XXI. Tomáškovy dny mladých mikrobiologů
Brno, 7. až 8. června 2012
Autoři:
Alena Siváková
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2012; 151: 444-445
Kategorie:
Sjezdy
Ve dnech 7. a 8. června 2012 úspěšně proběhl již XXI. ročník konference Tomáškovy dny mladých mikrobiologů, kterou od roku 1992 každoročně organizuje Mikrobiologický ústav Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Kromě univerzity a nemocnice jsou dalšími oficiálními pořadateli konference Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Československá společnost mikrobiologická a Společnost pro lékařskou mikrobiologii ČLS. Konference se konala v Kongresovém centru Masarykovy univerzity na Komenského náměstí. Ve dvou sálech probíhaly přednáškové bloky a třetí byl věnován posterům.
Konference byla tak jako každý rok určena především pro začínající autory, kteří měli možnost zde přednést své příspěvky na témata mikrobiologie v klinických a epidemiologických souvislostech, novinky z vědeckého výzkumu nebo na témata narůstajícího fenoménu bakteriální rezistence. Tento ročník se nakonec sešlo 38 aktivních příspěvků, které byly rozděleny do 11 sekcí a vyslechlo je téměř 100 účastníků. Také posterová sekce se letos rozrostla, neboť zde své výsledky prezentovalo 30 autorů.
Vzhledem k zařazení konference do programu celoživotního vzdělávání České lékařské komory, Komory vysokoškolsky vzdělaných odborných pracovníků ve zdravotnictví a Společnosti mikrobiologických laborantů byly účastníkům předány certifikáty s kreditovým ohodnocením účasti na konferenci.
Jeden přednáškový blok byl vyhrazen příspěvkům Ing. Lucie Bírošové, Ph.D. a Ing. Jaroslava Hrabáka, Ph.D., kteří na konferenci převzali cenu za Nejlepšího mladého mikrobiologa. Tuto cenu uděluje každoročně Československá společnost mikrobiologická nejtalentovanějším mladým mikrobiologům z České i Slovenské republiky. Jejich příspěvky na téma Vonkajšie faktory a vývoj bakteriálnej rezistencie voči antibiotikám a Využití MALDI-TOF hmotnostní spektrometrie k detekci mechanismů antibiotické rezistence ukázaly na problémy, se kterým se lékaři nejen na mikrobiologii dnes a denně potýkají.
V programu konference nechyběla ani tradiční Netradiční procházka po Brně s MUDr. Ondřejem Zahradníčkem, která letos zamířila na Lesnou, do Divišovy čtvrti a ke studánkám v lesích pod Soběšicemi. Na ni navázal společenský večer, který se uskutečnil v prostorách Mysliveckého klubu Hubert a kterého se zúčastnilo asi 40 osob. Součástí večera byla i ukázka lukostřelby s možností samostatné střelby, zvěřinový raut a cimbálová muzika Litava.
V pátek pak konferenci slavnostně zakončil doc. MUDr. Filip Růžička, Ph.D., který se rozloučil s účastníky s pozvánkou na další ročník, který proběhne příští rok v rámci kongresu Československé společnosti mikrobiologické.
MUDr. Alena Siváková
Mikrobiologický ústav LF MU a FN U sv. Anny v Brně
Pekařská 53, 630 00
e-mail: alena.sivakova@fnusa.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Aktuální pohled na fibromyalgii
- Fytoterapia kožných rán – prehľad experimentálnych a klinických štúdií v prvom decéniu 21. storočia
- Význam DNA vyšetření mutací C282Y, H63D a S65C v HFE genu
- Obecná psychopatologie – podklad pro objektivní psychiatrický nález*