Prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc. – 85 let
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 26, 2018, No. 2, p. 109-110.
Kategorie:
Ze života společnosti
Dne 21. 5. 2018 se dožil ve vynikajícím fyzickém i duševním stavu 85 let jeden z nejvýznamnějších revmatologů a internistů České republiky prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc. Při této příležitosti se konal ve Výukovém univerzitním centru Karlovy univerzity v Hradci Králové slavnostní seminář za účasti magnificence pana děkana prof. MUDr. J. Malého, CSc., ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové prof. MUDr. V. Paličky, DrSc., prezidenta České revmatologické společnosti prof. MUDr. J. Vencovského, DrSc., a dalších významných hostí. V odborném programu pak mimo další vystoupil s excelentní odbornou přednáškou i sám jubilant a vlastně tím potvrdil i slova předřečníků, kteří nejen vyzdvihovali jeho obrovský význam pro rozvoj oboru jak na úrovni Lékařské fakulty v Hradci Králové, tak na úrovni celé české revmatologie a interny. Zároveň se potvrdilo, že nejde o ukončený proces v minulosti, ale naopak o stále probíhající jubilantovu aktivitu klinickou, vědeckou a pedagogickou.
Když jsem psal laudatio k 80. narozeninám pana profesora Hrnčíře, použil jsem zvláštní formát v tom smyslu, že jsem částečně využil bibliografická data napsaná k jeho 70. narozeninám a jen jsem bilancoval posledních 10 let. I když mi toto zjednodušení pomohlo, bilancování posledních 10 let mezi dvěma jubilei bylo stejně náročné, protože zjednodušeně řečeno, ta činnost byla neuvěřitelně intenzivní, stejně jako předcházející dekády. A totéž lze říci o bilanci posledních 5 let. Nebudu provádět komplexní bilanci vědecké a pedagogické činnosti jubilanta, ale soustředím se jen na akce nejvýznamnější. Mezi roky 2013–2018 proběhlo 5 národních Československých kongresů, na kterých ve všech vystoupil prof. Hrnčíř jako zvaný přednášející s přednáškou typu plenární, tedy zásadního významu. Konkrétně v roce 2017 v Bratislavě to byla přednáška s názvem Principy působení mikrobiálních agens GIT na revmatologická onemocnění, od mikrobiomu po septickou artritidu, v září letošního roku pak přednáška s názvem Riziko prognosticky závažných infekcí u systémového lupus erythematodes. Kromě toho pak jubilant přednášel na dalších akcích ČRS, jako byly Slapské revmatologické dny nebo Sympozium mladých revmatologů. Z hodnocení účastníků těchto nejmladších odborníků našeho oboru vím, že jeho přednáška byla hodnocena jako jedna z nejlepších.
Nicméně bych se rád zmínil o ještě jednom aspektu tvé práce a totiž o tom, který není vidět, ale je nesmírně důležitý. Jde o činnost recenzní, a to na úrovni oponentury publikací, knih, kapitol do knih, postgraduálních doktorských prací, docentských řízení a profesorských jmenovacích řízení. Dá se říci, že Tvoje recenze jsou přítomny až u 80 % celkové akademické produkce revmatologie v Česku. Recenze přijímá jubilant ochotně, provádí je rychle, neuvěřitelně pečlivě, přísně, ale ve své podstatě pozitivně a laskavě, což je přijímáno žadateli vždy s velkou úlevou. Jako konkrétní příklad bych uvedl ochotu provést recenzi naší knihy „Farmakoterapie revmatických onemocnění“ v krátké době během měsíce srpna. Recenze byla velmi pečlivá, rozsáhlá a recenzent neváhal jít do nové literatury při snaze o korekci určitých problémů, což je v dnešní době v Česku krajně neobvyklé. Všechny připomínky jsme akceptovali a určitě přispěly ke zlepšení kvality učebnice. V letošním roce zase prof. Hrnčíř figuroval jako oponent u jednoho docentského řízení a jedné doktorské disertační práce vědeckých pracovníků z RU Praha. A v srpnu bude oponovat 2. vydání knihy Revmatologie.
V minulém laudatiu v roce 2013 jsem vyjmenoval několik oblastí činnosti a vlastností, pro které si prof. Hrnčíře vážím a proč ho také obdivuji a stále považuji za svůj vzor profesní i lidský. Nyní bych přidal ještě jeden. Jde o fakt, že klišé, že věk nehraje žádnou roli, prof. Hrnčíř potvrzuje a jeho vědecká úroveň, angažovanost a elán by mohly být příkladem pro řadu třicátníků. Je i povzbuzením pro nás starší, že i vyšší věk nemusí být pro lékaře a vědce překážkou pro špičkovou činnost a že toho máme vlastně před sebou ještě dost, i když jen přiblížení se našemu vzoru prof. Hrnčířovi bude obtížné.
Vážený pane profesore, milý Zbyňku. Jménem svým a členů České revmatologické společnosti Ti přeji především pevné zdraví. Přát elán a další obvyklé části zdravic by bylo nošením dříví do lesa. Oficiálně jsi sice čestným členem ČRS, ale v rovině neoficiální jsi stále základním pilířem našeho oboru, bez kterého si některé aktivity ani nedovedu představit.
Prof. MUDr. K. Pavelka, DrSc.
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2018 Číslo 2
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- MUDr. Jaromír Zatloukal, Ph.D.: Dupilumab bude dalším milníkem v historii léčby CHOPN
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Alopecia areata – autoimunitní zánětlivé onemocnění a nová možnost jeho cílené léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Revmatická polymyalgie jako komplikace léčby maligního melanomu nivolumabem
- Fertilita a revmatická onemocnění
- Prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc. – 85 let
- Tocilizumab v léčbě polymyalgia rheumatica