BIOLAB 2012 – celostátní sjezd biochemických laborantů
Písek, 13. až 15. května 2012
Autoři:
Martina Bunešová
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2012; 151: 401
Kategorie:
Sjezdy
Ve dnech 13. až 15. května 2012 proběhl v krásném jihočeském městě Písku BIOLAB 2012, celostátní sjezd biochemických laborantů. Zúčastnilo se ho 244 registrovaných účastníků z řad zdravotních laborantů, analytiků i lékařů.
Setkání proběhlo v rekonstruovaných prostorách kulturního domu na břehu řeky Otavy, na jejímž protilehlém břehu bylo možné vidět velké sochy z písku po právě proběhlé akci „Pískobraní“.
Přednášky v jednotlivých odborných blocích sjezdu posluchače zaujaly a přestože v našich zemích není patrná touha po diskuzích na veřejných fórech, kde diskutující nejsou anonymní, na sjezdu se diskutovalo poměrně často. Někdy více, někdy méně a zdá se, že vždy přinejmenším došlo k pochopení diskutovaného problému, či k doplnění informací. Je nutné říci, že mnohdy nebyl patrný rozdíl mezi přednáškou zdravotního laboranta, analytika či lékaře, z čehož lze soudit na zvyšující se kvalitu práce zdravotního laboranta i oblasti prezentací poznatků a zkušeností..
Jednotlivá témata sjezdu korespondovala s praxí v laboratořích klinické biochemie. Obsahovala oblasti preanalytické fáze v náležité šíři od příjmu vzorků k jejich případnému odmítnutí, od státních laboratoří k soukromým. Požadavky na kvalitu vzorků se zdají být dobře zažité a důsledně sledované. Než laborant vstoupí do praxe, je velmi nutné, aby nabyl potřebné úrovně vzdělání, a tak blok „Vztah laborantů k vzdělávání, stav vzdělávání v České republice a EU“ patřil mezi nejobsáhlejší. Rozhodně bez zajímavosti nebyla ani témata zánětlivých markerů a stanovení hladin léků. Oblast nutrice pacientů byla posluchačům přiblížena jak po stránce vhodných laboratorních parametrů ke stanovení malnutrice a ke sledování její léčby, tak z pohledu lékaře a nutriční terapeutky. K závěru sjezdu se přednášející věnovali novým metodám a jejich uplatnění v diagnostice. Převládala témata z molekulární biologie. Jak již bývá tradicí, i na tomto sjezdu byla posterová sekce. Postery měly velmi dobrou kvalitu a bylo patrné, že laboranti věnovali přípravě velkou pečlivost.
Za přípravu BIOLABu 2012 patří velké poděkování hlavním organizátorům – MUDr. P. Malinovi a M. Michálkové z biochemické laboratoře v Písku, výboru biochemických laborantů včetně výboru ČSKB. Velké poděkování náleží všem přednášejícím, podporujícím firmám a v neposlední řadě společnosti CBT v čele s Monikou Šenderovou.
Přeji organizátorům BIOLAB 2014, který bude probíhat pod záštitou vedoucích pracovníků Ústavu laboratorní diagnostiky a Oddělení klinické biochemie doc. RNDr. K. Šafarčíka, Ph.D., RNDr. Z. Švagery, Ph.D a paní J. Jankůjové, šťastnou ruku při přípravě ve FN v Ostravě.
Mgr. Martina Bunešová
předsedkyně výboru biochemických laborantů ČSKB ČLS JEP
e-mail: bunesovam@seznam.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Hodnocení malnutrice hospitalizovaných dětí pomocí škály The Screening Tool for the Assessment of Malnutrition in Paediatrics
- Statistika v klinické a experimentální medicíně
- Transrektální sonografie prostaty u mužů s vrozeným hypogonadismem léčeným dlouhodobou substituční terapií testosteronem
- Marek Vácha, Radana Königová, Miloš Mauer: Základy moderní lékařské etiky