Farmakologie
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2018; 157: 418
Kategorie:
Recenze
Jan Švihovec a kol.
Grada, Praha, 2018, ISBN 978-80-247-5558-8, 195×252 mm, 1008 str.
Farmakologie profesora Švihovce je rozsáhlou a velmi aktuální publikací, která by neměla chybět v knihovně žádného lékaře. Koordinace celkem 38 autorů za pomoci dalších 6 editorů (Jan Bultas, Pavel Anzenbacher, Jaroslav Chládek, Jan Příborský, Jiří Slíva, Martin Votava) musela být velmi náročná. Náročný úkol měli jistě i oba recenzenti doc. Jaroslav Koutenský a prof. Milan Kriška. Sjednotit kapitoly mnoha autorů s mnoha tabulkami a schématy musela být obrovská práce, která se povedla. Zejména schémata působení jednotlivých léků a lékových skupin jsou velmi zdařilá a problematiku dobře vysvětlující.
K opravdovému důslednému pročtení lze každému doporučit úvodní kapitoly obecné farmakologie zahrnující pochopitelně problematiku farmakokinetiky a farmakodynamiky, ale také obecné principy účinku léčiv, principy lékových interakcí, vývoj nových léčiv, problematiku inovativních léků, farmakoekonomiku, problematiku lékových závislostí i kontroverze, které vyvolává aplikace čínského a dalších východních léčitelství.
Speciální farmakoterapii budou celou číst především studenti a farmakologové. Kliničtí lékaři, farmaceuti a další zdravotnické profese ji budou používat především k vyhledávání informací ke své klinické či lékárenské praxi. K tomu slouží nejen obsah, ale také kvalitně zpracovaný rejstřík. V tomto smyslu kniha vyniká logickým uspořádáním, přesností farmakologických termínů i jednotným uspořádáním speciálních kapitol a podkapitol o lékových skupinách. Vše je díky tomu velmi přehledné.
Mít publikaci v knihovně či na ambulanci určitě o hodně předčí již tradiční a rychlé vyhledávání informací na internetu. Velmi zdařilé jsou ilustrace Miroslava Bartáka oddělující kapitoly. Místy jsou trochu morbidní, což kontrastuje s tím, jak účinná a často život zachraňující je moderní farmakoterapie.
Kniha patří počtem stránek k nejobsáhlejším u nás vydaným medicínským monografiím a tím, že se dotýká prakticky všech oborů, patří i k publikacím nejvýznamnějším. „Švihovcova Farmakoterapie“ se tak jistě stane v naší medicíně pojmem.
Štěpán Svačina
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
2018 Číslo 8
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Břišní tyfus v albertovské menze
- Současné postavení cytoredukční chirurgie (CRS) a intraperitoneální hypertermické chemoterapie (HIPEC) v multimodální léčbě nádorů peritoneálního povrchu
- Profesionální bronchiální astma a rýma: Myslíme na ně včas?
- Psychosociální rizika ve zdravotnictví