovněž náš obor a ČRS se s nimi úspěšně vyrovná.
Z pohledu organizace vzdělávacích akcí se chceme v následujících letech vrátit k modelu pořádání velkého kongresu českých a slovenských revmatologů v lichých letech v České republice a v sudých letech na Slovensku. V této souvislosti bych Vám chtěl připomenout rovněž letošní 65. sjezd slovenských a českých revmatologů v Bratislavě, který se uskuteční ve dnech 30. listopadu až 1. prosince 2022 a na který pak bezprostředně naváže kongres CECR. V roce 2023 nás pak čeká pořadatelství 66. sjezdu českých a slovenských revmatologů. Vzhledem k potřebám organizace velkého kongresu budeme volit lokality, které mají dostatečné zázemí a jsou dopravně dobře dostupné. Na podzim se uskuteční 18. listopadu 2022 81. klinická konference RÚ. Třeboňské revmatologické dny se budou konat dále s dvouletou periodicitou v lichých letech, příští rok je plánujeme zorganizovat ve dnech 18. až 20. ledna 2023. V sudých letech bychom chtěli pokračovat v tradici Zimních revmatologických dnů a Slapského sympozia. Každoročně podpoříme konání Semináře mladých revmatologů.
Čeká nás také soustavná práce na doporučených postupech při diagnostice či léčbě vybraných revmatických chorob, kdy je třeba reagovat na aktuální vývoj v našem oboru a nové poznatky aplikovat v naší reálné praxi. Na posledním setkání výboru ČRS jsme si také dali za úkol zmapovat dostupnost revmatologické péče v jednotlivých regionech České republiky, a získat tak realistický obraz sítě revmatologických pracovišť a jejich obsazenosti. Chceme také zvýšit atraktivitu našeho oboru mezi studenty lékařských fakult mladými lékaři, a zajistit tak dostatek revmatologů v budoucnosti.
Jsme si vědomi toho, že úspěch České revmatologické společnosti a oboru, která reprezentuje, závisí zejména na dobré spolupráci a komunikaci s členskou základnou. Budeme vděčni za vaše podněty, návrhy a za poskytnutou zpětnou vazbu.
Pavel Horák
vědecký sekretář České revmatologické společnosti
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2022 Číslo 3
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
Nejčtenější v tomto čísle
- Intersticiální plicní procesy u systémových chorob pojiva – rizikové faktory, diagnostika a léčba
- Riziko kardiální a oční toxicity syntetických antimalarik u revmatických chorob
- Porucha fertility spojená s nediferencovaným onemocněním pojiva
- Komorbidity u spondyloartritid